1

Daugelis vėžiu sirgusių žmonių nerimauja, kad vėžys gali sugrįžti. Baimė ir nerimas dar labiau sustiprėja, kada išgirstame, kad vėžys atsinaujino. Todėl Jums svarbu pastebėti pirmuosius požymius ir pasirūpinti, kad Jūsų gydytojas apie tai kuo greičiau sužinotų. Tikimės, kad informacija, kurią Jums pateiksime šiame straipsnyje, Jums padės jaustis saugiau ir visas jėgas skirsite sveikimui.

Ar vėžys atsinaujino, ar progresavo?

Gali atsitikti taip, kad vėžys su kuriuo kovojote, atsinaujino. Gali būti ir taip, kad vėžinės ląstelės „įsikūrė“ kitame organe. Tai gali nustatyti gydytojai atlikę išsamius tyrimus.

Vėžio pasikartojimo rūšys:

Vėžio recidyvai (ligos atsinaujinimas – kai navikas, kuris jau buvo išnykęs, pakartotinai atsiranda pirminio naviko ar kitoje vietoje) skirstomi pagal tai, kur jie randami:

  • Vietinis recidyvas: vėžio ląstelių randama ten, kur jos buvo anksčiau, tačiau neišplito į aplinkinius audinius ar organus.
  • Regioninis recidyvas: vėžio ląstelės atsirado netoliese, pavyzdžiui limfmazgiuose, bet neišplito į kitas kūno dalis.
  • Nuotolinis recidyvas: vėžio ląstelės atsirado kitoje kūno dalyje. Šio tipo pasikartojimą gydytojai vadina metastazavusiu vėžio pasikartojimu.

Simptomai

Ekspertai pateikia keletą dažniausių pasikartojimo požymių, kuriuos pajutę vėžiu sirgę žmonės turėtų nuvykti pas savo gydytoją:

  • Nepaaiškinamas skausmas, kuris tęsiasi ilgiau nei savaitę;
  • Nepaaiškinamas kūno svorio svyravimas (dažniausiai kūno masės mažėjimas);
  • Karščiavimas nesusijęs su peršalimu, gripu ar kitomis ligomis;
  • Nepaaiškinamas kosulys, kuris tęsiasi ilgiau nei savaitę;
  • Pykinimas ir vėmimas.

Diagnostika

Vėžio pasikartojimas dažniausiai būna diagnozuojamas anksti, jei laikotės gydytojo rekomenduoto tolimesnės priežiūros grafiko, kuris Jums buvo sudarytas anksčiau. Reikiamų tyrimų ir apsilankymų pas gydytoją periodiškumą Jums turi rekomenduoti gydytojas, atsižvelgęs į vėžio tipą ir stadiją. Taip pat gydytojas turi Jus informuoti apie galimus recidyvo simptomus, kuriuos pajutę, nelaukdami sutarto laiko, pranešate savo gydytojui. Jeigu Jūsų gydytojas įtaria, kad Jums vėžys gali atsinaujinti, jis turėtų atlikti diagnostinius tyrimus: kraujo, magnetinio rezonanso, ultragarso, kompiuterinės tomografijos. Kai kuriais atvejais rekomenduojama atlikti biopsiją ar kitus tyrimus.

Gydymas

Jei Jums diagnozavo vėžio pasikartojimą, Jūsų gydytojas informuos Jus apie gydymo galimybes. Jos priklausys nuo Jūsų diagnozės. Jums jau tikriausiai teko girdėti, kad pasikartojusio vėžio gydymas yra sudėtingesnis ir kai kuriais atvejais gali labai skirtis nuo to, kurį Jūs jau patyrėte. Bet tai jokiu būdu nereiškia, kad Jūs neturite vilties būti pagydytas ar pagydyta. Vėžio gydymo technologijos su kiekviena diena vis tobulėja. Nepaisant to, kad „vietinis recidyvas" yra lengviau pagydomas nei „regioninis" ar „nuotolinis", yra sprendimai visiems trims pasikarojusio vėžio tipams išgydyti. Chirurgija ir radioterapija taikoma vietiniui recidyvui gydyti. Jei vėžys pasikartojo kituose organuose taip pat gali būti taikoma chirurgija, jei tai padaryti neįmanoma, Jums gali būti pasiūlyta chemoterapija, radioterapija ar biologinė terapija. Kai kuriais atvejais naudojant tą patį cheminį vaistą, kuris buvo naudojamas Jums anksčiau, išlieka tikimybė, kad vėžinės ląstelės tapo jiems atsparios. Todėl gydytojas atsižvelgdamas į visas aplinkybes ir Jūsų saugumą, skirs tik Jums reikalingus preparatus. Žinoma, šalia gydymo, Jums gali būti skirti vaistai varginantiems simptomams šalinti, pavyzdžiui, sumažinti skausmą.

Kur rasti paramą?

