Nors klinikinis krūtų tyrimas ir anksčiau aptarti vaizdiniai diagnostiniai tyrimai gali padėti aptikti krūtų pakitimus, tačiau tik ištyrus įtartino darinio audinio mėginį mikroskopu galima nustatyti tikslią vėžio diagnozę.

Norint gauti tyrimo mėginį, būtina atlikti biopsiją. Jeigu jums paskirta biopsija, nesibaiminkite. Prisiminkite, kad 8 iš 10 auglių, kurie buvo aptikti ankstesnių tyrimų metu, po biopsijos būna įvertinti kaip nepiktybiniai ir nepavojingi.

Krūties biopsijos metodai

Norint patvirtinti krūties vėžio diagnozę, yra taikomi du pagrindiniai biopsijos metodai: punkcinė biopsija (arba biopsija adata) ir chirurginė biopsija.

Aspiracinė punkcija plonyte adata yra mažiausiai invazyvi biopsijos procedūra. Ji atliekama tuomet, kai darinys krūtyje yra lengvai pasiekiamas. Chirurginės biopsijos metu atliekamas pjūvis ir išpjaunama dalis įtartino darinio arba visas kartu su aplinkiniais audiniais. Ši sudėtingesnė biopsija paprastai atliekama taikant bendrąją nejautrą ir dažniausiai operacijos metu kartu atliekant lumpektomiją arba mastektomiją.

Kai krūties audinio mėginys yra paimtas, jis siunčiamas į patologijos laboratoriją, kur paruošiamas tirti mikroskopu. Gydytojas patologas ieško ląstelių formos bei struktūros pakitimų ir nustato diagnozę.

Aspiracinė punkcija (punkcinė biopsija plona adata)

Punkcinė biopsija plona adata yra mažiausiai invazyvus biopsijos metodas. Švirkštas su plona adata, labai panašia į tą, kuri naudojama kraujui iš venos paimti, yra duriamas tiesiai į auglį. Daktaras auglį apčiuopia rankomis arba pasitelkia į pagalbą ultragarsą, kuriuo gali aptikti įtartiną darinį ir nukreipti adatą tiesiai į jį. Nedidelis kiekis ląstelių per adatą yra įsiurbiamas į švirkštą (žr. paveikslėlį apačioje). Procedūra nutraukiama, kai išgaunamas pakankamas medžiagos kiekis. Ji trunka tik kelias minutes ir gali būti atliekama gydytojo kabinete. Paprastai nuskausminti nereikia, o kadangi oda pažeidžiama nedaug, išvengiama ir siūlių. Aspiracinė punkcija (punkcinė biopsija plona adata) yra mažiausiai invazyvus biopsijos metodas.

Punkcinė biopsija plona adata dažniausiai yra naudojama, kai tikimasi, jog darinys yra skysčio pripildyta cista. Pašalinus skystį iš cistos ji užgyja, tačiau jeigu įtariama, kad darinys gali būti piktybinis, išgautas skystis suteiks daug informacijos apie auglį. Net jeigu darinys yra kietas, švirkštu iš jo galima išsiurbti ląstelių, kurios bus nusiųstos patologinei ekspertizei.

Aspiracinės punkcijos (punkcinės biopsijos plona adata) trūkumas - imant audinio mėginį, galima jį pažeisti ir jo gali nepakakti tyrimui. Kartais audinio mėginys gali prarasti savo natūralią struktūrą, tada patologo darbas pasunkėja, gali būti gaunami klaidingai neigiami rezultatai. Tuomet norint patvirtinti diagnozę gali prireikti papildomų biopsijų.

Stulpelinė biopsija

Stulpelinė biopsija storašerde adata gali būti atliekama gydytojo kabinete arba ligoninėje, tačiau ši procedūra atliekama vietinio nuskausminimo sąlygomis.
Gydytojas tyrimui naudos specialią aštrią, storesnio diametro, storašerdę stulpelinės biopsijos adatą, su kuria atliks odoje nedidelį pjūvį. Tada, užčiuopdamas sukietėjimą arba matydamas jį ultragarso aparatūros ekrane, jis nukreips adatą tiesiai į sukietėjimo centrą. Šia adata paimamas 10 mm ilgio ir 2 mm skersmens audinio mėginio stulpelis. Taikant šią biopsijos techniką, ant krūties gali atsirasti laikinų kraujosruvų, bet randas lieka labai retai. Jeigu jaučiate kokį nors diskomfortą, per porą dienų jis turėtų praeiti vartojant paprasčiausius nuskausminamuosius vaistus.

