JAV prezidento Baracko Obamos varžovas praėjusių metų rinkimuose Johnas McCainas žurnalistų buvo pavadintas: „Įvarančiu baimės netgi mirčiai“. 

Garsaus politiko biografijoje – daugybė akistatų su mirtimi: lėktuvo katastrofos, gaisras ir bombų sprogimai kariniame laive, daugiau nei penkerius metus trukusi karo belaisvio dalia ir odos vėžys.

Keturios melanomos 

Johnas McCainas (liet. Džonas Makeinas) kovą su odos vėžiu – melanoma, visam likusiam gyvenimui prisimins dėl aiškiai matomo rando ant kairio žando. „Turiu daugiau randų nei Frankenšteinas“, - po daugybės operacijų yra pasakęs McCainas. Iš viso amerikiečiui melanoma buvo diagnozuota net keturis kartus. Pirmą kartą melanomą medikai McCainui rado 1993 metais. Karinio jūrų laivyno gydytojas pastebėjo pakitimus ant kairiojo peties ir pasiūlė pasikonsultuoti su dermatologu dėl odos pažeidimo. Nustatyta, jog tai – odos vėžys. Operacijos metu jis buvo pašalintas ir petyje daugiau neatsinaujino. Po septynerių metų vėžys atsinaujino – melanoma atsirado kairiojo žasto viršuje, o dar po poros metų – ant nosies. Gydytojai pranešė, kad šios melanomos nėra pavojingos, nes šios rūšies piktybinės ląstelės kaupiasi tik išoriniame odos sluoksnyje. 

Tačiau nerimą pasėjo melanoma ant politiko smilkinio. Susirgimas „praslydo“ pro asmeninio McCaino gydytojo iš „Mayo Clinic Scottsdale“ akis ir nebuvo gydomas. 64-erių metų politikui melanomą tik po kurio laiko nustatė Kongreso gydytojas. Melanoma ant kairiojo smilkinio jau buvo 2 centimetrų skersmens ir 0,22 centimetrų gylio. Gydytojai ją pašalino kartu su aplink esančiais audiniais. 

Tos pačios operacijos metu, McCainui buvo atlikta dar viena procedūra, turėjusi nustatyti, kur melanoma galėjo išplisti, ar vėžys išplito į kaklo limfmazgius. Gydytojai, likus kelioms valandoms iki operacijos, įšvirkštė į melanomą radioaktyvių dažų – ši procedūra vadinama signaline limfmazgių biopsija. Tada gydytojai palaukė, kol dažai kartu su limfa nutekės į kaklo limfmazgius. Tikėtina, kad į šiuos limfmazgius pirmiausia išplis ir vėžys. Gydytojai panaudojo gama skaitiklį-instrumentą, panašų į Geigerio skaitiklį, „signaliniams“ limfmazgiams nustatyti ir juos pašalinti. McCainui dar tebeesant ant operacinio stalo, medikai greitai užšaldė audinius, ištyrė juos mikroskopu, tačiau vėžinių ląstelių nerado. 

Medikai pranešė, kad ši biopsija nėra patikima, nes dažančioji cheminė medžiaga, kuri padeda gydytojams nustatyti krūties ar kitų rūšių vėžį, nėra tokia patikima melanomos atveju. Be to, vėžys gali išplisti ir ne į „signalinius“ limfmazgius. Todėl McCaino chirurgai, pagal įprastą tvarką, atliko operaciją, kurios metu pašalino gretimus limfmazgius.

Randas ant skruosto 

Veido ir kaklo limfmazgių šalinimo operacija būna sudėtinga, nes chirurgai stengiasi nepažeisti nervų, kurie kontroliuoja įvairius veido judesius ir išraiškas. Operuojant McCainą, chirurgų grupė atkūrė odą ir minkštuosius audinius ant kairiojo smilkinio, veido ir kaklo, ištempdami aplink žaizdą esančią odą. Po operacijos McCaino veide liko didžiulis randas, kuris vėliau rinkėjams ir žiniasklaidai kėlė daug klausimų dėl politiko sveikatos. 

john mccain2.jpg„Operacija buvo atlikta visų pirma tam, kad būtų galima nustatyti, ar melanoma – odos vėžio forma, kuri gali baigtis mirtimi, išplito nuo kairiojo smilkinio į svarbiausius kaklo limfmazgius. Galutinis tyrimas parodė, kad nėra jokių melanomos išplitimo požymių. Ponui McCainui, Arizonos valstijos senatoriui, neprireikė chemoterapijos ar spindulinio gydymo“, - pranešė jo rinkimų komanda. Pats politikas tuo metu vengė viešai komentuoti savo sveikatos būklę. 

