0

Krūtų navikai gali būti rasti per įprastinę medicininę krūtų patikrą, reguliaraus apsilankymo pas ginekologą metu arba savityros būdu. Tačiau yra ir kitų krūtų pakitimų, kurie gali sukelti įtarimų dėl krūties vėžio.

Vienas iš tokių pavyzdžių yra uždegiminis krūties vėžys, kurio pagrindinis simptomas yra dalies arba visos krūties paraudimas ir susiraukšlėjusi lyg apelsino žievelė krūties oda. Kitas pavyzdys yra Pedžeto liga, pasireiškianti krūties spenelyje. Pagrindiniai jos požymiai yra apgaulingi ir panašūs į egzemą odos sudirginimas ir niežulys primena egzemą, tačiau iš tiesų tai gali būti piktybinis arba priešvėžinis krūties susirgimas.

Jei aptikote gumbelį krūtyje ar kitų įtartinų pakitimų, būtina kuo skubiau susitikti su gydytoju. Tai gali būti šeimos gydytojas, ginekologas arba onkologijos srities specialistas.

Pakitimai, dėl kurių neretai galima įtarti krūties vėžio diagnozę:

* krūtų dydžio pakitimai – viena krūtis gali gerokai padidėti arba prarasti formą ir nukabti.

* spenelio pakitimai – spenelis būna išverstas (arba įtrauktas), keičiasi jo padėtis ar forma.

* išbėrimas – spuogeliai, pleiskanos ant spenelio arba aplink jį.

* išskyros iš vieno arba abiejų spenelių.

* susiraukšlėjimas arba įdubimas aplink spenelį.

* patinimas – padidėję limfmazgiai pažastyje arba virš raktikaulio.

* gumbelis arba audinio sustandėjimas – darinys, kuris čiuopiant yra kitoks nei įprastas krūties audinys; nuolatinis skausmas vienoje krūties dalyje arba pažastyje.

Jeigu radote gumbelį krūtyje arba kitų įtartinų pakitimų, būtina kuo skubiau kreiptis į gydytoją. Tai gali būti šeimos gydytojas, ginekologas arba onkologijos
srities specialistas. Pirmas žingsnis prieš paskiriant bet kokius tolesnius tyrimus yra pirminis krūtų ištyrimas apžiūros ir apčiuopos būdu gydytojo kabinete.

Kaip tiriamos krūtys?

Prieš pradėdamas klinikinį krūtų tyrimą, gydytojas norės sužinoti jūsų medicininę istoriją, todėl išsamiai teirausis, kokiomis ligomis esate sirgusi ir kaip buvote
gydoma. Po to jis atliks kruopščią klinikinę krūtų patikrą - čiuopdamas rankomis ir apžiūrėdamas krūtis. Jos metu jūsų bus prašoma keisti rankų padėtis - pakelti rankas ir sudėti jas ant pakaušio arba nuleisti rankas ir prispausti jas prie klubų. Keičiant rankų padėtis, juda ir krūtys, tad įmanoma pastebėti neįprastus krūtų pakitimus.
Apžiūrėdamas ir čiuopdamas krūtis, gydytojas ieškos mazgelių krūtyse ir pažastyse, atkreipdamas dėmesį ar nėra odos pakitimų, įtraukto spenelio.

Jei jums paskirti papildomi tyrimai

Remdamasis pirminės klinikinės krūtų patikros rezultatais, gydytojas nutars, ar reikia išsamesnių tyrimų,
ir esant būtinybei nukreips jus pas krūtų specialistus jų atlikti. Laimei, paprastai trys ketvirtadaliai visų navikų būna nepiktybiniai ir gali būti negydomi arba
nesudėtingai pašalinami chirurginiu būdu. Vis dėlto yra labai svarbu, kad visi krūtų gumbeliai bei pakitimai būtų visapusiškai ištirti ir būtų patvirtinta tiksli diagnozė.

Nustatant krūties vėžį yra naudojami šie trys metodai:

  • klinikinis tyrimas
  • vaizdinė ligų diagnostika: tam tikros kūno dalies vizualizacija - vaizdas, išgaunamas naudojant rentgeno spindulius, ultragarsą arba magnetinį rezonansą.
  • biopsija: procedūra, kurios metu paimamas audinio mėginys mikroskopinei (patologinei) analizei, kad būtų galima nustatyti tikslią diagnozę ir hormoninių bei HER2 receptorių būklę.

 

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. balandžio 20 d., Šeštadienis