0

Mamografija – tai svarbiausias krūtų ligų diagnostinis tyrimas. Jis atliekamas naudojant rentgeno spindulius. Taip išgaunamas detalus krūties vaizdas nuotraukoje. Mamografijos metodu galima aptikti krūties pakitimus - cistas, riebalines sankaupas, navikus.

Skirtingo tankio krūties audiniai „priima“ skirtingą kiekį rentgeno spindulių, todėl rentgeno nuotraukoje matomas tamsių ir šviesių šešėlių vaizdas. Navikai nuotraukoje atrodo tarsi baltos dėmės.

Diagnostinė mamografija

Diagnostinė mamografija yra kur kas ilgesnė procedūra, nei atrankinė mamografija. Atrankinė patikra atliekama siekiant kuo anksčiau aptikti vėžio požymius ir turi būti daroma kartą per 2 metus visoms moterims, kurioms yra didesnė rizika susirgti krūties vėžiu dėl amžiaus ar kitų faktorių. Diagnostinės mamogramos metu daromos papildomos krūties ir aplinkinių audinių nuotraukos, siekiant gauti kuo daugiau informacijos apie įtarimą sukėlusius audinių pakitimus.

Kaip atliekamas tyrimas?

Jeigu jums paskirtas mamografinis tyrimas, su jumis bendraus patyręs gydytojas radiologas. Kad būtų išgautas jūsų krūties vaizdas, krūtis bus suspausta tarp dviejų plastikinių plokščių. Ši procedūra gali būti nemaloni, tačiau ji tikrai nėra skausminga. Nedidelė rentgeno spindulių dozė prasiskverbia per krūtį, suplotą tarp plokščių ir sukuria krūties vaizdą rentgeno nuotraukoje. Svarbu, kad atliekant šį tyrimą nuotraukoje būtų matyti visa krūtis ir neliktų jokių nepatikrintų jos dalių. Atsižvelgiant į priežastis, dėl kurių atliekamas mamografinis tyrimas, gali prireikti ir papildomų tam tikrų krūties dalių nuotraukų, pvz., priartinto vaizdo nuotraukų, kuriose išryškėtų auglys.

Kaip gydytojas vertina rezultatus?

Ląstelių sankaupa nuotraukoje išryškėja kaip tankesnė (baltesnė) dėmė krūties audinyje. Tačiau ši dėmė nebūtinai reiškia, kad darinys yra piktybinis. Tai gali būti cistos, ar kiti nepiktybiniai augliai. Gydytojas vertina darinio dydį, formą ir ribas. Paprastai augliai, kurie turi aiškius kraštus, vertinami, kaip gerybiniai, o tie dariniai, kurie turi neapibrėžtas ir neaiškias ribas, yra labiau panašūs į piktybinius. Baltos dėmės mamografijoje gali rodyti kalcio mineralų sankaupas, kurios gali būti didelės ir mažos. Makrokalcinatai paprastai būtna nepiktybiniai ir būdingi senėjimo procesams. Šie dariniai aptinkamai beveik pusei oterų, kurios yra vyresnės nei 50 metų. Tuo tarpu mikrokalcinatai yra labai mažos kalcio sankaupos, kurios gali kauptis greitai besidalijančių l;ąstelių zonoje. Šie dariniai dažniausiai rodo krūtyje prasidedančius vėžinius procesus ir beveik pusė krūties vėžio atvejų, aptinkamų mamogramose, pasireiškia mikrokalcinatų dariniais krūtyse. Tačiau jie negali būti vienareikšmiai vertinami kaip krūties vėžys. Gydytojas radiologas remsis iš nuotraukos gautomis žiniomis apie mikrokalcinatų formą ir išsidėstymą, kad galėtų nustatyti diagnozę ir tolimesnių tyrimų poreikį. Prireikus, gali būti atlikta biopsija. (Ultragarsas arba magnetinio rezonanso tyrimas nesuteikia daugiau naudingos informacijos apie kalcinatų pobūtį).

Gydytojas vertinadamas mamografijos tyrimo rezultatus atsižvelgia ir į moters amžių. Paprastai jaunesnių moterų krūtys dėl harmonų svyravimų yra tankesnės. Dėl šios priežasties jaunoms moterims mamografijos būtu atlikti tyrimai nėra tikslūs, nes nuotraukose sunku įžiūrėti baltesne spalva išsiskiriančius darinius. Moterims prieš menopauzę nuotraukos turi būti daromos pirmoje jų ciklo dalyje, kad organizmo harmoniniai pakitimai kuo mažiau veiktų tyrimų rezultatus.

Jūsų mamografinio tyrimo rezultatus turėtų vertinti patyręs radiologas. Jūs turite teisę pasiteirauti apie gydytojo patyrimą šioje srityje ir, jei abejojate, pareikalaukite kito gydytojo įvertinimo. Gautas nuotraukas saugokite. Kad ir ką įtartų gydytojas, atminkite, kad jums būti ir kiti tyrimai, kurie patvirtins arba paneigs gydytojo įtarimus.


Naudinga žinoti:

Tyrimo privalumai:

  • Mamografinis tyrimas yra jautrus ir juo nustatoma iki 85-90 proc. krūties vėžio atvejų.
  • Gali aptikti mokrokalcinatus, mažesnius nei 0,5 mm.
  • Gali aptikti auglį dvejais metais anksčiau, nei jis bus apčiuopiamas
  • Saugus, efektyvus ir neinvazinis krūtų tyrimo būdas.
  • Apšvitinimas rentgeno spinduliais menkas ir todėl mažai kenksmingas, palyginti su tyrimo privalumais.

Tyrimo trūkumai:

  • Ne taip efektyviai aptinkami augliai moterims iki 30 metų, nes jų krūtų audinys yra tankesnis.
  • Procedūros metu krūtis suspaudžiama, todėl moteris gali patikri nemalonių pojūčių.
  • Netinka moterims su silikono ar fiziologinio tirpalo implantais.
  • Nuotraukas reikia išryškinti, todėl rezultatai paaiškėja tik po kurio laiko.
  • Neigiamas atsakymas ne visada reiškia, kad moteris neturi vėžio.


Informacija parengta pagal Rožinio kaspino draugijos informaciją „Nejaugi tai krūties vėžys?"


Skaitykite daugiau:


Krūties vėžys

Apie tyrimus

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. gegužės 25 d., Šeštadienis