Dar 1999 metais, pirmosios priešrinkiminės kovos dėl kandidatavimo į prezidentus metu, McCainas suteikė visuomenei išimtinę galimybę pažvelgti į jo sveikatos istoriją. Įgyvendinant JAV Karinio jūrų laivyno projektą, skirtą buvusių karo kalinių sveikatai įvertinti, apie McCaino sveikatą gydytojai ir psichiatrai surašė net 1500 puslapių. Iš šios atskleistos informacijos buvo padaryta išvada, kad McCainui kyla didesnė rizika sirgti melanoma ir kitomis odos ligomis dėl jo sveikatos istorijos, šviesios odos ir nemažai laiko, praleisto po kaitria saule, kai buvęs kariškis buvo nelaisvėje Vietname. 

Nepriklausomų ekspertų išvados 

john mccain11.jpg

2008 metų JAV prezidento rinkiminės kampanijos metu, McCaino atstovai tikino, kad nuolat pateiks išsamią informaciją apie kandidato sveikatą, tačiau to nepadarė. Todėl žurnalistams beliko pasitelkti nepriklausomus ekspertus, kurie galėtų suteikti daugiau informacijos apie McCaino sveikatą ir jam diagnozuotas melanomas. Minėti ekspertai tvirtino, kad politiko sveikatai ir gyvybei grėsmės nėra. 

„2000 metais Johnui McCainui buvo pašalinta II a stadijos melanoma. Stadija nustatyta pagal standartinę klasifikaciją, pagal kurią sunkiausia yra IV stadija. Ilgiau nei 10 metų nuo diagnozės nustatymo išgyvena apie 65 procentai pacientų, kuriems nustatoma II a melanomos stadija. Be to, prognozės kur kas palankesnės tokiems ligoniams kaip McCainas, kurie jau išgyveno ilgiau nei septynerius metus", pranešė „New York Times“. „1992 metais išleistame tyrime nustatyta, kad sergantiesiems melanoma, kuriems panašiai kaip McCainui, liga neatsinaujino per pirmuosius penkerius metus nustačius diagnozę, tikimybė, jog liga atsinaujins per kitus penkerius metus yra 14 procentų, o mirties tikimybė – 9 procentai“. 

„Išplitimas nebuvo nustatytas, atlikus tris ar keturias dermatologų apžiūras, kurios ponui McCainui atliekamos kasmet nuo 2000 metų. Fizinio krūvio mėginys nenustatė jokių galimos širdies ligos požymių, ir „gydytojai mano, kad jo sveikata yra labai gera“, - informavo politiko rinkimų kampanijos atstovai. Jie taip pat minėjo, kad McCainas nuolat vartoja vaistą cholesterolio kiekiui kraujyje mažinti, vaikišką aspiriną, kuris padeda apsisaugoti nuo širdies smūgio, multivitaminus ir retkarčiais vaistus nuo alergijos. 

Operacija sukėlė įtarimų 

Prasidėjus prezidento rinkimų kampanijai, kai kurie medikai, nesusiję su McCaino gydymu, reiškė ypatingą susidomėjimą veido ir kaklo operacija, kuri jam atlikta prieš septynerius metus. Teikdami komentarus žurnalistams, šie gydytojai pastebėjo, kad chirurginis įsikišimas atrodė pernelyg platus. Jie įtarė, kad melanoma buvo sunkesnė, galbūt net III stadijos, kuri lemtų kur kas niūresnes prognozes. Gydytojai tvirtino, jog jie nustebo sužinoję, kad tokia sudėtinga operacija buvo atlikta nesant įrodymų, kad melanoma yra išplitusi. Tačiau nemažai melanomos ekspertų duodami interviu minėjo, kad tokia operacija suprantama, atsižvelgiant į 2000 metų medicinos standartus ir, kad didelė chirurginė intervencija nebūtinai reiškia III stadijos melanomą. 

