Vyrų mirštamumo rodikliai nuo prostatos vėžio Lietuvoje yra daug didesni nei vidutiniškai Europoje. „Tačiau gera žinutė, kurią mes norime pasakyti visuomenei: šiandien prostatos vėžio yra daug, bet jis gerai gydomas“, - teigė profesorius Mindaugas Jievaltas, - rašo delfi.lt.
Lietuvos Urologų draugijos pirmininko teigimu, pacientai, kurie kreipiasi laiku, tikrai gali tikėtis gero gydymo efekto ir gerų gyvenimo kokybės rodiklių bei kitų teigiamų gydymo rezultatų. Pasaulinės kovos su prostatos dienai skirtoje spaudos konferencijoje prof. M. Jievaltas akcentavo, kad gyvename tokioje geografijos lokalizacijoje, kuri, matyt, apsprendžia didesnius sergamumo ir mirštamumo rodiklius. Tai iššūkis ir Lietuvos medikams bei sveikatos politikams.
Prostatos vėžį vadindamas labai klastinga liga, kurios pirmosios stadijos nepasireiškia skausmu, Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys informavo, ką visuomeninė organizacija daro, kad diagnostika gerėtų ir vyrai laiku kreiptųsi į medikus.
Prie kaimo gyventojų ankstyvą diagnostiką priartins nuo Naisių kelionę po Lietuvą pradėjęs autobusiukas, kuriame vyrams bus atliekami kraujo tyrimai.
Gali pasireikšti kaulų skausmais
Prostatos vėžys išsivysto pradėjus nevaldomai dalintis priešinės liaukos ląstelėms ir dažniausiai aptinkamas vyresnio nei 50 metų amžiaus vyrams. Kitaip negu kitų organų vėžys, jis gali ilgą laiką nesukelti jokių simptomų. Dažniausiai šie navikai auga labai lėtai ir tik nedidelei daliai vyrų vystosi itin sparčiai, kai kuriais atvejais išplisdami į kitus organus, ypač kaulus.
Pasak specialistų, ankstyvos stadijos prostatos vėžys nesukelia jokių simptomų, jie atsiranda, kai vėžinis mazgas būna gana didelis ir pradeda trukdyti šlapintis.
Pasitaiko atvejų, kai pirmasis prostatos vėžio simptomas reiškiasi dubens, šlaunies, klubo ir kitų kaulų skausmais. Tai gali reikšti, kad vėžio ląstelės išplito ir susidarė metastazės kauluose.
Pirmieji požymiai
Vyresnio amžiaus vyrams prostata gali būti padidėjusi dėl gerybinės prostatos hiperplazijos. Ir vienu, ir kitu atveju pasireiškia panašūs simptomai. Visų pirma, pasunkėja šlapinimasis, nes šlapimo srovė, verždamasi per padidėjusios prostatos spaudžiamą šlaplę, susilpnėja, susiaurėja.
Kitas simptomas – padažnėjęs šlapinimasis, ypač naktį, nes susiaurėjus šlaplei šlapimo pūslėje po šlapinimosi nuolat lieka šlapimo.
Susirūpinti reikia, jei šlapinimosi metu skauda, šlapimas kraujingas. Tiesa, pastarasis simptomas nėra dažnas.
Didesnė rizika, jei šeimos moterys sirgo krūties vėžiu
Pastebėjus minėtas sveikatos problemas, būtina kreiptis į urologą, kad jis nustatytų teisingą diagnozę ir pritaikytų gydymą.
Higienos instituto duomenimis, nuo 2007 metų sergamumas prostatos vėžiu Lietuvoje mažėjo, tačiau išlieka dažniausias piktybinis vyrų navikas.
Nustatyta, kad padidėjusią riziką susirgti šia liga turi vyrai, kurių artimi giminės serga ar sirgo prostatos vėžiu, vyrai, kurių kelios šeimos moterys sirgo krūties vėžiu. Kaip pabrėžia specialistai, tai gali reikšti, jog šeimos palikuonys paveldi mutavusį geną.
Koks maistas didina riziką
Didesnė prostatos vėžio rizika kyla gausiai vartojant riebų gyvulinės kilmės maistą bei nepakankamai šviežių daržovių ir vaisių. Įtakos turi ir priklausymas tam tikroms etninėms grupėms: pastebėta, kad afroamerikiečiai dažniau serga prostatos vėžiu, o tarp Azijos vyrų tai reta liga.
Visuomenės sveikatos specialistai bei gydytojai ragina nelaukti pirmųjų simptomų pasireiškimo ir tikrintis profilaktiškai. Lietuvoje 2005 metais pradėta ir sėkmingai įgyvendinama priešinės liaukos (prostatos) vėžio ankstyvosios diagnostikos programa. Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras skatina vyrus profilaktiškai tikrintis, kad būtų galima anksti diagnozuoti ligą ir laiku pradėti gydymą.
Profilaktiškai pasitikrinti rekomenduojama vyrams nuo 50 iki 75 m. amžiaus arba nuo 45 m., jeigu tėvas ar brolis yra sirgęs prostatos vėžiu.
Iš pradžių tiriamas tik kraujas
Tikrintis galima vieną kartą per dvejus metus. Iš pradžių patariama kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Profilaktinės patikros metu vyrams atliekamas kraujo tyrimas ir nustatoma prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentracija kraujyje. Padidėjęs PSA lygis leidžia tik įtarti prostatos vėžį. Todėl jei PSA kiekis viršija normą, šeimos gydytojas išduoda siuntimą pas gydytoją urologą, kuris prireikus atlieka sudėtingesnį tyrimą - biopsiją. Tik biopsija leidžia patvirtinti ligos diagnozę.
Profilaktinis tikrinimas yra nemokamas, nesudėtingas ir reikalauja nedaug laiko. Prostatos vėžys dažnai kurį laiką progresuoja be simptomų, todėl ankstyvoji diagnostika - geriausia priemonė aptikti ligą ir laiku pradėti gydymą.
Kaip primena Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras, rugsėjis yra Prostatos vėžio žinomumo mėnuo. Europos urologų asociacija rugsėjo 15 dieną paskelbė Pasauline kovos su prostatos vėžiu diena.
delfi.lt
http://www.delfi.lt/news/daily/health/dazniausias-piktybinis-vyru-navikas-vyriskuma-zudo-tyliai.d?id=62307051#ixzz2ezNURRls