0

danguole2.jpg

Danguolę Vaitkienę, Vilniaus sveiko miesto biuro direktorę, sugauti pokalbiui sunku. O ir prisėdus trumpam pašnekesiui, netyla Danguolės mobilusis telefonas. Jos vadovaujama komanda šiemet parengė itin plačią sveikatingumo renginių programą. Visą vasarį vilniečiai ir sostinės svečiai buvo kviečiami aktyviai sportuoti, dalyvauti sveikatingumo šventėse, sporto varžybose, žygiuose pėsčiomis ir slidėmis, klausytis paskaitų, dalyvauti diskusijose, viktorinose, profilaktiškai pasitikrinti sveikatą. Besidominčius savo sveikata sostinėje šį vasarį pakvietė beveik pusantro šimto įvairiausių renginių.

- Vasaris sveikatingumo mėnesiu paskelbtas jau dešimtus metus. Kodėl būtent vasaris? Ar prisimenate, kokia buvo pirmojo sveikatingumo mėnesio programa?

- Vasaris yra pats tuščiausias ir tyliausias metų mėnuo, todėl kilo idėja pabandyti išjudinti vilniečius, paraginti pasitikrinti sveikatą prieš aktyvų pavasario sezoną, prisiminti mankštos pratimus, išsiaiškinti, kokios paslaugos ir naujovės jų laukia sporto klubuose. Sugalvojome, kad žmonės, kurie neturi pinigų, taip pat galėtų kažkur apsilankyti ir gauti teigiamų emocijų. Juk sveikata prasideda nuo psichologinės savijautos. Pirmojoje šventėje prieš dešimt metų dalyvavo gerokai mažiau įmonių ir organizacijų nei dabar. Vilniečius pakvietė tuomet ką tik atsidarę plaukimo baseinai, sporto klubai. Tačiau pirmas blynas tikrai neprisvilo, visiems dalyvavusiems patiko, sulaukėme gerų atsiliepimų ir raginimų tęsti pradėtą darbą.

- Kaip keičiasi vilniečiai? Ar jie nuoširdžiai domisi savo sveikata, ar tai paprasčiausiai darosi madinga? Kokie sveikatingumo mėnesio renginiai visada sulaukia daugiausiai dėmesio?

- Pirmos sveikatingumo šventes sutraukė daug smalsuolių. Tuomet žmonėms buvo įdomiau ne sudalyvauti, bet pažiūrėti. Kasmet sveikatingumo renginiai sulaukia vis daugiau įvairaus amžiaus dalyvių. Ir anksčiau, ir dabar daugiausiai vilniečių susirenka į žygius pėsčiomis ir slidėmis. Jau daugiau nei penkerius metus ištikimų pasekėjų turi ir kinų mankšta Tai Či, apie kurią dauguma vilniečių sužinojo būtent vasario mėnesį. Sveikatingumas - tai ne mada, o kasdienis įprotis gyventi sveikai. Todėl pradėjome aktyviai dirbti su mokiniais. Įsitikinome, kad geriausia sveikatingumo idėjų sklaida - ugdymo įstaigose, nes vaikai parneša tas idėjas į savo šeimas. Vaikai nori, kad renginiuose būtinai dalyvautų tėveliai. Todėl visose šventėse kviečiame dalyvauti šeimas: ir vaikus, ir tėvus, ir senelius.

Sveikata susirūpinti niekada ne vėlu. Visada smagu žiūrėti, kaip senjorai mokosi čiuožti slidėmis ar pačiūžomis. Žmogus yra priverstas išmokti, jei nori kur nors dalyvauti.

- Kaip Vilnių būtų galima paversti tikrai sveiku miestu ir ne vienam mėnesiui per metus?

