0

 

Labai dažnai girdime pasakojimus apie sveiką poilsį, kur ir kaip galime atgauti jėgas ir pasirūpinti sveikata. Tačiau dažnai net nežinome, ką mums siūlo skirtingi poilsio būdai ir siūlomos procedūros regionuose, kuriems būdingos specifinės gamtos ir iš žemės gelmių tiekimos gėrybės.

Ši informacija skirta tiems, kurie nori sužinoti daugiau, ko galime tikėtis iš skirtingose šalyse esančių SPA ir sveikatingumo centrų, tačiau prieš pasirinkdami sau tinkamas procedūras, pasikonsultuokite su savo gydytoju, nes dėl jūsų organizmo, ligų, jų gydymo būdų ne visos jums gali tikti.

Kas yra naftalanas?

Unikali iškasena neturinti analogų pasaulyje – mineralas naftalanas (gydomoji nafta). Tirštas, juodai rudas skystis su naftos kvapu yra specifinės sudėties ir turi unikalių gydomųjų savybių. Naftalano vonios naudojamos kaip nuskausminamieji, malšina uždegiminius, alerginius procesus, gerina medžiagų apykaitą, skatina spermogenezės ir ovuliacijos procesus. Naftalano procedūromis garsėja Azerbaidžano gydyklos.

Kuo ypatingas radono mineralinis vanduo ir Čekijos gydyklos?

Radonio mineralinio vanduo naudojamas gydomosioms vonioms ir brachiradiumtera

pijai, t.y. sąnarių gydymui gama spinduliuote. Tokias procedūras siūlo Čekijos ir Baltarusijos gydyklos. Radono mineralinis vanduo – tai mineralinis vanduo su jame ištirpusiomis radono dujomis. 

Radono izotopas 222 sukelia švelnų jonizuojantį alfą – spinduliavimą, kuris tarsi energetinis dušas, teigiamai veikia organizmą – skatina audinių atsinaujinimą, gijimą ir laisvųjų radikalų pasišalinimą. Sustiprėja hormonų gamyba, kurie tiesiogiai dalyvauja skausmo malšinimo, uždegimo mažinimo procesuose. Stabilizuojamas imuninės sistemos darbas. Radono vanduo padidina sąnarių elastingumą, reguliuoja kraujo apytaką, nuima skausmą, stimuliuoja regeneracijos procesą judamojo atramos aparate, normalizuoja kraujo spaudimą.

Kalbant apie Čekijos gydyklas, svarbu paminėti, kad jos siūlo ir daugiau procedūrų, kurios susijusios su šio krašto gamtiniais ištekliais. Daugeliui jau tikriausiai girdėtas Teplicos terminis mineralinis vanduo arba Karlovy Varuose trykštantis geriamas mineralinis vanduo. Teplicos terminio vandens ypatingą sudėtį lėmė vulkaninės uolienos, aukšta temperatūra bei ilgas terminio vandens formavimosi laikotarpis. Vanduo turtingas mineralais, atrandama radono pėdsakų. Terminiame mineraliniame vandenyje yra katijonų (bario, berilio, cezio, kalio, magnio, ličio, geležies ir kt.) ir anijonų (bromidų, chloridų, sulfatų ir kt.). Dėl ypatingos sudėties jie padeda pasiekti efektyvių gydymo rezultatų gydant sąnarų, stuburo, judamojo - atramos aparato, kraujagyslių bei nervų sistemos susirgimus. O Karlovy Vary mineralinio vandens sudėtyje yra ličio, natrio, kalio, rubidžio, cezio, vario, berilio, magnio, kalcio, stroncio, cinko, kadmio, aliuminio, alavo, švino, nikelio, floridų, chloridų, bromidų, sulfatų, bikarbonatų, karbonatų ir kt. Šis vanduo buvo šimtmečius naudojamas lėtinėms skrandžio opoms, tulžies takų diskinezijai, lėtinės kasos bei kepenų ligoms ir podagrai gydyti, dėl akmenų šlapimo pūslėje kilusiems negalavimams mažinti. Vandenį patariama gerti sergant širdies ir kraujagyslių, skrandžio ir žarnyno, inkstų, kepenų, šlapimo takų ir kvėpavimo takų ligomis, esant medžiagų apykaitos sutrikimams.