„Tai nebuvo išimtis“, - teigė vienas iš ekspertų dr. Ričardas L. Shapiro, Niujorko universiteto melanomos chirurgas. Jis taip pat pareiškė, kad šį sprendimą priėmė po to, kai pamatė išsamią tyrimų ataskaitą. „Tai buvo sudėtinga problema, kurią sprendė labai patyrusi ekspertų grupė“. 

Jam antrino ir dr. Denisas Cortese, operaciją atlikusios „Mayo Clinic“ prezidentas. Viename iš interviu jis tvirtino, kad ekspertai išsamiai aptarė McCaino operacijos eigą prieš ją pradėdami. Norėdami nustatyti, ar melanoma išplito už smilkinio, McCaino gydytojai atliko pjūvį veido pakraščiu žemyn ir pašalino dalį kaklo limfmazgių. „Nei vienoje vietoje nebuvo rasta išplitusi melanoma,“ - teigiama pranešime. „Tačiau ši apsauganti procedūra senatoriui McCainui turėjo neigiamų šalutinių kosmetinių efektų, tarp jų - pjūvio vietos tinimą. Didelis randas ir tinimas kairėje veido pusėje nėra susidaręs dėl pačios melanomos, kuri buvo nedidelė ir lokalizuota. Jis susidarė dėl kur kas platesnio chirurginio įsikišimo, kuris buvo pasirinktas siekiant kuo labiau apsisaugoti nuo galimo melanomos atsinaujinimo“. 

Saugosi saulės spindulių 

john mccain6.jpg

Po daugybės oficialių pranešimų ir ekspertų išvadų, kalbos apie McCaino sveikatą pamažu nurimo ir politikas galėjo daugiau dėmesio skirti savo rinkiminei kampanijai. Vėliau 72 metų McCainas dažniau sulaukdavo klausimų apie jo amžių, o ne sveikatą.

Pergalės atveju McCainas būtų tapęs vyriausiu JAV prezidentu per visą istoriją. Rinkimų kampanijos metu, visuomenė atkreipė dėmesį į tai, kad kandidatas į prezidentus stengėsi apsisaugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Atvirame ore vykstančiuose renginiuose jis gausiai naudojo nuo įdegimo apsaugančius preparatus, kalboms sakyti pasirinkdavo šešėlyje esančias vietas, neretai dėvėdavo beisbolo kepuraitę. 

Gydytojai pataria melanoma sergantiems pacientams reguliariai atlikti medicinines apžiūras, tam, kad būtų galima nustatyti naujus odos vėžio atvejus ar senųjų išplitimą. Senatoriaus McCaino atstovai nenurodo, kokius stebėjimo būdus gydytojai taiko jo atveju. „Ligonis, kuris serga melanoma, niekad negali būti laikomas visiškai pasveikusiu“, - tvirtina Niujorko universiteto ekspertas dr. Shapiro. 

Biografija – verta rašytojo plunksnos 

Johnas Sidnis McCainas trečiasis gimė 1936 metais karinėje bazėje Panamos kanalo teritorijoje, kur tarnavo jo tėvas Johnas Sidnis McCainas jaunesnysis. Jis, kaip ir politiko senelis Johnas Sidnis McCainas vyresnysis, buvo JAV karinių oro pajėgų admirolai. Senelio ir tėvo pėdomis pasekė ir jauniausias McCainas. 

Baigęs vidurinę mokyklą, McCainas įstojo į karinio laivyno mokyklą. Baigęs studijas McCainas, iš beveik tūkstančio absolventų niekuo neišsiskyrė - pagal pažymius pralenkė vos penkis bendramokslius, tačiau vėliau tapo pilotu, patyrė dvi lėktuvo avarijas, vienos iš jų metu, Johno pilotuojamas lėktuvas kliudė elektros linijas, laimei, sunkių sužalojimų jis išvengė. 

Sulaukęs 29 metų McCainas sukūrė šeimą, jis vedė gražuolę manekenę Carol Sheep ir įsivaikino du jos vaikus. Kartu su Carol jie susilaukė ir bendro vaiko – dukters Sidnės. Bet šeimynine laime karo laivyno pilotas džiaugėsi neilgai. Netrukus jis buvo pašauktas vykdyti pareigą Vietnamo kare. „Buvome įsitikinę, kad mūsų vadovai civiliai yra visiški idiotai, kurie neturi nė mažiausio supratimo, kaip laimėti karą“, - vėliau savo prisiminimuose pasakojo McCainas. 

