5

Kaip galiu apsisaugoti?

Manoma, kad šiais metais daugiau kaip 12 milijonų žmonių pasaulyje išgirs vėžio diagnozę. Gera naujiena tai, kad maždaug 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti, jeigu:

  • Nerūkytume.
  • Ribotume alkoholio vartojimą.
  • Skirtume daugiau laiko pasivaikščiojimui ir mankštai.
  • Sveikai maitintumėmės.
  • Saugotumės ultravioletinių spindulių.
  • Saugotumės nuo vėžį sukeliančių infekcijų.


Tabakas ir pasyvus rūkymas

Tabako vartojimas bet kokia forma (cigarečių, cigarų, pypkių rūkymas, tabako kramtymas), taip pat pasyvus rūkymas yra žalingi sveikatai, padidina riziką susirgti ir mirti nuo daugiau kaip 20 įvairių ligų. Tabako gaminių vartojimas yra vienas didžiausių plaučių vėžio rizikos veiksnių. Lietuvoje 20 proc. visų mirčių priežastis yra su rūkymu susijusios ligos. Reguliariai rūkantis arba būnantis tabako dūmų aplinkoje asmuo, turi didesnę tikimybę susirgti vėžiu, kadangi tabako dūmuose yra apie 50 cheminių medžiagų, galinčių susijungti su DNR ir sukelti genų mutacijas. Rūkaliai dažniau negu nerūkantieji suserga plaučių, gerklų, burnos ertmės, stemplės, šlapimo pūslės, inkstų, ryklės, skrandžio, kasos ar gimdos kaklelio vėžiu.

Nerūkykite! Tai veiksmingiausias vėžio prevencijos būdas. Mesti rūkyti yra svarbu visiems, kurie rūko, taip pat ir daugelį metų rūkiusiems. Metusio rūkyti tikimybė susirgti yra mažesnė už vis dar rūkančio.

Alkoholio vartojimas

Alkoholis įtakoja burnos, gerklės, stemplės, žarnyno, krūties, kepenų ir kitų vėžio tipų atsiradimą. Daugumos šių piktybinių navikų atveju, vėžio rizika didesnė alkoholį vartojantiems asmenims, kurie dar ir rūko. Dažnai girtaujančio žmogaus organizme trūksta naudingų medžiagų, kurios padeda apsisaugoti nuo onkologinių susirgimų, skatina neurologinių, virškinimo ir kitų organų susirgimus.

Saikingas alkoholio vartojimas yra veiksmingas vėžio prevencijos būdas.

Fizinė veikla

Pastaruoju metu daugelis žmonių gyvena hipodinamijos, t.y. nepakankamo fizinio aktyvumo sąlygomis. Moksliniais tyrimais įrodyta, kad ilgalaikis nejudrumas gali tapti pagrindine daugelio, net ir kai kurių onkologinių ligų priežastimi. Mažas fizinis aktyvumas gali įtakoti net 25 proc. krūties ir žarnyno vėžio atvejų. Manoma, kad susirgti gimdos, žarnyno, prostatos, skrandžio, inkstų, stemplės, kasos ir kt. vėžio tipais didesnę riziką turi nutukę žmonės, kurių kūno masės indeksas yra nuo 25-30.

Būkite aktyvūs ir išlaikykite tinkamą svorį. Fizinis aktyvumas gali padėti kontroliuoti svorį ir sumažinti kūno riebalų kiekį. Rekomenduojama reguliariai mankštintis ir sveikai maitintis. Žmonėms, neturintiems galimybės pakankamai judėti darbo metu, rekomenduojama daugiau judėti laisvalaikiu. Suaugusiems rekomenduojama mankštintis ne mažiau, nei pusvalandį, penkias dienas per savaitę, vaikams judėti ne mažiau nei valandą kasdien. Būnant fiziškai aktyviam, prisižiūrint maistą ir kūno svorį, galima išvengti onkologinių susirgimų.

