2

Garsią aktorę Edie Falco mes žinome iš televizijos ekranų. Lietuvoje ją išgarsino neseniai rodytas didžiulio populiarumo sulaukęs televizijos serialas „Sopranai“. Čia E. Falco vaidino mafijos boso Tony Soprano žmoną Carmelą, gyvenančią pasiturinčiai, bet ne itin besidžiaugiančią šeimynine laime ir asmeniniu gyvenimu. 

edie_falco[1].jpgTačiau mažai kas žino, kad realiame gyvenime šiai amerikietei teko daug didesni išbandymai – nepriteklius, besaikis alkoholio vartojimas ir galų gale – vėžys.

Gimė menininkų šeimoje

Edie Falco gimė 1963 metais Niujorke, menininkų šeimoje. Jos motina – iš Švedijos kilusi aktorė Judith Anderson, tėvas Frankas Falco – italų kilmės džiazo muzikantas. Baigusi mokyklą, Edie būdama aštuoniolikos pradėjo studijas Niujorko Universiteto SUNY Purchase menų mokykloje kartu su savo draugu, vėliau garsenybe tapusiu aktorium, režisierium ir prodiuseriu Stenliu Tucci.

Pirmąjį vaidmenį kine E. Falco gavo dar 1987 metais „Sweet Lorraine“ juostoje. Tačiau tikruoju aktorės debiutu didžiajame ekrane tapo vaidmuo 1994 metais Woody Alleno režisuotame filme „Kulkos virš Brodvėjaus“ (Bullets Over Broadway). Šis filmas buvo nominuotas net septyniems „Oskarams“ ir tapo pirmu dideliu E. Falco žingsniu Holivudo link. Jai atsivėrė tokių gigantų, kaip „Miramax“, „Metro-Goldwyn-Mayer“ ir „Columbia“ kino kompanijų durys.

Pripažinimas ir gausybė apdovanojimų

Nuo 1993 metų E. Falco pradeda filmuotis garsiuose, Lietuvoje taip pat rodytuose serialuose - „Žmogžudysčių skyrius“ (Homicide: Life on the Street), „Įstatymas ir tvarka“ (Law and Order), „Sopranai“ (The Sopranos). Pastarasis serialas, kuriame ji vaidino net aštuonerius metus nuo 1999 iki 2007 metų, aktorei atnešė neįtikėtiną sėkmę. E. Falco už Carmelos Soprano vaidmenį susižėrė daugybę prizų. Ji tapo pirmąja aktore per visą istoriją, tais pačiais metais nominuota visiems trims prestižiniams JAV televizijų apdovanojimams. E. Falco triskart laimėjo „Emmy“ apdovanojimą, dukart „Auksinį gaublį“, Aktorių gildija ją dukart išrinko absoliučiai geriausia Dramų serialų aktore ir triskart geriausia moters vaidmens atlikėja.

Vėžys nesirenka, kada ir ką

edie_falco2.jpgPrieš penkerius metus, kai „Sopranai“ buvo populiarumo viršūnėje ir skynė vieną prizą po kito, E. Falco buvo diagnozuotas krūties vėžys. Tuo metu jai buvo 40 metų. Tačiau pagrindinė serialo aktorė slėpė šią žinią nuo kolegų, nes nenorėjo girdėti nuolatinių užuojautų ir paguodos.

„Niekam nepasakojau apie man diagnozuotą ligą, ypatingai tai slėpiau nuo filmavimo grupės ir savo kolegų aktorių“, - praėjus keleriems metams prisipažino E. Falco. „Nuolatiniai klausimai: „Kaip tu jautiesi?“, mane būtų išvarę iš proto. Aš būčiau norėjusi atsakyti: „Man baisu, aš blogai jaučiuosi. Man nuslinko plaukai! Bet aš vaidinau laimingą, prisiklijuodavau Carmelos nagus ir kibdavau į darbą“.

Gydymas truko pusmetį

 Slapta aktorės kova su vėžiu buvo sėkminga. Po beveik pusmetį trukusio gydymo E. Falco galėjo džiaugsmingai pareikšti: „Aš sveika!“. Lengviau galėjo atsikvėpti ir visi aktorės gerbėjai, kuriems įtarimų kėlė seriale vis trumpėjantys Carmelos Soprano plaukai. „Edie išsigydė vėžį, ji puikiai jaučiasi. Nuo gydymo pradžios praėjo daugiau nei penki mėnesiai ir dabar ji yra visiškai sveika“, - oficialiai paskelbė E. Falco atstovas spaudai.

