1

mariupolis1Knygose apie vėžinius susirgimus gausu informacijos apie oro užterštumo įtaką žmogaus sveikatai. Ką apie tai mano specialistai ir vėžiu sirgęs treneris Rimas Girskis, kelerius metus dirbantis viename užterščiausių Europos miestų?

Jau trylika sezonų treneris Rimas Girskis treniruoja užsienyje žaidžiančius krepšininkus. Per pastaruosius dešimt metų krepšinio strategas dirbo Kinijoje, Rusijoje ir Ukrainoje. 2004 metų pabaigoje teneris pasirašė kontraktą su Ukrainos „Azovmaš“ krepšinio klubu ir persikėlė gyventi į Mariupolį, uostamiestį esantį Ukrainos pietryčiuose, Donecko srityje. Miestas yra gausiame geležimi regione bei yra svarbus transporto, kalnakasybos, plieno ir chemijos pramonės centras.

Apsilankiusiųjų Mariupolyje teigimu, mieste nuolat tvyro sieros kvapas, iš gamyklų kaminų „rūksta įvairių spalvų dūmai. Nors miestas įsikūręs prie Azovo jūros, miestiečiai ir svečiai važiuoja į paplūdimius už keliasdešimt kilometrų, nes mieste jie yra labai užteršti. Jau Sovietų Sąjungos laikais pagal oro taršą Mariupolis buvo „nugalėtojų trejete – po Novokuznecko ir Magnitogorsko. Patys ukrainiečiai šį miestą tyliai vadina „vėžio miestu“. 

girkis.200[1].jpgPagyvenęs kelerius metus Mariupolyje ir susirgęs stemplės vėžiu, garsus treneris R. Girskis miesto užterštumo nesureikšmina: „Kai susirgau, gydytojų klausinėjau, kodėl aš susirgau. Vėliau, kai skaičiau apie stemplės vėžį, ten buvo aiškiai parašyta: vėžį gali sukelti riebus maistas, rūkymas, alkoholis, bloga ekologinė situacija, nervinė įtampa. Man visi šie dalykai tiko: iki ligos aš gerai pavalgydavau, darbas mano įtemptas, rūkiau, gyvenu užterštame mieste. Deja, kas sukelia vėžį, gydytojai dar negali pasakyti, bet užsimena, kad visos ligos prasideda „nuo galvos. Todėl užteršto Mariupolio oro sureikšminti nenorėčiau, tačiau yra tiesa, kad Mariupolyje daug žmonių serga kvėpavimo takų ligomis. Taip pat tiesa yra ir tai, kad ten gyvena daug žmonių, kurie neserga jokiomis ligomis

serapinas_simonas.jpgMariupolio „Azovmaš klube rungtyniaujantis Lietuvos krepšininkas Simonas Serapinas, paklaustas žurnalistų apie šį Ukrainos miestą teigė: 

„Įspūdis apie miestą nekoks, tikrai. Tai yra pramonės miestas, jame trys dideli fabrikai. Pusę miesto gyventojų dirba būtent tuose fabrikuose. Mariupoly dažnai yra rūkas, o tas rūkas - tai dūmai, išeinantys iš kaminų. Ar pačiam nebaisu dėl savo sveikatos? Turiu namuose ir oro filtrą ir oro drėkintuvą. Bandau visaip saugotis, kad nepakenktų. Mano name daug senukų ir senučių gyvena. Jeigu jie nemiršta, reiškia, gal viskas nėra taip blogai

Tačiau mokslininkai susirūpinę miestų tarša ir jų įtaka žmonių sveikatai. Šiuo metu Europos Sąjunga finansuoja projektus, kuriais siekiama šviesti visuomenę apie aplink mus esančių cheminių medžiagų poveikį sveikatai ir ateities kartoms. 

Smogas gali būti pavojingas? 

Baltijos aplinkos forumo specialistų teigimu, užterštame ore yra labai pavojingų junginių: anglies monoksido, azoto dioksido, sieros dioksido, smulkiųjų kietųjų dalelių, švino ir kt. Šiuos teršalus į orą išmeta automobiliai, pramonė, anglį, medieną kurianančios elektrinės ar namai, daug teršalų į orą patenka purškiant perticidus ir herbicidus, naudojant aliejinius bei kitus tirpikliais skiedžiamus dažus ir lakus ir t. t. Esant saulėtam orui ore esančius teršalus veikia ultravioletiniai spinduliai, dėl to vyksta įvairios fotocheminės reakcijos, kurių metu susidaro daug toksiškesni junginiai. Šis reiškinys vadinamas fotocheminiu smogu. Šių reakcijų metu susidaro ozonas, NO, aldehidai, benzenas ir kitos medžiagos. 

Dėl susidariusių nepalankių klimatinių sąlygų šie teršalai neišsisklaido ir sukelia daug neigiamų pasekmių.

„Pirmiausia nukenčia kvėpavimo organai. Teršalai ardo bronchų, plaučių ląsteles. Sumažėja atsparumas virusams ir bakterijoms. Žmonės dažniau pradeda sirgti bronchitu, plaučių uždegimu, astma, lėtine obstrukcine plaučių liga ir pan. Be to, užterštas oras dirgina akis, nosį, burną. Padidėja alergijos tikimybė. Per ilgą laiką teršalai gali paskatinti vėžines, širdies bei kraujagyslių ligas. Jautriausi smogui yra vaikai ir asmenys, sergantys kvėpavimo bei širdies ir kraujagyslių sistemos ligomis. 

Nors ozonas aukštesniuose atmosferos sluoksniuose yra labai naudingas, tačiau susikaupęs pažemio zonoje gali sukelti daug nemalonumų: pažeisti kvėpavimo takus ir plaučius, silpninti imuninę sistemą, skatinti organizmo senėjimą, naikinti alveolių ląsteles, - teigiama VŠĮ „Baltijos aplinkos forumas svetainėje.
 

A. Pliadžio nuotr. 

© Įveikligą.lt

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#1 draugas 2009-03-07
vargsai tie musu sprotininkai... aria ir dar isvaziuoti reikia, kur nuodyjasi... pagarba ir uzuojauta
Quote
2024 m. balandžio 19 d., Penktadienis