„Geležinis Lance'as grįžta“, - tokia ir panašiomis antraštėmis mirgėjo pasaulio spauda, pranešdama apie legendinio dviratininko sugrįžimą į profesionalų sportą po klastingos vėžio ligos. Kaip ir visi sportininkai L. Armstrongas tikrinosi sveikatą ir juokaudamas su žurnalistais pasakoja, kad tokie dalykai, kaip kaulų, raumenų ir galvos skausmas yra būdingi visiems sportininkams ir nėra laikomi jokios ligos simptomais. 

armstrong2.jpgSusidūręs su sveikatos sutrikimais, dviratininkas ilgai nekreipė į tai dėmesio sakydamas: O kuriam iš sportininkų taip nebūna?“.

Liga užklupo netikėtai 

Sportininkas prisipažino, kad buvo labai sunku kovoti su mieguistumu. Vėliau kartojosi bronchitas ir peršalimo ligos. Tačiau kartą dviratininką užvaldė galvos skausmas, kurio negalėjo numalšinti net vaistai nuo migrenos, o po kiek laiko atsirado kosulys su krauju, kuris privertė kreiptis į gydytojus. Vėliau sportininkas pastebėjo, jog viena sėklidė atrodo kiek kitaip, nei kita. 

1996 m. spalį dviračių sporto legendai buvo diagnozuotas sėklidžių vėžys, o metastazės jau buvo išplitusios į smegenis ir plaučius. L. Armstrongas patyrė dvi operacijas, išbandė eksperimentinį gydymą, chemoterapiją ir įveikė ligą. Pasak sportininko, sugrįžti į profesionalųjį sportą po tokių fizinių ir dvasinių išbandymų lengva nebuvo - reikėjo pradėti viską iš naujo. Po dvejų metų, 1998-aisiais, L. Armstrongas grįžo į sportą, kaip jį citavo žiniasklaidos priemonės - „dar stipresnis“, o po metų triumfavo pačiose garsiausiose planetos lenktynėse Tour de France“. Vėliau paaiškėjo, kad tai buvo pirmoji iš rekordinių jo septynių pergalių Eliziejaus laukuose. 

„Kai žmonėms diagnozuojamas vėžys, jie sako: Dieve, aš mirsiu. Tačiau vėliau atsiranda jėgų, noras sugrįžti į gyvenimą, sportą, darbą. Atvirai kalbant, į profesionalų sportą aš sugrįžau daug stipresnis ir tai pripažįsta net mano varžovai. Aš žinau, kad man tai galimybė, į kurią aš žiūriu kitaip, nei prieš ligą - tai dovana. Nuostabu žinoti, kad turiu šią dovaną“. 

Du Armstrongai 

„Yra du Armstrongai. Vienas prieš vėžį, kitas po jo. Visi mėgsta užduoti klausimą Kaip jus pakeitė vėžys?“. Realiai man šis klausimas netinka, nes vienas „aš“ išėjo iš namų 1996 spalio 2-ąją, o grįžo namo kitas, - savo knygoje „Ne apie dviračius: mano kelias atgal į gyvenimą pasakoja legendinis sportininkas. Šią knygą L. Armstrongas išleido 2000 metais ir netrukus ji tapo bestseleriu. Pasakodami apie vėžį mokiniams, kai kurias citatas naudoja Amerikos mokytojai, o gydytojai rekomenduoja ligoniams. 

L. Armstrongas po ligos sakė: „Aš buvau pasaulinio lygio atletas, turintis rūmus ant upės kranto, „Porsche raktelius ir mano karjera kilo aukštyn, tačiau tam tikra prasme vienas „aš turėjo mirti, o kitas sugrįžo į gyvenimą, ir į gyvenimą pažvelgė kitaip." 

Pasak dviratininko, net jo kūnas po ligos buvo kitoks – po chemoterapijos gydymo ir operacijų dviratininkas neteko apie 20 kilogramų svorio, raumenys buvo sunykę. Užsispyręs susigražinti prarastą formą, dviratininkas patyrė daug sunkumų - alinančios treniruotės atrodė neįveikiamos ir labai sunkios, tačiau jis nepasidavė ir kovojo už sugrįžimą ne tik į gyvenimą, bet ir į profesionalųjį sportą. Po tokio L. Armstrongo pavyzdžio kovojant su vėžiu, JAV gydytojai pradėjo garsiai kalbėti apie fizinio krūvio naudą sergantiems vėžiu. Pasak jų, dviratininkas tikras pavyzdys, kad aktyvumas padeda greičiau organizmui sustiprėti, kaulai ir raumenys palaipsniui atgauna savo formą, atsiranda vidinė jėga kovoti su liga. 

