1

„BBC News“ pranešė, kad Didžioje Britanijoje gimė mergaitė, kuriai dar būnant embrionu buvo atlikti genetiniai tyrimai. 

Gydytojai norėjo nustatyti, ar embrionas neturi iš tėvų paveldėto geno, ateityje galinčio sukelti krūties, o vėliau kiaušidžių vėžį. Po tyrimų embrionas buvo implantuotas į motinos gimdą. Londone gimusios mergaitės gydytojai pranešė, kad kūdikis ir motina jaučiasi puikiai.

„Ši maža mergaitė savo gyvenime nepatirs, kas yra genetinis krūties ar kiaušidžių vėžys“, - sakė Londono „University College“ ligoninės gydytojas Paulas Serhalas.

Mergaitės tėvo šeimoje trijų kartų moterims buvo diagnozuotas krūties vėžys. Pasak gydytojo, tėvai baiminosi, kad jų vaikas gali paveldėti šią ligą, todėl nusprendė padaryti embrionui tyrimą ir tik tada apsispręsti, ar jį implantuoti į gimdą.

Genetinė diagnostika buvo atliekama embrionui, kai jam buvo vos trys dienos ir prieš jam patenkant į gimdą. Mokslininkai teigia, kad naudojant tokią diagnostiką ateityje - būtų užkirstas kelias susirgti sunkiomis paveldimomis ligomis. 2006 metais Žmogaus apvaisinimo ir embriologijos tarnyba oficialiai paskelbė galinti atlikti tokius tyrimus, kaip paveldimo BRCA1 geno nustatymas. Genetikai išskiria BRCA1 ir BRCA2 genus, moterims lemiančius kiaušidžių ir krūties, o vyrams – prostatos vėžį.

Etikos sargai pasmerkė

Tačiau ne visi džiūgauja mokslininkų ir medikų laimėjimu.

„Aš nieko neturiu prieš mergaitę, bet man atrodo mes nuėjome per toli", - sakė Reprodukcinės etikos atstovė Jozefina Quintavalle. „Nejau jūs norite visiems pranešti, kad geriau mirti, negu gimti su šiuo genu?“

Tokį medikų žingsnį, įsikišant į natūralų apvaisinimą ir gimimą, ji pavadino „eugenika" (eugenika - mokslo pakraipa, siekiant genų pagalba sukurti tobulą žmogų. Tokie tyrimai buvo atliekami nacistinėje Vokietijoje – aut. past.).

Vėžį sukeliantys genai – vis dar tyrimų objektas

Jungtinių Amerikos Valstijų, Suomijos ir Švedijos mokslininkai, atlikę bendrą tyrimą dėl paveldimų genų įtakos vėžiui, dar visai neseniai skelbė, kad mažiausiai 5-10 proc. krūties vėžio atvejų yra paveldimi. Žinomi du genai – BRCA1 ir BRCA2, lemiantys paveldimą polinkį susirgti krūties vėžiu, bet tik 20-30 proc. atvejų vėžiu susergama dėl paveldimumo priežasčių.

Po tokių pranešimų pradėta baimintis dėl šio geno, tačiau buvo pranešta ir tai, kad BRCA1 geno baltymai, gali užkirsti kelią vėžiui dar prieš jam pradedant vystytis, nors galimos ir kitos šio geno mutacijos, sukeliančios vėžį. Tai reiškia, kad šie genai gali būti pavojingi arba ne, taip pat spėjama, kad gali būti ir kitų, neatrastų genų, lemiančių vėžio paveldimumą.

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#1 tadas 2009-01-20
Nu cia gerbiami mokslininkai tai jau per toli nuejo. Idomu butu ka apie tokius tyrimus mano Lietuvos medikai ir siaip visuomenes veikejai bei baznycios vadovai? Musu Marijos zemeje gali buti dar daugiau pasipiktinusiu. Tadas
Quote
2024 m. kovo 29 d., Penktadienis