0

 

gydytojas ir kaulai.jpgKas yra kaulų scintigrafija?

Kaulų scintigrafija yra branduolinės medicinos tyrimas. Jis gali būti atliekamas, kai norima įvertinti lūžius, metastazes kauluose ar kitas būkles, kai reikia nustatyti diagnozę. Kaulų scintigrafijos metu galima nustatyti ligas ne tik dienomis, bet ir mėnesiais anksčiau negu atliekant įprastinį rentgenologinį tyrimą.

Kaulų skenavimo metu į veną suleidžiama radioaktyviosios medžiagos. Tada ši medžiaga keliauja kraujagyslėmis į kaulus. Speciali γ kamera skenuoja kauluose esančią medžiagą. Tai padeda nustatyti ląstelių aktyvumą bei kaulų funkciją. Tos vietos, kurios absorbuoja mažai arba nepakankamai medžiagos, matomos kaip tamsios šaltos dėmės, kurios gali rodyti, kad sutrikusi kaulų kraujotaka - kaulų infarktas, ar gali būti navikas. Vietos, kurios absorbuoja daug medžiagos, matomos kaip šviesios karštos dėmės, tada galima galvoti apie naviką, lūžius ar esančią infekciją. Kaulų gali būti atliekamas viso kūno skenavimas, tačiau galima skenuoti ir tik tam tikrą, reikalingą vietą.

Kada atliekama kaulų scintigrafija?

Kaulų scintigrafija atliekama, kai reikia nustatyti kitos lokalizacijos naviko metastazavimą į kaulus - krūties, plaučių, inkstų, skydliaukės, prostatos. Metodas padeda nustatyti diagnozę, kai yra nepaaiškinamas kaulų skausmas, nugaros skausmas. Skiriamas, kai reikia diagnozuoti kaulų lūžius, lūžius, kurie nevisiškai gerai matomi rentgenogramose. Atliekamas esant uždegimo sukeltiems pakitimams, tokiems kaip Pedžeto liga.

Kaip turėtumėte pasiruošti kaulų scintigrafijos tyrimui?

Prieš tyrimą jūs turite pasakyti savo gydytojui:

  • ar esate ar galite būti nėščia,
  • ar maitinate krūtimi,
  • ar per pastarąsias keturias dienas jums buvo atliekami rentgenokontrastiniai tyrimai, kurių metu buvo naudojamas baris ar bismutas,
  • kokius vartojote medikamentus.


Kaip atliekama kaulų scintigrafija?

Jums teks nusiimti visus papuošalus, nes jie gali trukdyti atliekant tyrimą. Jums teks nusirengti beveik visus rūbus, tai priklauso kuri vieta bus skenuojama. Laborantas nuvalys vietą, ten kur bus leidžiama radioaktyviosios medžiagos. Greičiausiai gali tekti palaukti 1-3 val. po radioaktyvios medžiagos suleidimo, kad būtų atliktas skenavimas. Prieš pat tyrimą jums teks paskaityti taisykles ir pasirašyti.

Jums teks gulėti ant nugaros, didelė skenavimo kamera bus virš jūsų. Tyrimo metu ji lėtai judės aplink jus, taip vyks skenavimas. Pati kamera neskleidžia jokios radiacijos. Jūsų gali paprašyti pakeisti padėtį tyrimo metu, kad vaizdai būtų gaunami įvairiose pozicijose. Jums reikės gulėti labai ramiai ir nejudėti. Kaulų skenavimas užtrunka apie valandą.

Ką pajausite kaulų scintigrafijos metu?

Jūs galite nejausti nieko, nei tuo metu kai bus leidžiama radioaktyvi medžiaga, nei skenavimo metu. Tačiau injekcijos vietoje galite jausti deginimą, karštį, diegiantį skausmą dėl adatos tūrio. Tačiau kaulų scintigrafija tikrai nėra skausmingas tyrimas, didžiausias sunkumas jums gali būti išbūti ramiai ir nejudėti. Pasistenkite išlikti ramus, kvėpuoti giliai ir lėtai.

Kaip jausitės po kaulų scintigrafijos?

Kai kada galite jausti skrandžio sutrikimus ar gali paskaudėti galvą. Pasakykite gydytojui, jeigu taip jaučiatės. Gali pradėti kaitinti ar deginti tą vietą, kur buvo suleista radioaktyviosios medžiagos. Gali atsirasti paraudimas. Po tyrimo jums gali tekti luktelti kelias minutes, kol gydytojas radiologas įvertins tyrimo rezultatus. Po tyrimo nejausite nieko nemalonaus. Gerkite daug vandens tam, kad radioaktyvi medžiaga pasišalintų kuo greičiau kartu su šlapimu ir išmatomis. Visiškai radioaktyvi medžiaga pasišalina per 1-2 dienas.

Kokie yra kaulų scintigrafijos privalumai?

Tai yra labai informatyvus tyrimas, kuris kaulų pakitimus parodo daug anksčiau nei kiti tyrimai, tokie kaip rentgenogramose ar KT. Neskausmingas, pakankamai greitas tyrimas.

Kokie yra kaulų scintigrafijos trūkumai?

Kadangi yra naudojamos radioaktyvios medžiagos, visada yra tikimybė, kad gali pasireikšti radiacijos šalutinis poveikis. Alerginių reakcijų pasitaiko labai retai.

Parengė Loreta Malinauskienė,
gyd. rez. Saulius Rutkauskas

Medicine.lt, Gydymo menas informacija

www.corbis.com nuotr. 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. liepos 19 d., Penktadienis