Naujas tyrimas rodo, kad rūkymas sergant vėžiu stiprina skausmą ir sukelia daugiau sveikatos sutrikimų. Jau žinoma, kad rūkymas yra vienas iš vėžio rizikos veiksnių, tačiau mokslininkai sako, kad tyrimas atskleidžia ir daugiau rūkymo padarinių, ypač jei onkologinė liga jau diagnozuota. Tai turėtų būti svari priežastis atsisakyti tabako.
Mokslininkai lygino 224 pacientų skausmo lygį. Tyrime dalyvavę vėžio paliesti žmonės atsakė į klausimus apie skausmo stiprumą, jo įtaką kasdieniniam gyvenimui ir keliamas kančias. Pacientai vertino skausmą balais nuo vieno iki šešių. Rezultatai parodė, kad rūkantieji kentė didesnį skausmą, nei tie, kurie atsisakė tabako arba niekada nerūkė. Mokslininkai taip pat padarė išvadą, kad rūkantieji yra jautresni skausmui ir sunkiau jį ištveria, nei nerūkantieji.
„Pacientai, kurie ir toliau rūkė nepaisant to, kad jiems buvo diagnozuota onkologinė liga, patyrė daugiau skausmo nei tie, kurie niekada nerūkė", - sako tyrimą atlikęs Teksaso AM universiteto psichologijos katedros mokslo darbuotojas Joseph W. Ditre.
Be to mokslininkai nustatė, kad metus rūkyti skausmas mažėja.
„Nors reikia daugiau tyrimų, norint suprasti kodėl nikotinas aštrina vėžio sukeltą skausmą, bet jau dabar gydytojai turėtų raginti vėžiu sergančius pacientus mesti rūkyti tuojau pat“, - sako Duke universiteto tyrimų išvadas papildžiusi Lori A. Bastian. „Preliminarios išvados rodo, kad metimas rūkyti gali pagerinti bendrą reakciją į gydymą bei gyvenimo kokybę“.
Kas vyksta, kai rūkote?
Tabaką sudaro apie 300 įvairių cheminių medžiagų. Nustatyta, kad 40 iš jų - nuodingos. Jums rūkant, į kraują patenka šios cheminės medžiagos:
- nikotinas – itin stipraus poveikio nuodinga medžiaga, kuri pagreitina širdies plakimą.
- derva – ją sudaro keliolika vėžį sukeliančių medžiagų – dirginančios, erzinančios medžiagos, kurios pažeidžia plaučių skaidulas, atliekančias plaučių valymo funkciją, todėl žmogus ima kosėti.
- anglies monoksidas – labai nuodingos dujos, dėl kurių kraujas blogiau aprūpina kūną deguonimi.
Rūkymas paskatina ir sukelia daugelį negalavimų, ligų:
Bronchitas – rūkymas sukelia 75% mirčių dėl chroniško bronchito.
Emfizema – plaučių liga, nuo kurios sutrinka kvėpavimas.
Širdies ligos – veikiant nikotinui, padažnėja širdies plakimas, širdis priversta smarkiau dirbti. Rukymas nulemia 25% mirties atvejų sergant širdies ligomis.
Vėžys – 90% sergančiųjų plaučių vėžiu mirčių yra nulemtos rukymo.
Kitos ligos – rūkaliai yra fiziškai mažiau atsparus, negu nerūkantys, jie greičiau suserga kitomis ligomis, prie jų "limpa" infekcijos, todėl jie dažniau serga persišaldymo ligomis, gripu ir kitomis infekcinėmis ligomis. Rūkalių rizika mirti nuo įvairių ligų yra net 70% didesnė negu nerūkančiųjų, jie 3,5 karto dažniau už nerūkančius suserga.
- Nerūkančios moterys, ištekėjusios už daug rūkančių vyrų, keturis kartus dažniau miršta nuo plaučių vėžio už moteris, kurių vyrai nerūko.
- Rūkančių moterų kūdikiai gimsta per mažo svorio, nėštumo metu joms gresia persileidimas, per ankstyvas gimdymas, vaisiaus arba naujagimio mirtis.
Patarimai metančiam rūkyti:
- Pasakykite savo draugams ir šeimos nariams, kad metate rūkyti. Viešas įsipareigojimas suteikia daugiau ryžto.
- Pasižadėdami nerūkyti, neįsipareigokite „amžiams“ – pasiryžkite iškęsti vieną dieną, paskui dar vieną ir t.t.
- Neatidėliokite metimo dienos tam laikui, kai geriau jausitės ar būsite geriau nusiteikę. Paskirkite dieną - ir meskite.
- Pašalinkite iš akių visas pagundas v cigaretes, degtukus ir t.t.
- Bendraukite su nerūkančiais, stenkitės užsiimti darbais.
- Turėkite nesaldžios gumos, morkų, ledinukų nuo kosulio.
- Pabandykite įtikinti save, kad jei pajėgsite mesti rūkyti, jums užteks valios ir kitiems svarbiems sprendimams - jūs tapsite savo gyvenimo šeimininkais.
Skaitykite daugiau:
Prevencija – kaip galiu apsisaugoti?
Mėgstantys rūkyti kaljaną turėtų sunerimti
Kaip padėti sau, jei kankina vėžio sukeltas nuovargis