Ilgi metai nelaisvėje ir bandymas nusižudyti 

1967 metų liepą karininkas išgyveno garsųjį „Forrestal" laivo gaisrą. Atsitiktinai paleista raketa pataikė į McCaino lėktuvą. Johnas ištrūko iš degančio lėktuvo, kai laive jau sproginėjo užsidegusios bombos. McCainui buvo sužeistos kojos, skeveldros sužalojo krūtinę. Tragedijos metu žuvo net 134 jūreiviai. Perėjęs tarnauti į „Oriskany“ lėktuvnešį, McCainas dalyvavo keliuose amerikiečiams sėkminguose Vietnamo bombardavimuose ir už tai užsidirbo pirmuosius apdovanojimus. 

Tačiau 1967 metų spalį, jo lėktuvas buvo numuštas. Katapultavęsis iš degančio lėktuvo, McCainas susilaužė abi rankas bei koją ir vos nenuskendo, kai parašiutu nusileido į ežerą. Netrukus jį sučiupo ir į krantą išvilko vietnamiečiai, jie dar labiau sužalojo Johną, mušdami sutraiškė petį. Pilotas buvo nugabentas į karo belaisvių kalėjimą. Čia McCainui teko išgyventi tikrą pragarą. Jo sužalojimai nebuvo gydomi, apklausų metu priešai specialiai daužė skaudamas vietas, norėdami išgauti kuo daugiau informacijos iš amerikiečio. Medikų pagalba McCainui buvo suteikta tik tada, kai vietnamiečiai sužinojo, kad jo tėvas – aukštas JAV karinių pajėgų admirolas. Tada McCainas šešias savaites praleido ligoninėje, kur jam buvo suteikta minimali medicininė pagalba. Per tokį trumpą laiką jis pražilo ir neteko net 23 kilogramų svorio. Vėliau pilotas buvo laikomas karo belaisvių stovykloje, nemažai laiko jam teko praleisti vienutėje. 

Kai McCaino tėvas buvo paskirtas JAV karinių pajėgų vadu Vietname, vietnamiečių vadai, norėdami pasirodyti gailestingi, pasiūlė admirolo sūnų paleisti iš nelaisvės. Amerikiečiai tai laikė propaganda ir Johnas atsisakė šio pasiūlymo. McCainas buvo žiauriai kankinamas - jį surišdavo virve ir mušdavo kas dvi valandas. Tuo pat metu jis kentėjo ir nuo dizenterijos. Neiškentęs žiaurumų, McCainas ketino nusižudyti, tačiau jį sustabdė sargybiniai. Po nepakenčiamų kankinimų, McCainas pasirašė trumpą prisipažinimą, kad „nusikalto Vietnamo liaudžiai“. Vėliau jis apie tai pasakojo: „Aš sužinojau tai, ką mes visi ten sužinojome: kiekvienas žmogus turi savo galimybių ribas. Aš tada pasiekiau savąsias“. 

Kankinimai ir toliau nesibaigė, iš jo buvo reikalaujama karinės informacijos. Po eilinių kankinimų, jis sutiko išduoti savo eskadrilės draugų pavardes ir vietnamiečiams išvardijo, kaip jis pasakojo vėliau - futbolo komandos „Green Bay Packers" žaidėjus. Iš viso McCainas nelaisvėje išbuvo net penkerius su puse metų. Į laisvę jis išėjo 1973 metų kovą. 

Iš kariuomenės į politiką 

john mccain16.jpg

Grįžęs iš nelaisvės, McCainas Jungtinėse Amerikos Valstijose sutiktas kaip didvyris. Jį priėmė pats JAV prezidentas Ričardas Niksonas. McCainas į Baltuosius rūmus atvyko su ramentais. Nors ir šlubavo sveikata, McCainas neatsisakė karininko uniformos, jis mokėsi Nacionaliniame kariniame koledže Vašingtone. Tuo pat metu jam buvo atliekama varginanti ir skausminga fizinė terapija, po kurios žiaurius kankinimus ištvėręs karininkas vėl galėjo vaikščioti be ramentų ir pilotuoti lėktuvą. 1974 metų pabaigoje McCainas pradėjo tarnybą mokomojoje eskadrilėje, vėliau jis tapo jos vadovu. 