Sveika mityba

Manoma, kad 30-40 proc. vėžio atvejų išsivysto dėl nesveikos mitybos.

Vėžio riziką galima sumažinti valgant tinkamą maistą. Pasirinkite produktus, turinčius daug skaidulų, vitaminų ir mineralų, antioksidantų, mažai riebalų. Reikėtų keletą kartų per dieną valgyti vaisių ir daržovių, rupios duonos ir kruopų. Mokslininkai nustatė, kad suvalgydami 80-100 g. vaisių per dieną sumažiname skrandžio vėžio riziką net 30 proc., o burnos vėžio riziką - 20 proc.

Maitinkitės reguliariai ir valgykite kuo įvairesnį maistą. Nevalgykite termiškai neapdorotos, sūdytos ar rūkytos mėsos, venkite sūdytų ar per daug cukraus turinčių maisto produktų, stebėkite riebalų kiekį maiste, atsisakykite maisto su dirbtiniais saldikliais, gazuotų gėrimų.

Apsauga nuo saulės spindulių

Ultravioletinė (UV) spinduliuotė sukelia ankstyvą odos senėjimą ir odos pažeidimus, kurie gali išsivystyti į odos vėžį. UV saulės spinduliuotę skleidžia saulė, UV lempos bei dirbtinės saulės šviesos lempos soliariumuose. Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad apie 75 proc. jaunų žmonių, reguliariai lankančių soliariumus, patiria padidintą pavojingiausios odos vėžio formos - melanomos riziką.

Visiems žmonėms patartina vengti intensyvaus saulės spindulių poveikio ir nudegimo saulėje, riboti buvimo saulėje laiką. Ypatingai svarbu saugoti vaikus ir paauglius. Vasarą venkite vidurdienio saulės nuo priešpiečio iki vėlyvos popietės. Naudokite apsauginius kremus, skrybėles ir rūbus. Venkite dirbtinių UV šaltinių.

Apsauga nuo vėžį sukeliančių infekcijų

Užsikrėtus kai kuriais virusais ir bakterijomis, padidėja tikimybė susirgti vėžiu. Žmogaus papilomos virusas (ŽPV) yra svarbiausia gimdos kaklelio vėžio priežastis, jis taip pat didina riziką susirgti kitais piktybiniais navikais. Kepenų vėžys gali išsivystyti po daugelį metų besitęsiančių hepatito B ar hepatito C virusų. T ląstelių virusas-1 (HTLV -1) didina asmens riziką susirgti limfoma ar leukoze. Žmogaus imunodeficito virusas (ŽIV) sukelia AIDS. Žmonėms, užsikrėtusiems ŽIV, gresia didesnė rizika susirgti piktybine liga, vadinama Kapoši sarkoma, taip pat ir limfoma. Epštein-Baro virusas (EBV) padidina limfomos riziką, o žmogaus Herpes virusas - 8 (HV-8) yra Kapoši sarkomos rizikos veiksnys. Helicobacter pylori bakterija gali sukelti skrandžio opas, taip pat gali būti skrandžio vėžio ir skrandžio gleivinės, limfomos priežastimi.

Imuniteto stiprinimas, operatyvus infekcijų gydymas, saugus lytinis gyvenimas gali būti svarbūs veiksniai apsisaugant nuo infekcijų, kurios sukelia vėžį.


Apie mus:

Pasaulinė kovos su vėžiu organizacija (UICC) 2010 metus skelbia „Vėžio prevencijos metais“ ir ragina visuomenines sveikos gyvensenos bei vėžio prevencijos organizacijas informuoti žmones apie tai, kaip galima užkirsti kelią onkologinėms ligoms. Interneto svetainės www.iveikliga.lt ir šio projekto autorius VšĮ „VIRTUS LT“ yra pasirašiusios po UICC „Pasauline kovos su vėžiu deklaracija" ir siekia padidinti visuomenės informuotumą apie onkologinių ligų prevenciją. Tai jau padariusios 1000 organizacijų iš viso pasaulio.