Palyginti su punkcine biopsija, stulpelinės biopsijos metu tyrimui galima gauti didesnį audinio mėginį, kuriame gali būti daugiau pažeistų ląstelių. Gautą audinį
lengviau tirti, o pats tyrimas yra tikslesnis nustatant galutinę diagnozę. Vis dėlto biopsija stulpeline adata netinka pacientėms su labai mažomis krūtimis arba tada, kai krūties pakitimai yra labai kieti arba jeigu darinys yra per arti krūtinės ląstos, visai prie pat plaučių.

Jeigu tyrimui reikia dar daugiau audinio, gali būti naudojama vakuminė pompa, kad į švirkštą būtų įtraukta kuo daugiau audinio. Ši vakuminė biopsija yra patobulinta
stulpelinės biopsijos versija, ir jų atlikimo technika yra panaši. Jos metu netgi galima pašalinti visą sukietėjimą arba mikrokalcinatų telkinius.

Chirurginė biopsija

Chirurginė biopsija - tai krūties naviko audinio šalinimas chirurginiu būdu, naudojant bendrąją nejautrą. Tačiau šį tyrimo būdą moterys renkasi retai prieš tai neišbandžiusios anksčiau minėtų paprastesnių biopsijos metodų. Vėžio diagnozės nustatymas stulpeline biopsija su storašerde adata yra beveik toks pat tikslus kaip ir chirurginis biopsijos metodas. Vis dėlto jei diagnozei nustatyti nepakanka ankstesnio tyrimo metu gautos informacijos, pacientėms taikoma papildoma chirurginė biopsija po to, kai jau buvo atlikta biopsija su stulpeline adata.

Pagrindinis chirurginės biopsijos pranašumas yra tas, kad jos metu patologiniam tyrimui gaunamas pakankamas keikis audinio mėginio - t. y. ne tik pats navikas, bet ir jį supantys audiniai. Todėl mikroskopinio tyrimo metu galima ištirti ir naviko kraštus, išsiaiškinti, ar jis įsiskverbė į aplinkinius audinius.

Vis dėlto šis metodas turi ir trūkumų. Vienas iš jų - pooperacinis randas, kuris ateityje gali trukdyti analizuoti mamografinius tyrimus. Kadangi ši procedūra, nors ir nedidelė, yra intervencija į organizmą, kaip ir po bet kokios operacijos. Gali būti pooperacinių komplikacijų: infekcija, kraujavimas, užsitęsęs žaizdos gijimas ar anestezijos sukeltos problemos.

Nors pagrindinis chirurginės biopsijos tikslas yra vėžio diagnozės nustatymas arba paneigimas, šią procedūrą galima vertinti ir kaip gydymą. Taip yra tuo atveju, jeigu chirurgas biopsijos metu randa nedidelį piktybinį naviką, jį visiškai pašalina palikdamas „švarius“ žaizdos kraštus (t. y. audinius, kuriuose nėra vėžio).

Tačiau kai kurioms moterims (toms, kurių vėžys yra akivaizdus dar prieš patvirtinant galutinę diagnozę biopsijos pagalba) gydymas chirurginiu būdu yra skiriamas iš pat pradžių - chirurginė biopsija tokiu atveju bus atliekama kartu su pagrindine operacija - lumpektomija arba mastektomija. Jeigu jūs esate viena iš tokių moterų, žinokite, kad pagrindinis biopsijos tikslas šiuo atveju yra dar operacijos metu atlikti skubų biopsinės medžiagos mikroskopinį tyrimą ir suteikti chirurgui kuo daugiau informacijos apie vėžio pobūdį, kad jis galėtų priimti teisingą sprendimą dėl operacijos apimties.

Kokį biopsijos metodą pasirinkti?

Kaip ir visos medicininės procedūros, skirtingi biopsijos metodai turi savo privalumų ir trūkumų. Vis dėlto visos anksčiau aptartos biopsijos (išskyrus chirurginę) gali būti atliktos greitai, nesukelia ypatingo diskomforto ar ilgai liekančių intervencijos pasekmių.