0

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) viešai įvardijo mobiliuosius telefonus kaip potencialiai sukeliančius vėžį ir priskyrė juos kategorijai, kuriai taip pat priklauso pesticidas DDT, variklių išmetamosios dujos ir marinuotos daržovės. Marinuotos daržovės?, - stebisi „Slate“.

Taip, marinuotos daržovės. Kai Kinijos ligoninės pradėjo sistemingai fiksuoti vėžio atvejus prieš 50 metų, jie nustatė, kad kai kuriuose šalies regionuose esama daugybės stemplės suragėjusių ląstelių vėžio atvejų.

Epidemiologai teigia, kad šiose vietovėse žmonių maisto racione labai gausu fermentuotų daržovių, kadangi ten nėra šviežių žalumynų. Tyrėjų nuomone, vėžį tikriausiai sukelia už fermentacijos procesą atsakingas grybas. Savo natūraliame gyvenimo cikle šie grybai paskleidžia įvairiausių karcerogenų.

Gydytojai daug kartų bandė ištirti ryšį tarp marinuotų daržovių ir vėžio atlikdami klinikines studijas. Ir atrodo, kad ryšys yra. 2009-aisiais nustatyta, kad reguliarus marinuotų daržovių valgymas dvigubai didina riziką susirgti stemplės vėžiu. 

Tačiau tai nereiškia, kad nuo šiol reikės apsirengti specialia apsaugančia apranga ir su replėmis išmesti marinuotus agurkus į šiukšlių dėžę. Ne visi tokie agurkai marinuojami tuo pačiu būdu. Paprastai marinavimas reiškia maisto išsaugojimą rūgštyje, bet ši rūgštis gali susidaryti iš įvairių šaltinių. Minėtuose vėžio kamuojamuose Kinijos regionuose žmonės agurkus sudeda į stiklainius ir juos apipila druskingu vandeniu. Tokiame tirpale susidaro ideali terpė mikrobams, kurie suėda natūralų maistinį cukrų. Šiame procese mikrobai išskleidžia rūgštį, alkoholį ir kitus skonį pagerinančius elementus. Tačiau kartu su vėžio sukėlėjais. 

Bet kas, kas yra marinavęs agurkus, žino, jog visas šis procesas gali užtrukti savaites ar mėnesius. Kai kurie žmonės ar įmonės tiek laiko neturi. Užuot laukę, kol stiklainio turinys išsimarinuos, jie tiesiog sumerkia agurkus į skiestą actą. Mišinys paprastai pasterizuojamas ir taip išvengiama bet kokios fermentacijos. Šiai dienai nėra jokių įrodymų, kad tiesiogiai išmarinuoti ir nefermentuoti agurkai - tokius perkate prekybos centruose - gali sukelti vėžį. 

Be to, prisiminkite seną posakį, kad saikas yra dorybė. Tose šalyse, kur marinuotų agurkų vartojimas yra dažnesnis, paprastai fiksuojamas didesnis stemplės vėžio atvejų skaičius. Ir jeigu jau pagalvojote, kad parduotuvėse pirkti agurkėliai visiškai nekenksmingi, tai klystate. 

Juose dažniausiai yra labai daug druskos, kurios perteklius gali paskatinti skrandžio vėžio vystymąsi. Tad vartokite saikingai ir atsakingai.

delfi.lt

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. balandžio 19 d., Penktadienis