Tiesa, negalime nepaminėti ir kito Čekijoje esančio kurorto, kuris pasižymi specifinių savybių turinčiu vandeniu - Marianske Lazne kurortas. Šio kurorto teritorijoje trykšta daugiau nei šimtas skirtingos sudėties ir temperatūros mineralinio vandens šaltinių. Apie 40 jų yra miesto teritorijoje ir plačiai naudojami gydymo tikslams. Unikalus reiškinys pasaulinėje balneologijoje tai, kad nedidelėje teritorijoje trykšta daugybė įvairios mineralizacijos, sudėties ir temperatūros šaltiniai. Marianske Lazne mineralinis vanduo idealiai tinka šlapimo takų (pielonefritai, prostatitai, reabilitacija po inkstų ir šlapimo takų operacijos, po inkstų transplantacijų ir t.t) bei endokrininės sistemos (nutukimas, medžiagų apykaitos sutrikimas) susirgimams gydyti.

Šis kurortas ypatingas ir dėl gamtinių dujų, kurias taip pat panaudoja gydyklose. Čia ruošiamos gamtinės angliarūgštės dujų vonios, aplikacijos bei injekcijos naudojamos judamojo atramos aparato bei širdies ir kraujagyslių sistemos susirgimams gydyti.

Gruzijos Boržomi, Tskaltubos ir Sairme mineralinis vanduo bei gydomasis Ureki smėlis

Tikriausiai visi esame girdėję Boržomi pavadinimą. Taip, tai geriamas vanduo, kuriam būdingi bikarbonatai. Tai yra viena svarbiausių šio mineralinio vandens sudedamųjų dalių. Bikarbonatų jonai veikia organizmo rūgščių ir šarmų pusiausvyrą ir padeda ją atkurti. Tebėra vykdomi tyrimai, atskleidžiantys šių jonų naudą organizmui, jų apsauginį poveikį nuo lėtinių ligų ir pan. Biokarbonatai taip pat pasižymi savybėmis, gerinančiomis jodo, bromo, seleno pasisavinimą žarnyne, skatina ir gerina skrandžio veiklą, mažina širdies ligų riziką, apsaugo nuo inkstų akmenų susidarymo. Bikarbonatinis mineralinis vanduo yra turtingas natrio, kalio, chloridų, bikarbonatų, taip pat turi kalcio, magnio ir sulfatų. Gydomas virškinimo traktas, tulžies susirgimai, ginekologiniai susirgimai, šlapimo takų, kvėpavimo sistemos, endokrininės sistemos, nervų sistemos, medžiagų apykaitos susirgimai.

Mažiau Lietuvoje girdėtas Tskaltubos mineralinis vanduo. Jo voniomis galima pasimėgauti Gruzijoje Tskaltubos gydyklose. Šiame regione esantis mineralinis vanduo neturi analogų nei Azijoje nei Europoje. Mineralinis vanduo yra retos sudėties. Jame yra ištirpusios radono, nitrogeno, argono, helio dujos. Yra katijonų (natrio, kalio, magnio, kalcio, geležies) bei anijonų (chloro, sulfatų, hidrokarbonatų). Tskaltubos vandens unikalumas tame, kad šių medžiagų kiekis yra mažesnis, negu nustatytos minimalios normos, kurios gali būti vandenyje. Dėl savo unikalios sudėties, vanduo puikiai tinka gydyti judamąjį atramos aparatą, širdies ir kraujagyslių sistemą, periferinės nervų sistemą, ginekologinius, urologinius ir odos susirgimus.

Sairme kurorte yra keturi mineralinio vandens „Sairme“ gręžiniai. Du ypatingi dėl natrio-kalio hidrokarbonatinio, kiti du - dėl angliarūgštės hidrokarbonatinio mineralinio vandens. Reabilitaciniame centre yra gręžinys kur išgaunamas terminis mineralinis vanduo (43 C) „Udabno“ – silpnos mineralizacijos kalcio-natrio sulfitinis hidrokarbonatinis vanduo, sudėtyje yra silicio rūgšties bei nedidelis kiekis sieros vandenilio. Gydomi šlapimo takų, tulžies pūslės susirgimai, kepenų uždegiminiai procesai, inkstų patologijos, virškinamojo trakto, ginekologiniai, judamo-atramos aparato, neurologiniai, medžiagų apykaitos sutrikimai.

