0

Daugelio šiuolaikinių moterų diena prasideda nuo darbo kalendoriaus. Kalendoriuje – koks jis bebūtų: popierinis, elektroninis ar mobilusis – surikiuoti ne tik darbai, bet ir svarbiausi gyvenimo įvykiai. Atostogos, vaikų būreliai, gimtadieniai, vestuvių metinės ir kitos datos... O kiek vietos čia skiriama sveikatai? 

pm_908141.jpg

Prisiminkime, ko savo sveikatos labui ėmėmės pastaraisiais mėnesiais, kad ir rugsėjį? Turbūt mažai ko, juk reikėjo stoti į vėžes po praėjusios vasaros, iš naujo sustyguoti savo ir šeimos dienotvarkes. O rugpjūtį, kuris oficialiai buvo paskelbtas moters sveikatos mėnesiu? Jeigu nieko neskaudėjo - greičiausiai nenuveikėme nieko.

Jos gyvena ilgiau, bet – ne lengviau

Pirmiausia – ką mums sako moterų sveikatos statistika? Guostis, kad vyrų sveikata Lietuvoje dar prastesnė, o gyvenimo trukmė – dar trumpesnė, būtų tiesiog negražu (2010 m. duomenimis, šalies vyrų iki 65 metų amžiaus mirtingumas – didžiausias ES). Moterims irgi yra dėl ko sunerimti – su jų sveikata tiesiogiai susijęs didelis kūdikių mirtingumas mūsų šalyje. Neišgyvena apie 10 iš 1 000 gimusių kūdikių, ir šis rodiklis – gerokai prastesnis negu kitose ES šalyse. 

Antras faktas – nuo širdies ir kraujagyslių ligų Lietuvoje miršta kur kas daugiau moterų nei vyrų. Aukų skaičius kasmet siekia apie 13 tūkstančių. Šių ligų rizika ypač padidėja prasidėjus menopauzei. Kiti pavojingi veiksniai: mažas fizinis aktyvumas, rūkymas, aukštas kraujospūdis, cholesterolis, riebus bei kaloringas maistas ir stresas. 

Beje, galvojant apie savo kraujagyslių sveikatą, pravartu pasimatuoti liemenį – čia susiformavęs „gelbėjimosi ratas“ signalizuoja apie padidėjusį pavojų širdžiai, ir toks nutukimas verčia labiau susirūpinti nei antsvoris, besikaupiantis ant klubų ir šlaunų. Trečia – moterų sergamumas piktybiniais navikais. Mirštamumas nuo krūties, skrandžio, kiaušidžių ir gimdos kaklelio vėžio Lietuvoje – taip pat vienas didžiausių ES. Apie tai žinome daugelis, tik kiek iš mūsų sugeba skirti laiko profilaktiniams tyrimams? 

Močiučių išmintis nebeguodžia 

Mano mama, paskaičiusi spaudoje apie eilinę vėžio auką, negali atsistebėti: „Mano laikais tokių ligų nebuvo“. Gimdos kaklelio vėžys jai – naujųjų amžių liga, ankstyvų lytinių santykių pasekmė, o skiepas nuo žmogaus papilomos viruso – „daktarų prasimanymas“. Taip, prieš pusšimtį metų šios ligos atvejų galėjo būti mažiau. Tačiau keičiasi gyvenimo būdas, atsiveria pasaulio sienos, o mes vis dar guodžiamės močiučių mąstymu: „Vaikeli, nei mes tų virusų žinojome, nei mes skiepijomės. Nebuvo kada sirgti.“ Bet ar šiandien tokia išmintis ką nors guodžia? Taip, tiesiogine prasme nuo vėžio ar insulto nepasiskiepysi. Tačiau nuo žmogaus papilomos viruso, kuris gali sukelti gimdos kaklelio vėžį, skiepytis efektyvu net iki 45 metų amžiaus. Svarbiausia – prieš tai išsitirti, ar nesi šio viruso nešiotoja. 

Pasiskiepyti nuo sunkių ir sunkiomis komplikacijomis gresiančių ligų, pavyzdžiui, erkinio encefalito ar gripo, taip pat įmanoma. O pasiskiepijusios nuo raudonukės, vėjaraupių ir kiaulytės dar tik planuodamos nėštumą smarkiai padidinsime šansus savo vaikams pasaulį išvysti sveikiems ir laimingiems – argi tai neverta bent šiokių tokių pastangų? Tiksliau, vieno vizito pas šeimos gydytoją ir antro – į skiepų kabinetą. 

Dienotvarkėje – vizitas pas gydytoją 

Bet esame, kokios esame. Apie sveikatą mums primena tik išbertas veidas („Kur mano nepakeičiamos maskavimo priemonės?“), sulūžęs kojos pirštelis („Kaip įkišti koją į aukštakulnius?“) arba gripu susirgęs kolega („Na va, dabar teks atlikti jo darbą...“). Gerai, kad šie dalykai – nesunkiai išgyvenami ir gana lengvai pataisomi. Bet yra ir sunkiau „suremontuojamų“ sveikatos gedimų. Apie sezonines ligas mums primena žiniasklaida, skaičiuodama epidemijų ir pandemijų aukas, pasakodama nuo gripo komplikacijų mirusių paauglių, po vėžio atsitiesti bandančių arba jau nebegalinčių to padaryti jaunų žmonių istorijas. Tikriausiai aišku, kur lenkiu: mūsų darbo kalendoriuose trūksta daug svarbesnio dalyko nei tetulių gimtadieniai – ogi reguliarių sveikatos tikrinimų plano ir moterų skiepų kalendoriaus. Žinau, ką pagalvojote: tam nėra laiko! Tačiau laikas – tai paprasčiausiai teisingai sudėlioti prioritetai. Įvertinkime, kas svarbiausia. Nejau sveikata ir vėl liks paskutinėje vietoje?!

 

Aut. Neringa Mikėnaitė

Visuomenės iniciatyva „Saugok save“

www.saugoksave.lt

 

Rašyti komentarą


Security code  

2020 m. sausio 20 d., Pirmadienis