Gydytojai diagnozavę sportininkui vėžį, suteikė tik 40 procentų vilties išgyventi, tačiau tai nesutrukdė tikėti gydymo sėkme. Pasak sportininko, pats žmogus turi pradėti kovoti su liga ir tikėti nuo ryto iki vakaro, prausdamasis, skusdamasis, valdymas dantis, valgydamas, sportuodamas, bendraudamas su draugais ar eidamas miegoti. Daug jėgų turi būti nukreipta išvyti šią ligą iš savo organizmo. Skusdamasis dviratininkas kalbėdavosi su liga ir įsakmiai liepdavo jai dingti iš organizmo. L.Armstrongas įsitikinęs, kad kovą su vėžiu, ligonis turi pradėti nuo savęs. Net ir tada, jei gydytojai nesuteikia per daug vilties.  

Įkūrė fondą kovai su vėžiu 

„Ilgai tariausi su savo šeima, vaikais ir artimiausiais draugais ir nutariau grįžti į dviračių sportą. Taip norėjau atkreipti dėmesį į vis augančias sergamumo vėžiu tendencijas. Per metus nuo šios ligos miršta po 8 mln. žmonių, ir mes turime imtis veiksmų, - apie savo sprendimą kalbėjo L. Armstrongas. 

Savo sugrįžimą į profesionalųjį sportą, dviratininkas pažymėjo surengdamas specialias varžybas Kanadoje. 40 dviračių sporto mėgėjų varžėsi su legendiniu amerikiečiu, paaukodami po 25 tūkst. dolerių L. Armstrongo įkurtam kovos su vėžiu fondui. 

„Tikiu, kad mano sprendimas sugrįžti į profesionalų sportą pasaulį įkvėps dar atkaklesnei kovai su klastinga liga“, - spaudai sakė legendinis dviratininkas. 

Dėl atkaklios kovos su vėžiu ir aktyvios veiklos vėžio prevencijos srityje L. Armstrongas vadinamas vėžio ambasadoriumi. Jo kuruojamo fondo dėka, pasaulyje vis dažniau kalbama apie naujus tyrimus ir aktyvesnę vėžio prevencijos politiką. Jo pasveikimo istorija žavisi ne tik gydytojai, bet ir sergantys ar pasveikę žmonės. 

Su dabartine drauge suvedė kova su vėžiu 

armstrongas ir vaikai.jpgL. Armstrongui sekėsi ne tik sporto arenose. Išgijusį dviratininką laimė aplankė ir šeimyniniame gyvenime. 1999 metais jis su žmona Kristin susilaukė sūnaus Luke, o po dvejų metų gimė dvynukės Isabella ir Grace. Vaikai gimė po dirbtinio apvaisinimo, panaudojus spermą, kuri buvo užšaldyta prieš dviratininko gydymą chemoterapija. 

Būtent vaikai pirmieji sveikino L. Armstrongą po istorinės - septintos iš eilės pergalės „Tour de France“ lenktynėse. Dabar jie paskatino tėvą vėl atnaujinti karjerą ir grįžti į didįjį sportą. Nors L. Armstrongas prieš kelerius metus išsiskyrė su žmona, tačiau su vaikais palaiko labai artimą ryšį. 

Artimiausiu metu L. Armstrongas dar kartą taps tėvu. Per Kalėdas dviratininkas paskelbė, kad jo draugė Anna Hansen laukiasi kūdikio, kuris turėtų gimti birželį. Sėklidžių vėžį įveikęs amerikietis nepaprastai džiaugiasi, kad laukiamas kūdikis pradėtas natūraliu būdu. 

Su dabartine drauge sportininką suvedė kova su vėžiu. Jie susipažino viename iš Lance‘o labdaringame vakarėlyje, nes Anna dirba nepelno siekiančioje organizacijoje, padedančioje vėžiu sergantiems žmonėms. 

„Laimingesni jie jau negalėtų būti“, - apie ligą įveikusį L. Armstrongą ir jo besilaukiančią draugę kalba jų draugai.

 

Įveikligą.lt informacija