Kito Gruzijos kurorto Ureki unikalumas – magnetinis paplūdimio smėlis. Šis gamtinis reiškinys susidaro dėl Ureki vietovėje esančio mažo intensyvumo magnetinio lauko. Fizinė magnetinio lauko poveikio žmogaus organizmui esmė ta, kad šis laukas veikia kūne judančias daleles, turinčias elektros krūvį, ir tokiu būdu daro įtaką fiziniams, cheminiams ir biologiniams procesams. Magnetinis laukas slopina uždegimą, perštėjimą, mažina patinimą, mažina skausmą, koreguoja kraujo krešėjimo sistemą, skatina pažeistų audinių atsinaujinimą, pagreitina žaizdų gijimą, mažina randų susidarymą, daro teigiamą įtaką širdies funkcijoms - sumažėja miokardo deguonies poreikis, pagerėja vainikinė kraujo apytaka.

Sieros ežeras ir gydyklos Vengrijoje

Jeigu mėgstate daugiau laiko leisti gamtoje, po grynu dangumi, jums turėtų patikti Vengrijoje esantis Hevizo terminis ežeras. Jis yra unikalus karstinės kilmės ežeras, kuriame 38,5 metrų gylyje trykšta šiltas, nuo 38,5 iki 42 laipsnių mineralinis vanduo. Trykštantis geizeris suformavo natūralų gydomojo vandens ežerą, kurio temperatūra vasarą siekia +33 – +35 laipsnius, o žiemą nebūna šalčiau nei +22 laipsniai. Ežero vandenyje gausu sieros. Būtent šis elementas gerina savijautą sergant reumatinėmis ligomis. Radžio izotopai (Ra 222) bei nedidelis radono kiekis taip pat puikiai tinka gydant reumatinius, ginekologinius, širdies ir kraujagyslių bei uždegiminius susirgimus.

Jeigu jums tinka karštas ir sūrus vanduo, tuomet galite apsilankyti ir kito Vengrijos regionio - Haidusoboslo gydyklose. Čia rasite vandens baseinus, kuriuose esantis ir gydomųjų galių turintis vanduo yra prisotintas natrio, jodo, bromo, fluoro, geležies, mangano, bitumo (lemia rudą vandens spalvą) ir kitų naudingų elementų ir mineralų. Karšto ir sūraus vandens šaltiniai tinkami kaulų, raumenų, ginekologinių ir odos ligų gydymui.

Slovakijos gydyklos jūsų kaulams ir kremzlėms

Dudince kurorte yra retos sudėties mineralinis vanduo. Jo išskirtinumas yra tame, kad vandenyje vienu metu yra anglies dioksidas ir sieros vandenilis. Biologiškai aktyvūs mineraliniai elementai per odą prasiskverbia į kūną. Sieros vandenilis veikia kremzles ir kaulus, o anglies dioksidas saugo širdį, kraujagysles ir kraujotaką. Būtent dėl šių priežasčių pacientai gerai pakelia terminį gydymą. Mineraliniame vandenyje taip pat yra natrio, magnio, fluoro, bromo, kalio, mangano, jodo, Glauberio druskos ir kt.

 

Latvijos pajūris kviečia dėl sieros vandenilio prisotinto vandens

Jūrmalos kurorte yra sieros vandenilio (koncentracija 50 mg./ l.) prisotinto mineralinio vandens telkiniai. Tiesiai iš gręžinių imamas vanduo naudojamas gydomosioms vonioms. Tokios vonios priskiriamos prie aktyviausių metodų visoje balneoterapijoje. Jūrmalos sieros vandenilio mineraliniame vandenyje taip yra Ca, J, Br, Fe, arseno, mikroelementų, azoto bei metano dujų, organinių medžiagų – fenolio, sočiųjų rūgščių ir kt. Iš vandens per odą, gleivinę bei plaučius sieros vandenilis patenka į gilesnius organizmo sluoksnius, dėl to prasiplečia kapiliarai, pagerėja medžiagų apykaita, odos būklė, normalizuojasi centrinė ir periferinė nervų sistemos, pagerėja kaulo neurotrofinė funkcija, susireguliuoja kraujo klampumas, sumažėja skausmas, uždegiminis procesas, skatinamas gijimas, pagerėja miegas, apetitas, bendra savijauta. Gydomi judamojo-atramos aparato, širdies ir kraujagyslių odos susirgimai.

 

Dėkojame už informaciją apie kurortus www.sveikaspoilsis.lt

Informaciją parengė Įveikligą.lt redakcija

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. balandžio 18 d., Ketvirtadienis