0

kontracepcija2.jpgLietuvoje per dešimtmetį kontraceptinių tablečių vartojimas išaugo 23 proc. Šiuo metu pasaulyje hormonines kontraceptines tabletes vartoja 80-100 mln. moterų, tačiau mokslininkai iki šiol neturi vieningos nuomonės apie jų poveikį moters organizmui. 

Daugiausia diskusijų kelia klausimas, ar kontraceptinės tabletės sukelia krūties vėžį, nevaisingumą ir kūdikių apsigimimus, - rašo delfi.lt.

Naujausi duomenys – už kontraceptikus 

Vienas naujausių tyrimų, atliktų Didžiojoje Britanijoje, rodo, kad krūtų vėžio rizikai kontraceptinės tabletės neturi jokios įtakos. 

Didžiosios Britanijos Karališkasis bendrosios praktikos gydytojų koledžas 1968-2006 metais atliko tyrimą, kurio metu buvo tiriamas kontraceptinių tablečių poveikis moterų sveikatai. Tyrime dalyvavo dvi grupės moterų. Vienai jų buvo priskirtos vartojančios kontraceptines tabletes, kitai - nevartojančios. Paaiškėjo, kad hormoninių kontraceptinių tablečių vartojimas 12 proc. netgi sumažina vėžio išsivystymo riziką. 

Ypač sumažėjo kiaušidžių (46 proc.) ir gimdos (42 proc.) vėžio rizika. Storosios ir tiesios žarnos vėžio rizika sumažėjo 36 proc.,o kitų lokalizacijų - apie 12proc. 

Tačiau šis tyrimas, žinoma, įtikins ne visus. Tarptautinė vėžio tyrimų agentūra laikosi nuostatos, kad hormoninės kontraceptinės tabletės gali turėti įtakos vėžio vystymuisi. Ši išvada padaryta remiantis krūties vėžio atvejais tarp moterų, kurios vartoja arba visai neseniai vartojo kontraceptikus. Pastebėta, kad rizika susirgti didėja vyresnėms nei 35 metų moterims, kurios kontraceptikus pradėjo vartoti būdamos jaunesnės nei 20-ties. 

Agentūra, apibendrindama kelių studijų duomenis, yra paskelbusi, kad ypač didėja krūties vėžio rizika, ilgai gydant pakaitine hormonų terapija menopauzės metu. 

Apie šiuolaikinės kontracepcijos pavojus ne kartą yra įspėjęs ir žinomas Lietuvos farmacininkas Romualdas Basevičius. Prieš kelias dešimtis metų, apie 1970 m., buvo atliktas eksperimentas su pelėmis, kurio rezultatai mokslininkus pašiurpino. Pasirodė, kad trečioje arba ketvirtoje gyvūnų kartoje atsiranda labai daug apsigimimų. 

Mokslininkai šį faktą aiškino tuo, kad hormoniniai kontraceptikai išbalansuoja žmogaus organizmą bei hormoninę pusiausvyrą. Todėl prabilta apie tai, kad hormoninę kontracepciją turėtų rinktis tik tos moterys, kurios nebenori turėti vaikų. Netrukus panašūs pranešimai išnyko ir apie šio eksperimento rezultatus niekas nebekalba. Beje, šiandien mes turime tik antrąją kontracepcijos vartotojų kartą. 

Patikimumo testai  

Vis dėlto ginekologai įsitikinę, kad tinkamai parinktos kontraceptinės tabletės - mažesnė blogybė už nepageidaujamą nėštumą ir abortą. 

Naudojant natūralius apsisaugojimo būdus (vaisingų dienų skaičiavimą ir pan.) neplanuotai pastoja apie 20 proc. moterų. Nutraukiant lytinį aktą, neplanuotas nėštumas aplanko 24-26 proc. porų. 

Ne ką labiau, pagal statistiką, apsaugo ir prezervatyvai. Kadangi su jais nuolat kas nors nutinka (jie plyšta ar nusmunka), pastoti rizikuoja net 14 proc. moterų. Bendras prezervatyvų patikimumas įvertintas 85 proc. 

Tuo tarpu hormoninių spiralių ir tablečių patikimumas – per 99 proc. Iš 100 naujos kartos apsaugos priemonėmis pasikliaunančių moterų per metus neplanuotai pastoja vos 1-5. 

Lietuvių įpročiai keičiasi  

Anot ginekologo dr. Vytauto Klimo, moteris neretai dvejoja pasirinkdamos kontracepciją. Jas gąsdina kontraceptinės tabletės dėl hormonų poveikio, dažnai bijoma priaugti svorio ar vandens sankaupų organizme. 

„Pačios seniausios hormoninės tabletės buvo nekokybiškos, todėl pasireikšdavo šalutinis poveikis - svorio kitimas. O skysčių sankaupas sukelia ne lytiniai, o antinksčių hormonai", - tvirtino V. Klimas. Anot ginekologo, klinikiniais tyrimais įrodyta, kad kontraceptinės tabletės nesukelia apsigimimų, nevaisingumo. 

Anot mediko, Vakarų Europoje beveik pusė (47 proc.) moterų vartoja kontraceptines tabletes (pavyzdžiui, Vokietijoje - 59 proc., Nyderlanduose - 49 proc.). Lietuvoje šis rodiklis siekia vos 27 proc. 

„Kita vertus, hormoninių kontraceptinių tablečių vartojimas Lietuvoje auga. Palyginus Šeimos ir gimstamumo 1995 m. tyrimo duomenis su Lyčių ir kartų 2006 m. tyrimo duomenimis, matome, kad kontraceptinių tablečių vartojimas išaugo nuo 4,1 proc. iki 27,2 proc.“, - pasakoja medicinos daktaras V. Klimas. 

Šių tyrimų palyginimas taip pat rodo, kad per 11 metų išaugo 6 proc. išaugo prezervatyvų naudojimas, sumažėjo lytinio akto nutraukimo bei vaisingų dienų skaičiavimo metodai.
 

Aut. Julija Volynec, delfi.lt

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. kovo 29 d., Penktadienis