Organizaciniai sugebėjimai neliko nepastebėti ir 1977 metais McCainas paskirtas Karo laivyno karininku ryšiams su Senatu. Vėliau jis pripažino, kad „tai buvo pirmas rimtas žingsnis politikoje ir prasidėjo antras, kaip valstybės pareigūno, karjeros etapas“. Supratęs, kad sužeidimų ir traumų padariniai jam, kaip tėvui ir seneliui, neleis pasiekti admirolo laipsnio, 1981 metais McCainas paliko karinę tarnybą, būdamas I laipsnio kapitonu. Tarnaudamas kariuomenėje, jis buvo apdovanotas Sidabrine ir Bronzine žvaigždėmis, Legiono garbės ir Purpurinės žvaigždės medaliais. 

Antrosios vedybos 

john mccain13.jpg

Nelaisvė Vietname sugriovė pirmąją McCaino santuoką. Vos grįžęs į tėvynę jis išsiskyrė su žmona. Buvusi manekenė 1969 metais pateko į auto avariją, kurioje smarkiai susižalojo veidą. McCainas sau prisiėmė atsakomybę dėl žlugusios santuokos. 1980 metais jie oficialiai išsiskyrė. Vyras po skyrybų buvusiai žmonai paliko namus Vašingtone ir Floridoje, finansavo jos gydymą. 

Dar tais pačiais metais McCainas vedė antrąkart. Antrąja jo žmona tapo Cyndi Lou Hensley, turtingo verslininko duktė. 1984 metais jiems gimė dukra Meghan, po dvejų metų sūnus Johnas Sidnis ketvirtasis, dar po dvejų - sūnus James‘as. Abu sūnūs iš antrosios santuokos pasekė tėvo pėdomis. Johnas Sidnis IV, kaip ir tėvas, mokėsi Karinėje laivyno mokykloje Anapolise, James‘as tapo jūsų pėstininku ir 2007 metais tarnavo Irake. 1991 metais McCaino šeima įsivaikino mergaitę iš Bangladešo, jai buvo reikalingas gydymas Jungtinėse Valstijose. Bridžita pavadinta mergaitė iki tol gyveno motinos Teresės įkurtoje prieglaudoje. 

Tapo vienu įtakingiausių 

john mccain14.jpg

McCainas aktyviai įsitraukė į politiką ir jau 1982 metais Arizonos valstijoje buvo išrinktas į JAV Kongresą kaip Respublikonų partijos narys. Po dvejų metų jis buvo perrinktas dar vienai kadencijai. Būdamas kongresmenu, McCainas praėjus aštuoneriems metams po nelaisvės, pirmą kartą apsilankė Vietname. Vėliau jis, kartu su kitu Vietnamo karo veteranu, taip pat senatoriumi Johnu Kerriu, daug dėmesio skyrė problemoms, susijusioms su Vietname be žinios dingusiais amerikiečiais kareiviais ir buvusioje savo nelaisvės vietoje lankėsi dar ne kartą. 

McCainas sėkmingai kopė politiko karjeros laiptais. 1986 metais Arizonos valstijoje jis išrinktas į JAV Senatą, vėliau perrinktas dar tris kartus. 2004 metais už jį balsavo net 77 procentai rinkėjų. Dar 1997 metais žurnalas „Time“ McCainą įtraukė į „25 įtakingiausių Amerikos žmonių“ sąrašą. Būdamas senatoriumi, McCainas daug dėmesio skyrė JAV karinei politikai. Jis aktyviai ragino prezidentą Bilą Clintoną pradėti Jugoslavijos bombardavimą ir nutraukti Kosovo genocidą, po rugsėjo 11 d. teroristų išpuolio skatino atakas prieš Afganistaną, visada palaikė JAV karinę kampaniją Irake. Buvęs karininkas inicijavo įstatymą prieš nehumanišką elgesį su karo belaisviais, ypač tais, kurie be nuosprendžio buvo kalinami Guantanamo kalėjime. Tokią McCaino poziciją lėmė asmeninė karo belaisvio patirtis Vietname. 

