0

Mityba ir geros emocijos gali išplėšti iš piktybinės ligos gniaužtų. Tuo įsitikinusi gydytoja iš Andalūzijos Odile Fernandez (32 m.). 

Išplitusį ketvirtosios stadijos kiaušidžių vėžį įveikusi moteris dabar yra daugybės Ispanijoje gyvenančių ir vėžiu sergančių žmonių viltis. Sergantiems onkologine liga medikė pataria derinti chemoterapiją su tinkama mityba, kuri padėtų organizmui įveikti piktybines ląsteles, - rašo lrytas.lt.

gydytojamitybaPrieš penkerius metus gydytojai ją laidojo, o šiandien Odile po širdimi nešioja būsimą gyvybę – netrukus susilauks trečiojo vaikelio. Ir antrojo po to, kai akis į akį susidūrė su klastinga liga. Vėžį nugalėjusi moteris pasakojo, kad daugybė gydytojų iki šiol netiki jos istorija ir prašo parodyti atliktus tyrimus. „Kai kurie medikai netgi tvirtina, kad tyrimai, rodę metastazes, tikriausiai buvo ne mano, kad įvyko klaida“, – sakė O.Fernandez, savo tinklaraštyje viešai paskelbusi visus savo tyrimus ir ligos istoriją.

„Pasveikdama pati sukūriau stebuklą“, – tikino Odile, įkvėpusi ir suteikusi vilties daugybei sergančių žmonių. Moters kiaušidėse rastas auglys buvo labai agresyvus, metastazės jau buvo pasiekusios plaučius. Medikai skyrė chemoterapiją, tačiau nesuteikė daug vilčių. Jų nuomone, vilčių pasveikti buvo labai mažai.

„Bet aš nenorėjau susitaikyti su mirties bausme“, – pasakojo O. Fernandez. Ji nutarė visiškai pakeisti mitybą, ėmė medituoti, praktikuoti jogą, daug dėmesio skirti savo emocinei savijautai, o svarbiausia – aklai tikėti tuo, kad pasveiks.

„Žinoma, laikiausi gydytojų nurodymų ir nepraleidau nė vieno chemoterapijos seanso. Vėžys dingo. Visa tai prieštarauja medikų turimiems duomenims ir statistikai. Liga išnyko dėl didžiulių mano pastangų“, – įsitikinusi O.Fernandez.

O netrukus ji nustebino medikus antrąkart: moteris pastojo ir sėkmingai išnešiojo kūdikį. Dabar su vyru Ivanu ji augina du sūnus: vienam – aštuoneri, kitam – dveji su puse. O netrukus gims ir trečioji atžala.

Daugiau daržovių, vaisių ir sėklų. Tai galingiausi ginklai kovoti su sunkia liga, įsitikinusi ispanė, išleidusi ne vieną sunkiems ligoniams skirtų receptų knygą. „Vėžiu sergantiems žmonėms nesiūlau mesti chemoterapijos ir pradėti valgyti brokolių. Bet tvirtai žinau, jog onkologai turėtų ne tik skirti tradicinį gydymą, bet ir patarti, kaip pakeisti mitybą, kad žmogus lengviau įveiktų ligą“, – „Lietuvos rytui“ teigė įžymybe Ispanijoje tapusi O. Fernandez.

Pasak medikės, sergant vėžiu ar norint nuo jo apsisaugoti 80 procentų mūsų maisto turėtų būti augalinės kilmės.  Vaisiai, daržovės ir ankštinės daržovės, grybai, sėklos, riešutai, kakava, arbata, aromatingieji augalai ir prieskoniai turėtų užimti didžiulę dalį mūsų raciono. Ispanė O.Fernandez pataria riboti raudonos mėsos, rafinuoto cukraus, smarkiai perdirbtų miltų ir rafinuoto aliejaus, genetiškai modifikuotų produktų, gėrimų su cukrumi ir pramoninio maisto vartojimą.

Vėžį įveikusi moteris tvirtina, kad norėdami būti sveiki turime rinktis ne tiktai geresnius produktus, bet ir geresnę kulinarinę techniką. 

O.Fernandez siūlo pirmenybę visada teikti tokiems maisto apdorojimo būdams kaip virimas garuose ar žemoje temperatūroje.

„Turėtume valgyti daugiau žalių produktų – salotų, daigintų grūdų, gerti namuose spaustų sulčių ar vaisių ir daržovių kokteilių“, – teigė pacientės dalią patyrusi medikė.

Ji įsitikinusi, kad Vakarų visuomenėje kas trečio vėžio atvejo būtų galima išvengti tinkamai maitinantis: „Mes visi esame galimos vėžio aukos. 

