Žinoma, kad per savaitę Lietuvoje nuo gimdos kaklelio vėžio miršta apie 5 moteris, o per metus užregistruojama apie 500 naujų ligos atvejų. Todėl rekomeduojame reguliariai tikrintis ir rūpintis savo sveikata.

Tai svarbu dėl to, kad ikivėžinių gimdos kaklelio pakitimų požymių nėra - moteris neturi jokių nusiskundimų. Labai svarbu yra užbėgti ligai už akių, nes net ir labai maži pakitimai gali išsivystyti į vėžį. Ikivėžinius pokyčius ir ankstyvus vėžinius pokyčius ir ankstyvus vėžinius pokyčius padeda nustatyti onkocitologinis tepinėlis (PAP testas).

Šį tyrimą atrado mokslininkas Papanicolau dar 1928 m. Lietuvoje vykdant gimdos kaklelio patikros programą naudojamas būtent šis metodas. Tai standartinė gimdos kaklelio patikros programų metodika. Tačiau nežiūrint sėkmės, dažnai Pap tepinėlis būna klaidingai neigiamas, nes jo jautrumas - 51 proc. (svyruoja nuo 37 iki 66 proc.).

Šiuo metu jau yra sukurta nauja metodika, pavadinta "ThinPrep PAP". Šio tyrimo esminis skirtumas nuo įprasto Pap tepinėlio yra tai, kad tyrimas imamas su šepetėliu į skystą terpe. Jo jautrumas yra aukštesnis nei Pap tepinėlio - 76 proc. Ypač šis tyrimas jautrus nustatant aukšto laipsnio intraepitelinius pakitimus (92,9 proc.) ir gimdos kaklelio vėžį (100 proc.). Be to, paėmus tyrimą šia metodika galima ištirti ir dėl ŽPV infekcijos.

Koks gi skirtumas tarp šių dviejų tyrimo metodų? Paėmus PAP tepinėlį, mikroskopu ląsteles tiriantis gydytojas jas turi įžvelgti per storą priemaišų sluoksnį. O atliekant minėtąjį „ThinPrep PAP" tyrimą tepinėlis paimamas šluotele, kuri nuskalaujama specialiame ląsteles išsaugančiame skystyje. Vėliau jas „apdoroja" kompiuterinis įrenginys. Taip „apdorotas" gimdos kaklelio ląsteles ištirti yra daug lengviau. „ThinPrep PAP" metodu galima nustatyti, ar moteris nešioja papilomos virusą, kurio onkogeniniai tipai ir sukelia gimdos kaklelio vėžį.

Šį tyrimą kol kas galima atlikti privačiose medicinos įstaigose. Šis tyrimas kainuoja apie 180-200 Lt.

Reikėtų įsidėmėti, kad tiek Pap tyrimas, ThinPrep tyrimas nepašalina gimdos kaklelio epitelio pokyčių priežasčių.

 

Iveikliga.lt informacija