Įveikusi ligą, E. Falco su dar didesniu įkvėpimu ėmėsi naujų darbų ir dar kartą už vaidmenį „Sopranuose“ buvo išrinkta geriausia metų aktore.

Nuoširdi išpažintis

Žurnalistams tuo metu beliko tik spėlioti, kaip E. Falco gydėsi vėžį – ar tai buvo chemoterapija, chirurginė operacija ar spinduliavimas. To neatskleidė netgi aktorės atstovas spaudai. „Spėjimus, jog tai buvo chemoterapija sustiprina tik tai, jog aktorės šukuosena tapo „super trumpa“. Bet tai tik spėliojimas, jokiais faktais nepagrįsta hipotezė, - rašė „New York Post“.

edie_falco4.jpgAtvirai prabilti apie vėžį, Edie Falco išdrįso vos prieš keletą mėnesių. 2008 metų rudenį daug asmeninių išgyvenimų aktorė atskleidė žurnalui „Healthy“.

„Tas momentas, kai gydytojas pasako: „Mes jums turime blogų žinių“, pakeičia gyvenimą“ - sakė E. Falco. „Man tada laikas sustojo. Pakirto kojas, atrodė, kad sustos net kvėpavimas. Laimei, pas gydytoją lankiausi su draugu, nes kitaip būčiau nesugebėjusi išeiti iš ligoninės. Bet tada aš pagalvojau: „Esu stipri moteris, turiu pakankamai lėšų gydymui. Taigi, kodėl ne aš? Gal geriau aš, negu vieniša motina su trimis vaikais, dirbanti trijuose darbuose. Buvau tikra – aš turiu tai išgyventi. Gydytojas man tapo tarsi Dievas. Jis apie ligą žino viską, o aš nieko ir dėl to jaučiuosi atsidūrusi pavojuje“.

„Man buvo labai svarbu, kad niekas nežinotų apie mano ligą, nes tuo metu vaidinau „Sopranuose“, - pasakoja E. Falco. „Nenorėjau užuojautų ir nenorėjau niekam skųstis. Mano gera draugė, serialo prodiuserė Ilene Landress taip pat niekam nepasakojo apie mano ligą. Vėžys buvo nuslėptas, todėl aš privalėjau dirbti negailėdama jėgų“.

Vargino chemoterapija

„Skirtingai nei ankstesniais savo gyvenimo metais, pradėjau labai rūpintis savo sveikata. Bet atėjo laikas chemoterapijai. Stengiausi išlikti rami ir būti stipri, netgi tada, kai mano plaukai pradėjo slinkti. Aš dėvėjau įvairias kvailai atrodančias skrybėlaites ir kepuraites su priklijuotais dirbtiniais plaukais. Jas nešiodavau netgi eidama miegoti - nenorėjau išsigąsti, jeigu staiga prieisiu prie veidrodžio dar nespėjusi normaliai atsibusti“.

„Kai vėžys pradėjo trauktis ir pagerėjo savijauta, aišku, aš pajaučiau palengvėjimą, pasidarė lengviau psichologiškai. Bet dar neapleido nerimas. Pagaliau, 2004 metų vasarį aš galutinai suvokiau ir įsisąmoninau, jog vėžys nenužudys manęs, nes medikų atsakymas buvo: „Aš sveika!“.

„Akivaizdu, man nebuvo lemta mirti būnant 40 metų. Džiaugiuosi, nes iki šiol man kiekviena diena yra staigmena ir netikėtumas, lygiai taip pat, kaip netikėtumu man tapo diagnozuotas vėžys. Bet tu privalai tai išgyventi. Tai mūsų, kaip žmonių prigimtis“.

Paskatino įsivaikinti

edie_falco3.jpgĮveikusi ligą, Edie Falco ryžosi svarbiam gyvenimo žingsniui – aktorė įsivaikino berniuką. „Norėjau įsitikinti ir pati savęs klausiau, ar aš tikrai galiu įsivaikinti, nors dar nesu tikra, ar vėžys nesugrįš. Bet kiekviena mano kūno ląstelė norėjo būti mama“, - prisimena aktorė. „Metų metus aš ruošiausi kurti šeimą. Išgyvenimas po vėžio paspartino mano pasiryžimą. Aš buvau vieniša, tad atėjo laikas pradėti rūpintis įvaikinimo klausimais. Mielas berniukas Andersonas, kuris buvo taip panašus į mane, tapo tarsi nauju mano gyvenimu“. 2004 metais įvaikintas Andersonas nebuvo paskutinis vaikas E. Falco šeimoje. 2008 metų pradžioje ji įsivaikino mergaitę vardu Macy. Abiems vaikams aktorė suteikė savo pavardę.

