„Mus vienija kova už sveiką vaikystę“, - taip sakė Druskininkuose į Šeimų savaitgalio renginius atvykusių onkologinėmis ligomis sergančių vaikų tėvai.
Tris dienas poilsio ir sveikatingumo namuose „Vilnius Spa Sana Druskininkai“ 15 vaikučių ir tiek pat jų mamyčių, tėvelių ir močiučių džiaugėsi dėmesiu, kultūrine ir sportine programomis, ragavo sveiko maisto patiekalus ir ilsėjosi gryname ore.
Pirmieji kartai – viešbutyje, laikant boulingo kamuolį, tiuškenimasis vandens parke
„Labai džiaugiamės, kad pirmą kartą esame pakviesti dalyvauti renginyje, kuris skirtas visai šeimai. Puikus, nuostabus savaitgalis, pilnas įspūdžių, atrakcijų, šilto ir jaukaus bendravimo. Labai smagu, kad dėmesys buvo sukurtas ne tik ligoniukui, bet ir visai jo šeimai“, - pasakoja leukemijos diagnozę išgirdusios 4 metukų Aistutės mama Irma, kuri atvyko lydima sesers Aivės ir dvimečio Aistutės broliuko Herkaus.
Šeima, kaip ir dar 8 šeimos, kurios gydosi Vilniaus ir Kauno ligoninėse sakosi patyrę neišdildomų įspūdžių. Kelioms šeimoms pirmą kartą teko gyventi viešbutyje, kitoms – teko pirmą kartą paliesti boulingo kamuolį ir išbandyti jėgas šeimų boulingo turnyre, maudytis Druskininkų vandens parke.
„Stengiamės, kad šeimos patirtų laimingas akimirkas kartu. Juk taip svarbu, kad jie pabūtų bendraminčių apsuptyje nekankinami buitinių rūpesčių. Džiaugiamės, kad šeimoms patiko mūsų programa – ir kūrybiniai, ir sportiniai užsiėmimai“, - sako projekto „Kartu sveikti lengviau 2013“ vadovas Giedrius Kalninis. Kūrybinę programą vedė ir kūrybinius impulsus skatino kultūros viceministras profesionalus muzikantas pianistas Darius Mažintas, scenarijų autorius ir kūrėjas Raimondas Paškevičius, kuris su vaikais kartu sukūrė linksmą pasaką apie broliuką ir sesutę bei vaikams bei jų tėveliams puikiai pažįstama ir mylima dailininkė, vaikiškų knygų iliustratorė Sigutė Ach, kuri kartu su vaikučiais kūrė personažus ką tik sukurtai pasakai.
Sergančių vaikučių tėveliai sako, kad meniniai užsiėmimai jiems leido atsikvėpti nuo kasdieninių rūpesčių ir užsimiršti, o sportiniai ir grynas oras – pažadino apetitą net ir patiems nevalgiausiems vaikams. „Kūrybinių užsiėmimų metu mes galime atsipalaiduoti, lavinti savo vaizduotę bei išreikšti savo mintis“, - sako ūmine limfoblastine leukemija sergančios Laurutės mama Jūratė.
„Po Dovo diagnozės, pradžioje buvo tikslas atsistatyti fiziškai, emociškai ir po truputį įsilieti į socialinį bendradarbiavimą. Antrus metus jau norėjosi pasikrauti įvairiapusiai – kūrybiškai, meniškai ir dabar pradedame eiti į spektaklius vaikams, kelis kartus dalyvavome smėlio terapijoje, piešėm ir lipdėm iš molio. Svarbiausia norėti eiti į priekį ir po truputį užpildyti „emocinį kibirą“, - pasakoja Lina auginanti du vaikučius, kurių mažiausiajam, trijų su puse metukų Dovui dar visai mažučiui buvo diagnozuota minkštųjų audinių sarkoma.
Vandens parkas padėjo atsipalaiduoti
Druskininkų vandens parko darbuotojai su šypsena veiduose pasitiko mažuosius ligoniukus ir palydėjo į vandens pramogų zoną.
„Mums labai džiugu, kad čia vaikai su tėčiais ir mamomis patyrė džiaugsmingų akimirkų, kurios dar kurį laiką gyvens atmintyje ir leis užsimiršti. Juk vanduo - tai sveikata, gyvybės šaltinis", - sakė Druskininkų vandens parko direktoriaus pavaduotoja Rasa Černiauskienė.
Mažuosius Druskininkų vandens parko lankytojus ir jų tėvelius ypač nudžiugino specialiai mažiesiems skirta nauja erdvė, kurioje vaikučiai galėjo išmėginti beždžionių tiltus ir jų urvus, maudėsi kalnų upelyje, braidžiojo tikru jūros smėliu ir džiaugėsi džiunglių gyvūnų draugija.
„Tai nepakartojama. Kai šeimoje yra tokie rūpesčiai, kaip liga, geros emocijos, pabuvimas kitoj aplinkoje, ypač kai viskas pritaikyta tokiems vaikučiams padeda lengviau išgyventi turintiems rūpesčių“, pasakoja Sandra auginanti 3 metų Igną, kuriam diagnozuotas smegenų auglys.
Pasak R. Černiauskienės, vandens procedūros nuo seno laikomos vienu veiksmingiausių sveikatos gerinimo ir sugrąžinimo, streso malšinimo, kūno puoselėjimo būdų, todėl ji džiaugiasi, kad šeimos pasirinko būtent Druskininkų vandens parką.