Skandalas dėl finansavimo 

Politiko karjera nebuvo vien tik rožėmis klota. Dar pirmųjų kadencijų Senate metu, McCainas įsivėlė į garsų skandalą, susijusį su politikų finansavimu. Bankininkas Charlesas Keatingas finansavo penkių senatorių, tarp jų ir McCaino, rinkiminę kampaniją. Po to, kai prasidėjo finansinės Keatingo problemos, McCainas ne kartą susitiko su pareigūnais, kuruojančiais JAV bankus ir prašė padėti savo rėmėjui. Senatorių parama neišgelbėjo ir Keatingo kompanija bankrutavo, o pats bankininkas turėjo penkerius metus praleisti kalėjime. McCainas grąžino daugiau nei 13 tūkstančių dolerių, kuriuos politiko ir jo šeimos kelionėms buvo išleidęs nuteistas bankininkas. 

Po šio skandalo, McCainas ėmė aktyviai kritikuoti „didelių“ pinigų įtaką Amerikos politikai. 1994 metais jis inicijavo įstatymo projektą, kuriuo siekiama apriboti verslo įmonių paramą politinėms kampanijoms. Šis įstatymas labai nepatiko abiems valdančiosioms partijoms, bet sulaukė didelio visuomenės ir žiniasklaidos palaikymo. Įstatymas Senate priimtas tik 2002 metais. Rinkimų kampanijų finansavimo įstatymas laikomas didžiausiu McCaino, kaip senatoriaus, pasiekimu. 

Išvadintas homoseksualu 

2000 metais McCainas pirmą kartą nusprendė siekti JAV prezidento posto. Dėl Respublikonų partijos kandidato vardo jis kovojo su Džordžu Bushu jaunesniuoju. McCainas laimėjo rinkimus keliose valstijose, todėl prieš jį buvo imtasi ir vadinamųjų „juodųjų technologijų". Buvo skleidžiami gandai, neva po nelaisvės Vietname, buvęs karininkas yra nestabilios psichikos. Teigta, kad McCainas yra homoseksualas, jo žmona narkomanė, o jis turi nesantuokinę juodaodę dukterį (iš tiesų jis su žmona turėjo įsivaikinę mergaitę iš Bangladešo). „Aš tikiuosi, kad tokiems žmonėms yra speciali vieta pragare“, - pasipiktinęs gandų skleidėjais sakė McCainas. Šie gandai buvo paskleisti prieš pat lemiamus respublikonų balsavimus, todėl McCainas nespėjo jų paneigti ir turėjo pripažinti Busho pranašumą. 

Pasibaigus antrai Busho kadencijai, McCainas ketino pratęsti respublikonų valdymą ir pasiryžo dalyvauti JAV prezidento rinkimuose. 2007 metų pradžioje McCainas oficialiai paskelbė: „Sieksiu prezidento posto ne dėl kažko, o tam, kad nuveikti kažką – priimti sunkius, bet būtinus sprendimus". Arizonos senatorius buvo patvirtintas partijos „vėliavnešiu“ 2008 metų JAV prezidento rinkimuose. 

Tačiau kilo klausimų, ar McCainas išvis gali būti JAV prezidentu. Jis buvo gimęs Panamos kanalo zonoje (ten tarnavo jo tėvas), tai yra ne Jungtinėse Amerikos Valstijose. Konstitucija numato, kad prezidentas turi būti gimęs vienoje iš penkiasdešimties JAV valstijų. Populiarumo McCainui nesuteikė ir tas faktas, jog jis taptų vyriausiu šalies prezidentu per visą istoriją. Inauguracijos metu jam būtų 72 metai. Be amžiaus, buvo jaučiamas visuomenės susirūpinimas kandidato sveikata. Žiniasklaida nuolat priminė, kad McCainui buvo diagnozuotas odos vėžys ir klausė, ar melanoma gali atsinaujinti. 

Busho palaikymas nepadėjo 

Politologai iki šiol svarsto, kaip McCaino populiarumą įtakojo tuometinio JAV prezidento Busho palaikymas. Tuo metu Busho reitingai buvo žemiausi per visą jo valdymo laikotarpį. McCaino ir Busho susitikimo metu JAV prezidentas pareiškė: „Šis vaikinas parodė neįtikėtiną drąsą, charakterio stiprybę ir užsispyrimą tam, kad atsidurtų čia. Tai – būtent tas žmogus, kuris mums reikalingas kaip prezidentas, tas, kuris gali priimti tvirtus sprendimus, kuris nesislėps susidūręs su pavojais“.

john mccain8.jpg

Rinkimai vyko labai permainingai - į lyderius išsiverždavo tai vienas, tai kitas kandidatas. Nors favoritu buvo laikomas McCainas, JAV prezidento rinkimus laimėjo demokratas Barackas Obama. Jis surinko 53 procentus amerikiečių balsų. Pralaimėjęs McCainas gavo 46 procentus. 