Todėl raginu atkreipti dėmesį į mitybą, su kuria ypač susijęs žarnyno, prostatos, krūties ar kasos vėžys.“

Pastaruoju metu Ispanijoje pradėta daug daugiau kalbėti apie tai, kad, be chirurgijos ir chemoterapijos, onkologai domėtųsi ir pacientų mityba, taip pat emocine būsena. Pasak O.Fernandez, vėžiu sergantiems žmonėms reikia daugiau atsakymų, negu tradicinė medicina šiuo metu sugeba pateikti.

„Kiekvienas pacientas yra vis kitoks, ne visi vienodai reaguoja į gydymą. Aš savo kailiu patyriau, ką tai reiškia, kokią baimę ir nežinomybę sukelia vėžio diagnozė. Man kilo daugybė klausimų, į kuriuos profesionalai negalėjo atsakyti. Norėjau žinoti, kokie veiksniai galėjo nulemti mano ligą ir ką turėčiau daryti, kad mano organizmas būtų pakankamai stiprus nugalėti vėžį, kaip palengvinti nepageidaujamą vaistų poveikį. Pati turėjau ieškoti atsakymų į šiuos klausimus. Mitybos pokyčiai, pačios nusiteikimas ir oficiali medicina padėjo sunaikinti vėžį ir metastazes“, – pasakojo šeimos gydytoja.

O.Fernandez rekomenduoja išsilaisvinti iš neigiamų emocijų užsiimant joga, meditacija. Savo patirtį ji aprašė knygoje „Mano kova su vėžiu“ (isp. „Mi vida anticancer“), o receptus sudėjo į knygą „Mano priešvėžiniai receptai“ („Mis recetas anticancer“). Ispanijoje didelio populiarumo sulaukusios knygos išverstos į italų, rusų ir portugalų kalbas.

„Kas jus paskatino viešai prabilti ir pasidalinti intymia ir skaudžia patirtimi?“ – paklausiau O. Fernandez. „Nusprendžiau pasidalinti viskuo, ko išmokau, nes vis daugiau žmonių susirgę nenori būti tik pasyvūs stebėtojai – ima gyvenimo ir sveikatos vadžias į savo rankas. Jei tai padėjo man, gali padėti daugybei sveikų žmonių išvengti vėžio ir daugybei sergančiųjų – pasveikti. Mano knygos parašytos iš širdies, iš noro padėti kitiems žmonėms. Aš esu žmogus, su vėžiu susidūręs iš dviejų pusių – ir kaip medikė, ir kaip ligonė. Todėl mano knygos suprantamos paprastiems žmonėms, tačiau kartu ir mokslinės“, – atsakė O. Fernandez.

Ispanei svarbiausia, kad žmonės dėkoja už jos knygas, konferencijas ir tinklaraštį. „Kai skaitytojai man rašo, kad surado šviesą ir viltį savo kelyje, esu labai laiminga“, – neslėpė O. Fernandez.

Produktai, padedantys kovoti su vėžiu

Savo tinklaraštyje O. Fernandez yra nurodžiusi svarbiausių nuo vėžio saugančių produktų penketuką. Ciberžolės. Iš Indijos kilęs prieskonis. Šio geltonos spalvos prieskonio medikė rekomenduoja vartoti kasdien.

„Naujausi mokslo tyrimai rodo, kad ciberžolės yra labai galingas ginklas prieš vėžį. Rekomenduoju kasdien vartoti nedidelį jų kiekį – įmesti žiupsnelį į troškinį, sriubą, ryžius ar kitus patiekalus. Kad organizmas galėtų geriau pasisavinti ciberžoles, kartu su jomis reikėtų vartoti pipirų ir šiek tiek riebalų“, – rekomenduoja Ispanijoje išgarsėjusi moteris.

Linų sėmenys. Jose yra daug omega-3 riebalų rūgščių. Šias sėklas O. Fernandez rekomenduoja valgyti sumaltas, užbarstytas ant salotų, trintų sriubų ir pan.

Brokoliai. Lygiai taip pat vertingi ir visi jų giminaičiai: žiediniai ir paprasti kopūstai. Brokolių, ypač moterims, O. Fernandez rekomenduoja valgyti tris kartus per savaitę. Pasak medikės, vartojant daug brokolių ar kitų žiedinių daržovių galimybė susirgti krūties vėžiu sumažėja net iki 60 kartų.

Raudonos spalvos uogos. Ispanė rekomenduoja valgyti daug braškių, aviečių, gervuogių, spanguolių ir kitų uogų. Jose itin daug antioksidantų.

Citrusiniai vaisiai. Juose irgi daug antioksidantų ir flavonoidų. O. Fernandez rekomenduoja per dieną išgerti pusę stiklinės apelsinų, citrinų arba greipfrutų sulčių. Tačiau greipfrutų reikėtų vengti taikant chemoterapiją.

Informacija parengta lrytas.lt 

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. liepos 19 d., Penktadienis