0

Genetiškai modifikuotas karvių virusas gali tapti pirmąja veiksminga priemone piktybiniam smegenų ir kitų organų vėžiui gydyti. Bandymų su pelėmis rezultatai daug žadantys – virusas kaip valdoma raketa randa ir išnaikina vėžio ląsteles nepažeisdamas sveikų ląstelių, - rašo „Iliustruotasis mokslas“. 

vezi zudantis virusas.jpgSukurtas virusas kovos su smegenų augliu 

Amerikiečių mokslininkams pavyko sukurti virusą, veiksmingai naikinantį sunkiausią ir dažniausią smegenų vėžio formą Malign glioblastoma. Naujausiu lazeriu mikroskopu JAV Jeilio universiteto mokslininkas dr. Anthony van den Polas su kolegomis gali nuosekliai stebėti, kaip vezikulinio stomatito virusas (VSV) aptinka ir išnaikina pelėms persodintus žmogaus smegenų auglius nepažeisdamas greta esančių sveikų ląstelių.

Šis virusas atlieka savo darbą daug tiksliau nei profesionaliausio chirurgo skalpelis, jis labai lengvai aptinka vėžines ląsteles, jas vieną po kitos užkrečia ir išnaikina. Kaip tik šis virusas galėtų padėti ligoniams, kurie, net ir iškentę operacijas, chemoterapiją ir spindulinį gydymą, vidutiniškai išgyvena mažiau nei metus. Malign glioblastoma auglio neįmanoma visiškai išnaikinti, jis labai judrus, užtenka vos kelių išlikusių ląstelių, kad vėžys atsinaujintų. Būtent todėl virusas yra tobulas vėžio naikintojas, nes įsiskverbia į audinį ir kaip automatiškai valdoma raketa aptinka sergančias ląsteles. 

Virusas užkrečia vėžines ląsteles, tačiau aplenkia sveikąsias. Beveik visus savo išteklius vėžinės ląstelės išnaudoja sparčiam dauginimuisi, todėl jose silpnai veikia ląstelių apsaugos nuo virusų sistema, vadinama interferonų atsaku. Kaip tik todėl VSV gali paveikti tik vėžines ląsteles ir dažniausiai neužkrečia sveikų žmogaus ląstelių. Šis gydymo būdas teikia daug vilčių, nes maždaug 75 procentai visų tipų vėžinių ląstelių turi interferonų atsako sutrikimų ir gali būti pažeidžiamos VSV. 

Tymai puola kaulų vėžį 

Mintis pritaikyti virusus vėžiui gydyti yra gana sena, tačiau tik pastarųjų dešimtmečių molekulinės biologijos laimėjimai leidžia pakeisti virusus taip, kad jie būtų tinkami šiam tikslui. Mokslininkai bando sukurti tymų viruso variantą kaulų vėžiui gydyti, o genetiškai modifikuotu karvių raupų virusu JX-594 jau pradedami eksperimentiškai gydyti nepagydoma onkologine liga sergantys ligoniai. 

JAV San Franciske veikiančioje „Jennerex Biotherapeutics“ biotechnologijų įmonėje dirbantis dr. Davidas Kirnas kartu su kolegomis iš Pietų Korėjos Pusano miesto paskelbė pirmos fazės klinikinio tyrimo duomenis. Jie rodo, kad pacientai gerai toleruoja JX-594 ir kad virusas sustabdo auglio plitimą, o kai kada priverčia jį gerokai sumažėti. 

Vienintelis genetiškai modifikuotas peršalimo virusas AdH101 kaip gydymo priemonė pripažinta Kinijoje. Šis virusas taikomas tik vėžiui gydyti, jo suleidžiama tiesiai į auglį. Kol nėra visiškai aišku, kaip šis virusas veikia, amerikiečių sveikatos institucijos neleidžia šio viruso taikyti gydymui. 

Šiuo metu bandomi dar keli virusai, kurie galėtų naikinti vėžines ląsteles. 

Mokslininkai teigia, kad tokie tyrimai teikia daug vilčių rasti išeitį kovoje ir su vėžio metastazėmis. Taip pat jiems jau pavyko įrodyti, kad vienas sukurtų virusų gali paveikti dar septynias vėžinių ląstelių linijas, tarp jų plaučių ir krūties vėžio ląsteles, kurios vėlesnėse stadijose išplinta į smegenis.
 

Parengta pagal „Iliustruotasis mokslas“ informaciją

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. balandžio 16 d., Antradienis