„Sopranai“ prieš vėžį 

2007 metais populiarusis „Sopranų“ serialas buvo baigtas. Tačiau po filmavimo pabaigos praėjus šešiems mėnesiams, garsius aktorius vėl subūrė kilnus tikslas – padėti vėžiu sergantiems kolegoms.

 Niujorke prieš Kalėdas vykusioje akcijoje dalyvavo ne tik Edie Falco, bet ir pats Tony Soprano – James‘as Gandolfinis bei kiti „mafijozai“ Robertas Ileris, Maiklas Imperiolis, Jamie-Lynn Singler ir dar daugiau nei dvidešimt serialo aktorių bei į kadrą nepatekusių darbuotojų.

Aktoriai rinko pinigus dviems buvusiems kolegoms, kovojantiems su vėžiu. Vienam jų buvo paskutinė vėžio stadija. „Abu mūsų kolegos norėjo likti nežinomais“, - sakė akciją organizavęs serialo administratorius Jeffas Marchanti. „Vienas jų seriale dirbo nuo pat pradžios. Jis kovoja su limfoma, bet apie tai niekas nežinojo iki tol, kol nebaigėme paskutinės serijos. Mes visi labai mylime jį, nes esame tarsi tikra šeima ir padėsime jam visais įmanomais būdais“.

Įdomūs faktai apie Edie Falco:

edie_falco6.jpg

  • Aktorei vaidmuo „Sopranuose“ nebuvo svetimas. Visą vaikystę Edie praleido būtent tarp italų. „Gyvenome su seneliais italais ir visa mūsų italų giminė buvo šalia. Tėvas buvo vienas iš penkių vaikų, todėl šeima buvo labai didelė - dėdės, tetos, pusbroliai, pusseserės... Seneliai yra kilę nuo Neapolio, pagal tradiciją šeima jiems yra labai svarbu, o gal net svarbiausia. Pas mus kiekvieną sekmadienį būdavo rengiami dideli itališki šeimyniniai pietūs ir nesvarbu kur tu gyveni, tu privalai atvykti ir čia dalyvauti. Tikri italai mane supras apie ką kalbu. Mamai buvo sunkiau – ji kilusi iš Skandinavijos, pas juos „šeimos“ supratimas yra kitoks“, - sakė Edie Falco.

  • Aktorė aktyviai dalyvauja politikoje – ji priklauso organizacijai „M.O.B“ (Mothers Opposing Bush - „Motinos prieš Bushą“). 2004 metų JAV prezidento rinkimuose E. Falco, kaip šios organizacijos delegatė viešai pasisakė prieš George‘ą Bushą ir palaikė jo konkurentą John‘ą Kerry.

  • „Sopranų“ serialo pradžioje, pagrindinė aktorė daug laiko skyrė ne tik filmavimams. Ji buvo nuolatinė vakarėlių dalyvė ir pasak E. Falco – tapo priklausoma nuo alkoholio. „Aš gerdavau per daug. Aš nuolat būdavau apgirtusi. Mano gyvenimas buvo visiškas šlamštas. Po dar vienos girtavimo nakties aš pasakiau sau: su alkoholiu baigta“, - tvirtina nuo 2000 metų svaiginančių gėrimų nebevartojanti aktorė.

Laimėjimai:

Už vaidmenis „Sopranų“ seriale apdovanota:

„Emmy“ - 1999, 2001, 2003.
„Auksinis gaublys“ - 2000, 2003.
„Auksinė gildija“ - 2000, 2007 (absoliučiai geriausio aktoriaus apdovanojimai).
„Auksinė gildija“ - 2000, 2003, 2007 (geriausios moters aktorės apdovanojimai).

 

Iveikliga.lt informacija

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#2 As 2009-04-06
Atrodo tokia rami moterele o is tikro tai paselusi yra. Jau ne pirma istorija girdziu kad amerikoje gan lengvai isgydo kruties vezy. idomu, gal ten labai daznai moteris tikrina ir aptinka anktyvoje stadijoje, ne taip kaip pas mus dabar bet koki siuntima pas daktarus sunku o kartais neimanoma gauti
Quote
#1 Sopranas 2009-03-31
geriausias serialas kiek rode lietuvoje. negalvojau kad soprano zmona taip sirgo
Quote
2024 m. gegužės 25 d., Šeštadienis