- Sveiko miesto statyba prasideda šeimoje. Darželinukas mato, ar tėvai į parduotuvę už kelių šimtų metrų nuo namų eina pėsčiomis, ar važiuoja automobiliu. Jie renkasi sveiką maistą ar valgo greitąjį. Skiria laiko mankštai ir aktyviam laisvalaikiui gryname ore ar tūno namie prie televizoriaus. Jei domiesi mažais dalykais, užaugęs domėsiesi ir dideliais - tau rūpės ne tik savas kiemas, bet ir miestas.

- Kokį patarimą duotumėte tam, kuriam sveikatingumas įdomus, bet jis paprasčiausiai tingi pakilti nuo sofos?

- Galima pradėti nuo tinginių mankštos. Ar matėte, kaip katinas bunda iš miego ir pamažu rąžosi? Taip paprasta išsijudinti - pajudėti lovoje vos pabudus ar drybsant prie televizoriaus. Jei mankšta kelia nuobodulį, galima bent dešimt minučių pašokti pasileidus mėgstamą muziką. Tačiau lengviausia turbūt sportuoti išsiruošti su draugais ar kaimynais, juk kompanija įpareigoja ir neleidžia tingėti.

Mane sužavėjo grupė garbaus amžiaus žmonių Lazdynuose, kurie susibūrė ir pasiėmę slidžių lazdas pradėjo vaikščioti po savo rajoną. Paprastas dalykas - nieko nekainuoja, atsiranda naujų bičiulių, gaunama daug gerų emocijų ir, žinoma, naudos sveikatai.

Pilaitėje veikia sveikuolių klubas „Gilužis". Jis žiemą vasarą kviečia mankštintis ir maudytis ežere, rengia įvairias stovyklas. Reikia tik pasidomėti, kas, kur vyksta ir atrasti sau įdomiausią užsiėmimą. Gal tada ir nuo sofos bus pakilti lengviau?

- Kokie sveikatingumo mėnesio renginiai įdomiausi ir smagiausi jums pačiai? Kiek dėmesio skiriate savo sveikatai?

- Man patinka renginiai, kuriuose galiu sužinoti kažką naujo: ir paskaitos, ir mankštos, ir masažai. Jei turiu laiko, skubu į baseiną paplaukioti. Galbūt mažiau rūpinuosi judėjimu, nes ir taip nuolatos skubu, tačiau esu išranki maistui, mėgstu skaniai gaminti, renkuosi ekologiškus produktus. Visada einu apsipirkti į ekologiškų „Tatulos" programos produktų turgų. Dažniausiai pati ruošiu sau maistą, nes nemanau, kad kas nors gali man skaniau pagaminti.

Man rūpi sveikatos profilaktika, tačiau nesu pavyzdinga pacientė ir dažnai pas gydytojus nelakstau. Nerūkau, nevartoju alkoholio, tačiau kavos puodelio neatsisakau.

Ir ledinę eketę esu išbandžiusi. Draugauju su sveikuoliais. Geriausias sveikuolio pavyzdys - kardiologas, Širdies asociacijos vadovas Pranas Šerpytis. Jei būtų renkamas sveikiausias miesto žmogaus, aš neabejodama savo balsą atiduočiau už jį.

-Turite ypatingą receptą, kuris leidžia aplenkti poliklinikas net per gripo epidemijas?

- Jei kosčiu ar kabinasi gripas, prieš eidama miegoti susimaišau pieno, medaus ir sviesto kokteilį. Jį reikia ruošti taip: užvirti pieną, įdėti pusę šaukštelio sviesto ir šaukštelį medaus. Išgeriu tokį kokteilį ir saldžiai užknarkiu. Kitą rytą būnu sveika ir žvali. Miegas man itin svarbus. Būtinai miegu aštuonias valandas. Aš - vieversys, todėl neretai jau 9 val. vakaro krentu į lovą. Miegas - geros sveikatos pagrindas, ypač jei dirbi protinį darbą.


Nuotr. Audriaus Žygavičiaus

Daugiau apie vėžio prevenciją >>

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. gegužės 25 d., Šeštadienis