„Žmogaus kūno paviršiuje yra daugiau nei 600 biologiškai aktyvių taškų, kurių kiekvienas susijęs su tam tikrais vidaus audiniais ar organais. Šiuos taškus dirginant ar kitaip stimuliuojant, gerėja organizmo veikla. Be to, viename kvadratiniame mūsų odos centimetre yra 100-200 skausmo, 12-15 šilumos, apie 25 slėgio jutimo receptorių ir maždaug 200 tūkst. kapiliarų. Kai panyrame į mineralinio vandens vonią, apsiliejame dušu ar plaukiojame baseine, visus šiuos taškus ir receptorius veikia vandens temperatūra, slėgis, ištirpusios mineralinės druskos", - sakė R. Černiauskienė.
Pasak jos, ligoniukams labai svarbu, kad išvarginti gydymo vaikų kūneliai vandenyje palengvėja, atsipalaiduoja raumenys, aktyviau susitraukinėja kapiliarai, greičiau cirkuliuoja kraujas, paspartėja medžiagų apykaita, kinta širdies veikla, arterinis ir veninis kraujospūdis. „Atsipalaidavus kūno raumenims, slopsta ir psichologinė įtampa, todėl vandenyje žmogus neįtikėtinai gerai pailsi", - sakė Druskininkų vandens parko direktoriaus pavaduotoja.
„Mano dukra labai nevalgi, bet šį kartą net ir mane nustebino savo apetitu“, - juokavo vienuolikametės Gretos mama Aušra.
Sveikas maistas – rėmėjų dovana
Gydomasis ir poilsio SPA centras SPA Vilnius Sana pasirūpino, kad vaikai maitintųsi tik sveiku ir vitaminų gausiu maistu. „Aš labai tikiuosi, kad šeimoms patiko pas mus ir kad greitai vėl visi susitiksime. Šį savaitgalį vieni kitiems suteikėme tai, ką sukuria tik šeimų bendrystė – jaukumą ir bendrumą, palaikymą ir pagalbą“, - sako SPA Vilnius Sana vadovas Valdas Trinkūnas.
Kultūros ministerija projektui suteikė paramą iš programos „Menas žmogaus gerovei“. Pasak kultūros viceministro Dariaus Mažinto, savanoriškai dalyvavusiam projekte, menas žmones jungia, sukuria bendrystės jausmą, padeda gydyti dvasios ir išgyvenimų žaizdas. „Ši meno ir žmogaus jungtis formuoja pagalbos vienas kitam kultūros tradicijas. O Lietuvai šiandien labai reikia bendrumo. Juk esame didelė bendruomenė, kuri turime padėti silpniausiems ir padėti jiems užaugti kūrybingais kuriančioje šalyje“, - sako jis.
Pasak D.Mažinto, projektas puikus pavyzdys, kaip menas veikia labiausiai pažeidžiamus bendruomenės narius, kaip skatina sektorių bendradarbiavimą ir iliustruoja meno žmogaus gerovei pavyzdį.
Danijos komercijos rūmų prezidentas Tomas Solupaev-Ronlev jau nebe pirmą kartą kartu su žmona Nina dalyvauja renginyje, kuris yra skirtas onkologinės ligos paliestoms šeimoms. Jo nuomone, Lietuvoje prasideda formuotis naujos mecenavimo ir socialiai atsakingo verslo tradicijos, kurios remiasi tik parama, nesiekiant jokios asmeninės naudos. Pasak jo, Danijoje taip verslininkai remia įvairius socialinius projektus jau kelis dešimtmečius, todėl jam džiugu bent dalį jų perkelti čia į Lietuvą. „Danijos verslas Lietuvoje labai noriai tampa bičiuliu vaikams, kuriems reikia pagalbos. Mes mielai dalyvaujame projektuose su vėžio paliestomis šeimomis. Norime praskaidrinti vaikų ir tėvų nuotaikas, norime kad jie bendrautų tarpusavyje ir kurtųsi stipri bendruomenė, kurios nariai galėtų padėti vieni kitiems dalindamiesi patirtimi ir informacija“, - sako Tomas.
Šeimos dalinosi patirtimi
Problemų daug ir reikia pagalbos jas sprendžiant Į Šeimų savaitgalį atvykusios šeimos dalinosi rūpesčiais, kalbėjosi apie gydymą ir vaikų sveikatą. Tačiau nuošalyje neliko šeimos bėdos, šeimos narių dalyvavimas broliuko ar sesutės gydyme, šeimos bendravimo temos. Mamos kalbėjosi apie tai, kad kai kurioms iš tiesų trūksta tiesiog šeimos pabuvimo visiems kartu, psichologinės pagalbos, renginių ir dėmesio visai šeimai. Atsakydamos į klausimą, ar pakankamas valstybės dėmesys šeimai auginančiai ligoniuką, jos vienbalsiai atsakė, kad dėmesys nepakankamas, ypač kai kalbama apie labai brangų gydymą, šeimos socialines garantijas ir darbo vietos išsaugojimą. Šeimoms kelia nerimą tai, kad brangus gydymas reikalauja lėšų, tačiau darbdavys turi visas teises atleisti iš darbo, jei darbuotojas ar darbuotoja darbe nebuvo daugiau nei 120 d.
„O gydymas trunka labai ilgai. Tikriausiai tai suprasti gali tik tie, kurie su tuo susiduria“, - sako mama Žana, auginanti du vaikučius, kurių vienas serga leukemija. Tiesa, šeima laukia pagausėjimo ir sako su nerimu žiūrinti į ateitį, tačiau optimizmo nepraranda. „Svarbiausia, kad būtumėm visi sveiki“, - sako ji.
Šeimų savaitgalį organizavo VšĮ „Muzika festiva“, POLA (Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija), rėmė LR Kultūros ministerija, Vilnius Spa Sana Druskininkai, UAB "Kautra". Projekto bičiuliai – Druskininkų savivaldybė, meras Ričardas Malinauskas ir Druskininkų vandens parkas.