Vėžio diagnozė antrą kartą gali būti labiau sukrečianti nei pirmąjį. Jus gali užplūsti įvarios emocijos - pyktis, baimė, kaltė... Kai kuriose užsienyje gyvuojančiose vėžiu sergančių žmonių paramos grupėse pastebėta, kad dauguma kaltina gydytoją dėl aplaidaus gydymo. Šios organizacijos skatina pacientus nebijoti pasikalbėti su savo gydytoju ir išsakyti jam savo susirūpinimą.

Labai svarbu, kad Jūs visas jėgas skirtumėte sveikimui. Baimė, nerimas, nuotaikos svyravimai ir depresija, gali apsunkinti Jūsų gydymą, todėl rekomenduojama nebijoti ir pasikalbėti apie savo nuogąstavimus su draugais, šeimos nariais arba su tais, kurie jau tai patyrė. Pabandykite susisiekti su draugijomis, kurios vienyja vėžiu sirgusius ar sergančius žmones. Ten galite išgirsti naudingų patarimų ir nesijaustite vieniši. Svarbu ne slėpti emocijas, o išsakyti savo jausmus. Nebijokite kalbėti ir apie savo baimes. Bendravimas šiuo etapu Jums yra gyvybiškai svarbus.

Kaip sau padėti?

1. Susikoncentruokite ties sveikimu:

Normalu, jei Jus užlūdo įvairios emocijos. Specialistai pataria negalvoti apie blogiausia, kas Jums galėtų nutikti. Susitaikyti su vėžio sugrįžimu tikrai nelengva, bet pasistenkite tikėti savo jėgomis ir susikoncentruoti ties tokiu gydymo rezultatu: gydymas praeis sėkmingai ir Jūs pasveiksite!

2. Būkite aktyvūs priimant sprendimus dėl Jūsų gydymo:

Kalbėkitės su gydytoju dėl gydymo ir jo pasekmių. Jūs turite pats ar pati priimti sprendimus, bet prieš tai Jums neturi likti neatsakytų klausimų. Drąsiai klauskite savo gydytojo, išsakykite savo nuogąstavimus. Bendraukite su savo gydytoju taip, kad jaustumėtės saugiai ir visiškai pasitikėtumėte gydytojų komanda.

3. Nusistatytkite sau tikslus:

Žinoma, Jūsų pagrindinis tikslas - pasveikti, tačiau ne mažiau svarbu susikurti sau planus, kurie Jums padės pasitikti kiekvieną dieną kupiniems tikėjimo. Suplanuokite pasivaikščiojimą gryname ore, skambutį draugui, perskaityti knygos skyrių, pasidaryti skanius pietus ir pan. Tai Jums padės mažiau galvoti apie ligą ir jausitės galintis nuveikti daug malonių darbų.

4. Prisiminkite tai, ką jau „išmokote“:

Jums jau teko kovoti su vėžiu anksčiau. Tai, ką Jūs patyrėte ir ką sužinojote galite pritaikyti ir šiam gydymui: jeigu kažkas privertė jus jaustis negerai, pasistenkite to nekartoti, arba atvirkščiai - kažkas Jums padėjo jaustis geriau gydymo metu, pasinaudokite tuo ir šį kartą.

5. Stebėkite simptomus:

Nenumokite ranka į nepaigeidaujamus gydymo reiškinius, kurie Jums apkartina gyvenimą. Būtinai užsirašykite visus nemalonius pajūčius, kuriuos Jums sukėlė gydymas ir apie tai praneškite Jus prižiūrinčiam gydytojui. Gydytojas Jums patars, kaip nugalėti skausmą ar padėti užmigti, jei kamuoja nemiga ir pan.

6. Stimuliuokite savo dvasinį pasaulį:

Specialistai rekomeduoja šiuo periodu Jums užsiimti ir savo visumi, dvasia. Melskitės, medituokite ar leiskite laiką gamtoje. Užsiimkite tuo, kas Jums suteikia daugiau pasitikėjimo savo jėgomis. Pabūkite su savimi ir padrąsinkite save. Juk esate stiprus žmogus!

7. Būkite atviri su savo šeima:

Padėkite savo šeimai: pasakykite, kada norite pabūti vienas ar viena, papasakokite jiems ką patiriate, ko bijote. Šeima yra Jūsų vienas pagrindinių ramsčių, kurie mielai Jums padės. Tik kartais jie nežino, kaip elgtis. Atvirai pasakykite jiems, kuo jie gali padėti ir ko nenorėtumėte, kad jie darytų.

8. Nepraraskite vilties:

Visada turite tikėti savo jėgomis. Tikėjimas, kad gydymas praeis be didelių sunkumų, viltis pasveikti - tai bus Jūsų „variklis" neleidžiantis Jums pasiduoti!

 

Parengta pagal National Cancer Institute, Cancer Treatment centers of America informaciją

 

Skaitykite daugiau:


Jei sergi Tu

Jei nežinai, kaip bendrauti su savo gydytoju

Gydytojai pataria

Padėk sau

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#1 angele 2009-04-15
aciu...uz patarimus. man jis sugryzo. dabar jauciuosi geriau, kai zinau, kad reikia gerai nusiteikti. sekmes ir sveikatos visiems
Quote
2024 m. kovo 28 d., Ketvirtadienis