©Įveikligą.lt


Vėžio prevencijos lankstinukas parsisiuntimui: iveik_liga_2010

 

Skaitykite daugiau:

 

danguole2.jpgD. Vaitkienė: sveikatingumas – ne mada, o kasdienis įprotis

Danguolę Vaitkienę, Vilniaus sveiko miesto biuro direktorę, sugauti pokalbiui sunku. O ir prisėdus trumpam pašnekesiui, netyla Danguolės mobilusis telefonas. Jos vadovaujama komanda šiemet parengė itin plačią sveikatingumo renginių programą. Visą vasarį vilniečiai ir sostinės svečiai buvo kviečiami aktyviai sportuoti, dalyvauti sveikatingumo šventėse, sporto varžybose, žygiuose pėsčiomis ir slidėmis, klausytis paskaitų, dalyvauti diskusijose, viktorinose, profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Besidominčius savo sveikata sostinėje šį vasarį pakvietė beveik pusantro šimto įvairiausių renginių.
Plačiau

***************************************************************************************************************

cowboy kep.jpg Ar iš tiesų Marlboro kaubojus mirė nuo plaučių vėžio?

Ar prisimename kaubojų reklamuojantį Marlboro cigaretes? Cigarečių gamintojas Philip Morris tokią cigarečių reklaminę kampaniją pradėjo dar 1954 metais ir ji netrukus sėkmingai paplito visame pasaulyje. Jos pagrindiniu herojumi tapo vyras ant žirgo, kuris tikrąjį „laisvės skonį" pajuto tik prisidegęs cigaretę. Iki šių dienų ši reklama vadinama viena sėkmingiausių, tačiau tokios pabaigos nesitikėjo nei patys gamintojai, nei reklamoje nusifilmavę aktoriai - plaučių vėžys nusinešė legendinių aktorių gyvybes, o viso pasaulio kovos su rūkymu iniciatoriai Marlboro kaubojus naudoja antitabako akcijose.
Plačiau

*************************************************************************************************************** 

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#5 Renata 2015-10-22
Zinute pacientams , medikams ir pagalbininkams Sveiki, Džiaugiamės kai padedame laiku nustatyti ligą atliekant tyrimus ir kontrolei atliekant tyrimus kai vyksta gydymas. KRAUJO LABORATORIJA atidarė jau 23-ią kraujo paėmimo procedūrinį kabinetą Lietuvoje Vilniuje adresu Šiltnamių g. 29. Kviečiame naudotis mūsų paslaugomis. Patikima laboratorija, prieinamos kainos, nuolaidos lojaliems klientams iki 21%. Daugiau informacijos: www.kraujolaboratorija.lt tel. 37067667936
Quote
#4 Sigita 2014-04-14
Sveiki, parasau pagalbos jei kas turite pazystamu, seimos nariu ir t.t. susidurusiu su burnos veziu padekite isplatinti ir atsakyti i klausimus sios anketos. Buciau labai dekinga uz pagalba! http://apklausa.lt/f/pacientu-informatumas-susidurus-su-burnos-ertmes-onkologine-liga-kjd7ek9/answers/new.html
Quote
#3 Marija 2013-06-08
Ar galima būtų naudoti aukšto dažnio elektroterapijos aparatą kosmetinėms procedūroms, jei prieš porą metų yra sėkmingai pašalintas jungiamojo audinio piktybinis navikas. Ar geriau tokių procedūrų atsisakyti?
Quote
#2 Jonas 2011-05-16
Gal kas parašys,ką daro,turėdamas ar turėjęs inksto
Quote
#1 Jonas 2011-03-12
Labai gerai viskas parašyta,tik labai norėčiau išgirsti,ar kas eina tuo keliu?Aš einu,o Jūs?Bendraminčiai,kur jūs,ar aš vienas?Aūūūū... www.teisingasgyvenimas.lt
Quote
2024 m. spalio 13 d., Sekmadienis