Artėjant šiltajam metų laikui, o tuo pačiu ir atostogų bei deginimosi sezonui, medikai įspėja rūpintis savo oda, kurios vėžio atvejų per pastaruosius du dešimtmečius padaugėjo daugiau nei dukart, - rašo „Lietuvos rytas“.

„Kiekvienais metais Lietuvoje yra nustatoma daugiau nei 2 tūkst. susirgimų odos vėžiu, diagnozuojama daugiau nei 200 melanomos atvejų, ir šis skaičius pastaraisiais dviem dešimtmečiais padidėjo daugiau nei du kartus. Nors apie 80 proc. visų odos vėžio atvejų yra puikiausiai išgydomi ir žmonės visai pasveiksta, dalis vis dėlto miršta. Per metus nuo melanomos miršta apie 100 žmonių, dar 50-60 žmonių kasmet miršta nuo kitų formų odos vėžio“, - sakė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų Odos ir venerinių ligų klinikos docentė dr. Daiva Jasaitienė antradienį per spaudos konferenciją. 

Sveikatos apsaugos viceministrė Nora Ribokienė atkreipė dėmesį, kad vėžys pasaulyje yra antra pagal dažnumą žmonių mirčių priežastis, o melanoma yra viena klastingiausių vėžio formų. Ji, užimdama gana nedidelę dalį vėžinių susirgimų struktūroje, lemia gana didelį mirtingumą - 75 proc., bet laiku diagnozavus 97 proc. susirgusiųjų yra pagydomi. 

„Ne mada, ne grožio samprata turėtų būti svarbiausia visuomenei. Turbūt melanoma yra išskirtinai ta liga, kai svarbi žmogaus išmintis, teisingas požiūris į saulę ir priminimas, kad mūsų oda turi atmintį“, - kalbėjo N. Ribokienė. 

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Dermatovenerologinio centro direktorės doc. Matildos Bylaitės teigimu, odos vėžio rizika didėja priklausomai nuo to, kiek ilgai būname saulėje ir kaip dažnai oda nudega saulėje. Todėl yra labai svarbu atkreipti dėmesį ir būti atsargiems, žinoti, kaip apsisaugoti nuo žalingų ultravioletinių spindulių, ypač vykstant ilsėtis į šiltus kraštus. 

Padidėjusią riziką susirgti odos vėžiu turi ir vasaros metu daug saulės atokaitoje dirbantys žmonės - jūreiviai, statybininkai, laukuose dirbantys žmonės. 

Medikai skeptiškai vertina diskusijas, esą apsauginiai kremai yra žalingi, sukelia vėžį. Problema, pasak jų, yra ta, kad žmonės kremo užsitepa nepakankamai, jį užtepa „lopais", netolygiai, pasitepa vieną kartą atėję į paplūdimį ir daugiau nebesitepa. 

Vilniaus universiteto Onkologijos instituto dermatovenerologas Viktoras Sidorovas aiškino, kad kūnui ištepti reikia maždaug golfo kamuoliuko dydžio kremo masės. Lietuvoje reikėtų kūnui rinktis kremą su apsaugos faktoriumi SPF 20-25, o veidui SPF 50. 

Tam, kad sužinotų, kiek laiko gali būti vieną kartą pasitepę apsauginiu kremu, siūloma naudoti tokią formulę: SPF faktorių padauginti iš 10 ir atimti 30 minučių. 

„Kadangi greičiausiai vis tiek kremu išsitepama ne visai gerai, tai buvimo laiką saulėje reikėtų sumažinti dar 30 proc.“, - sakė V. Sidorovas. 

Medikai taip pat ragina visus atidžiai stebėti savo odos būklę. Jei atsiranda daugiau nei mėnesį negyjančių žaizdelių, dėl viso pikto nueiti ir parodyti jas gydytojui. 

Ypatingo dėmesio reikalauja pigmentinės dėmės - apgamai. Gerybiniai apgamai paprastai yra apvalūs ir simetriški, jų kraštai - lygūs ir taisyklingi, apgamų spalva - vienodo intensyvumo, jie yra mažesni už 5 milimetrus, jų dydis nekinta.

Pavojingi apgamai dažnai yra nesimetriški, jų kraštai yra netaisyklingi ir karpyti, spalva nelygi, melanomos diametras paprastai yra didesnis už 5 milimetrus. Pastebėjus, kad pakito kurio nors apgamo išvaizda, dydis arba spalva, raginama nedelsiant kreiptis į savo dermatologus. 

Kasmet yra organizuojama ir patikros dėl odos vėžio diena - Euromelanomos diena, kuri minima gegužės devintąją. Šiemet Lietuvos euromelanomos komiteto kvietimu labdaros akcijoje sutiko dalyvauti apie 50 viešųjų ir privačių gydymo įstaigų. 

Žmonių, pageidaujančių nemokamai profilaktiškai pasitikrinti akcijos metu, išankstinė registracija vyks gegužės 2-3 dienomis, nuo 9 iki 16 val. telefonais 8 800 200 65; 8 800200 66. 

Patikrai bus kviečiami asmenys, vyresni nei 50 metų amžiaus, turintys I-II odos fonotipą, daugiau negu 100 apgamų, ypač nelygiu kontūru ar besikeičiančiais kraštais, vaikystėje nudegę saulėje net iki pūslių, kurių šeimoje yra sirgusių melanoma ar odos vėžiu. 

Akcijos metu gydytojai dermatologai įvertins paciento odą, matomus pigmentinius apgamus ir kitus į odos vėžį panašius darinius, taip pat padės pacientui užpildyti anoniminę anketą apie jį veikiančius odos vėžio rizikos veiksnius ir atsakys į klausimus. Įtarus odos vėžį ar melanomą, pacientui bus pasiūlytas kitas apsilankymas, kurio metu būtų atliekami reikalingi diagnostiniai tyrimai ir gydymas. 

Pirmų trijų Euromelanomos dienos akcijų metu buvo patikrinti 3 tūkst. 827 pacientai, iš kurių apie 100 žmonių įtarta melanoma, apie 150 pacientų - plokščialąstelinis ir bazalinių ląstelių odos vėžiai, aptikta beveik 300 apgamų, kuriuos patarta šalinti.
 

www.rytas.lt informacija