McCainas grįžo į Senatą ir tęsia aktyvią politinę veiklą. Į jo nuomonę įsiklauso netgi naujasis JAV prezidentas. McCainas aktyviausiai reiškėsi prieštaraudamas Obamos planui įveikti ekonomikos krizę. Senatorius tvirtino, kad per daug pinigų išleidžiama nereikšmingiems dalykams, todėl nebus pasiektas ekonomiką skatinantis efektas. McCainas išlieka vienu aktyviausių formuojant JAV karinę politiką. Jis pasisako už karinės galios didinimą, už didesnį ginkluotųjų pajėgų skaičių. McCainas siekia, kad JAV plėstų priešraketinės gynybos sistemą. „Efektyvi priešraketinės gynybos sistema turi didžiulę reikšmę norint apsisaugoti nuo galimų grėsmių iš strateginių priešų, tokių kaip Rusija ir Kinija“, - yra pareiškęs McCainas, kuris buvo šalininkas, kad priešraketinės gynybos sistema būtų įrengta Rytų Europoje (buvo svarstoma galimybė ją įrengti Čekijoje, Lenkijoje, kaip alternatyva buvo minima ir Lietuvos kandidatūra). 

Rusijos prezidento akyse pamatė KGB 

john mccain18.jpg

McCainas yra ne kartą pasisakęs prieš Rusiją ir ypač prieš buvusį šios šalies prezidentą Vladimirą Putiną.

McCainui labai nepatiko JAV prezidento Busho asmeninė draugystė su Putinu. Perfrazuodamas Busho dažnus pasisakymus apie „Putino rusišką sielą“ (rus. русская душа), McCainas po susitikimo su dabartiniu Rusijos premjeru pareiškė: „Kai aš pažvelgiau į akis Putinui, tai pamačiau tris raides: KGB“ (rus. КГБ, Комитет Госсударственной Безопастности, liet. Valstybės saugumo komitetas – represinė Sovietų Sąjungos tarnyba – aut.past.). 

2005 metais McCainas JAV Senate įregistravo rezoliucijos projektą, kad Rusija būtų išbraukta iš G8 – „didžiojo aštuoneto“ valstybių sąrašo, šio savo reikalavimo politikas neatsisako iki šiol. Senate jis taip pat inicijavo rezoliuciją, kad demokratijos plėtrą skatinusio Rusijos verslininko – naftos bendrovės „Jukos“ vadovo Michailo Chodorkovskio teismas būtų pripažintas politiniu susidorojimu. „Šiandien mes matome buvusių šnipų klikos valdomą Rusiją. Jie nori išgąsdinti savo demokratinius kaimynus, tokius kaip Gruzija, stengiasi žaisti su Europos priklausomybe nuo rusiškos naftos ir dujų“, - teigė McCainas. 

McCainas negaili kritikos ir kitos Lietuvos kaimynės – Baltarusijos adresu. Jis pareiškė, kad Baltarusijos prezidentas Aleksandras Lukašenka aklai vykdo Kremliaus nurodymus. Už tai JAV senatoriui Baltarusija uždraudė atvykti į šią šalį dar 2004 metais. Oficialiai Minskas skelbė, kad tai atsakas į tokį pat Amerikos žingsnį ne tik McCaino, bet ir kitų oficialių JAV asmenų atžvilgiu. 

2005 metais McCainas pasiūlė Gruzijos prezidentą Michailą Saakašvilį ir Ukrainos prezidentą Viktorą Juščenką apdovanoti Nobelio taikos premija. „Suteikdami šiems žmonės Nobelio taikos premiją, pažymėsim ne tik jų istorinę reikšmę Gruzijoje ir Ukrainoje. Tai pagimdys viltį ir įžiebs pasitikėjimą ir toms šalims, kurios trokšta laisvės, ten kur jos dar nėra“.
 

© Įveikliga.lt