1

Mokslininkai tvirtina, kad mūsų sveikata 80 procentų priklauso nuo mūsų pačių. Esame laisvi žmonės ir, jeigu nepažeidžiame įstatymų, niekas negali mums liepti - gyvenk tik taip, o ne kitaip. Niekas negali įsakyti sportuoti, gyventi sveikai, tinkamai maitintis, kiekvieną vakarą laiku eiti miegoti.


Aut. Meilė Jančorienė, 
VL žurnalistė, Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. 

Mano organizmas – mano tvirtovė

Taigi turime teisę daryti tai, ką norime: rūkyti ir gerti, valgyti riebiai ir saldžiai, priaugti per daug svorio, būti pikti, neišsimiegoję ar suirzę. Sakote, tai nesveika? Štai Petras kas dieną rūkė, niekada nesportavo, lašinius kirto ir sveikas jau devintą dešimtį baigia! Mano organizmas – mano tvirtovė! 

Gal ir tvirtovė, bet Petro, ne jūsų. Jūs dar tik į penktą dešimtį įkopėte, o jau ir ten, ir ten skauda, kažkoks silpnumas apima, energijos trūksta. Einate pas gydytojus ir prašote: padėkite! Apžiūrėjo, ištyrė, ir štai jums – esate tikras ligų maišas. Jus gydo ambulatoriškai ir ligoninėje, jums iš valstybės biudžeto išleidžiamos didžiulės pinigų sumos. 

Ką dėl savęs darome

Žmonės mėgsta kaltinti kitus, bet ne save. Atėję pas „gerą“ gydytoją, skundžia „blogą“ – tą, kuris gydė prieš tai. Sako, man tą ir tą darė, o to kažkodėl nedarė. Gydytojas klausia: „O ką jūs pats, pone, savo labui darėte?“ Nieko, pasirodo - nemetė rūkyti, nepradėjo daugiau judėti gryname ore, nedarė kvėpavimo pratimų. 

„Sunku žmogui priekaištauti, kai jis paliegęs sėdi gydytojo kabinete arba guli ligoninės lovoje“, - sako Vilniaus universiteto Santariškių klinikų Centro filialo Priėmimo ir skubiosios pagalbos skyriaus terapeutė Vida Klezienė. Tačiau gydytojams nesuprantama, kodėl nesirūpiname savimi. 

„Mūsų žmonės nesupranta, kad dalis ligų - nepagydomos, - tęsia gydytoja. - Ir dėl visko kaltina gydytojus. Tai ne taip diagnozę nustatė, ne tuos tyrimus padarė arba dar primityviau - „chirurgas papjovė, ant stalo pasiguldęs“.

„Chirurgai - nevisagaliai, - dėsto gydytoja. - Juk kartais operacijos metu gali nustoti krešėti kraujas ar staiga sutrikti kitų gyvybiškai svarbių organų veikla“.

Per ilgus savo darbo metus gydytoja sako pastebėjusi, kad kartais tikrai susidaro atsitiktinumų grandinė, kuri, atrodo, dėsningai veda žmogų į nesėkmę. Arba, atvirkščiai - sunkūs ligoniai dėsningai eina į sėkmę ir stebuklingu būdu pasveiksta. 

Ne gydytojas yra svarbiausias

Mokslininkai tvirtina, kad žmogaus sveikata tik 20 proc. priklauso nuo gydytojo, o 80 proc. – nuo jo paties. 

„Yra daugybė dalykų, darančių mums įtaką, - pasakoja gydytoja. - Apsiskaitymas, žinios apie sveikatą, artimųjų, kaimynų įtaka. Juk dažnai žmonės nori būti gydomi taip, kaip matė ar girdėjo gydant kitą. Arba staiga įsikala į galvą, kad nereikia gerti tablečių. Ligoninėse po pagalvėmis randame krūvas vaistų“.

Kiti, pasak gydytojos, yra įsitikinę, kad greičiau pasveiks, jei gers kuo daugiau vaistų. Būna atvejų, kai peršalę prisigeria bent trijų pavadinimų, bet vienodo veikimo tablečių, savarankiškai gydosi net antibiotikais, pernelyg drąsiai vartoja ir maisto papildus. Nesaikingai vartojami, jie taip pat gali pakenkti. 

Padeda patarimais

O kodėl gydytojai negali liepti pacientams elgtis vienaip ar kitaip? Juk paprasti žmonės daugelio dalykų gali ir neišmanyti. 

„Mes negalime pacientui pasakyti - mesk rūkyti, nevalgyk to ir ano, - mąsto gydytoja V. Klezienė. - Tai būtų neteisinga taktika. Gydytojas gali tik patarti pacientui, jeigu tas klausia. Tam, kad atsirastų motyvacija keistis, žmogus pats turi suformuluoti užduotį ir pateikti ją gydytojui. Tik tada medikas, jeigu jis turi žinių, laiko ir noro, gali padėti. Gydytojas - kaip ir psichologas, tol turi kalbėti ir klausinėti, kol žmogus pats prisipažįsta esąs per storas, per liesas ar turintis žalingų įpročių“.

Tada reikėtų galvoti, ką jam daryti? Ne gydytojui, o pacientui. Vienas iš Šveicarijos atvykęs gydytojas savo paskaitoje kartą pasakė: „Man jūsų pilvo neskauda, tai jums skauda, jūs ir turėtumėte savo pilvu pasirūpinti“, - prisimena žiauriai, bet teisingai nuskambėjusią frazę V. Klezienė. 

O ką daryti, jeigu gydytojas ir pacientas taip ir neranda bendros kalbos? Žmogui vis tiek atrodo, kad gydytojas jį blogai gydo? 

„Jeigu netinka, nepatinka - reikia ieškoti kito gydytojo, - sako V. Klezienė. - Mes neturime teisės pasirinkti paciento, o pacientas turi pasirinkimo galimybę“.

Tačiau niekas jums nepadės, jeigu patys nesigydysite. Gydytojas – ne stebukladarys. 
  

www.valstietis.lt
 

Skaitykite daugiau:

Gydytojai pataria

Vėžio tipai A-Z

Padėk sau

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#1 Jonas 2011-03-30
Taip,gydytojas padės,jeigu sau padėsite...stebuklingų vaistų nėra,nes vieną gydom,kitą naikinam.Tiesiog gyvenkime maksimaliai TEISINGAI,o ne plaukiokime vaistuose.
Quote
2024 m. liepos 19 d., Penktadienis