0

r.nadisauskiene.jpgTyliuoju žudiku vadinamas gimdos kaklelio vėžys vis dažniau taikosi į jaunas moteris. Amžiaus atradimu vadinami skiepai šiuo metu yra vienintelė efektyvi priemonė, apsauganti nuo žmogaus papilomos viruso, sukeliančio gimdos kaklelio vėžį.

Prieš keletą dešimtmečių Lietuvoje buvo manoma, kad gimdos kaklelio vėžys – vyresnio amžiaus moterų liga. Dabar taip nėra, gydytojams tenka operuoti net devyniolikmetes. Pagal sergamumą gimdos kaklelio vėžiu Lietuva yra tarp pirmaujančių ne tik Baltijos šalyse, bet ir visoje Europoje.

Per pastaruosius penkerius metus Lietuvoje šios ligos dažnumas 100 tūkst. gyventojų siekė nuo 23,6 iki 31,1 atvejo. Šis rodiklis buvo penkiskart didesnis nei Suomijoje, triskart – nei Švedijoje, 2,5 karto - nei Norvegijoje. Pagal mirštamumą nuo gimdos kaklelio vėžio iš visų Europos Sąjungos šalių Lietuva užima antrą vietą po Rumunijos.

Skiepai nuo gimdos kaklelio vėžio užkerta kelią šiai klastingai ligai. Tai įrodė mokslas, tačiau apie šią naujovę šalies moterys dar mažai žino. Dėl kokių priežasčių moterys delsia užsukti į skiepų kabinetą, pasakoja Kauno medicinos universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė Rūta Nadišauskienė.

Gimdos kaklelio vėžio kaltininkas – virusas. Už šio ryšio įrodymą šiemet Nobelio premija suteikta vokiečių mokslininkui Haraldui zur Hausenui. Kuo yra svarbus šis atradimas? Kaip jis pakeitė požiūrį į vėžį? - pasiteiravau profesorės R. Nadišauskienės.

Įrodyta, kad gimdos kaklelio vėžys nėra likimo rykštė ar genuose užprogramuota liga. Jo įmanoma išvengti, nes šios ligos kilmė yra virusinė. Šią naujieną sunku suvokti ne tik moterims, bet ir kai kuriems sveikatos priežiūros specialistams, nes iš esmės keičiasi požiūris į vėžio prevenciją. Skiepytis turi sveikos moterys. Tačiau daugeliui žmonių šalyje sveikata nėra brangiausias turtas. Guodžiamasi mintimi: „Kol nieko nežinai apie savo ligą, atrodo, jos nėra“. Gal taip lengviau gyventi?

Teigiama, kad vakcina apsaugo nuo 70 procentų visų gimdos kaklelio vėžio atvejų. Ar tai reiškia, kad iš 10 pasiskiepijusių moterų 3 susirgs?

Tokią išvadą galima daryti tik tuo atveju, jei gimdos kaklelio vėžiu sirgtų visos moterys. Bet taip nėra. Pasiskiepijus „Cervarix“, rizika sirgti vėžiu sumažėja 80 proc. Tuo tarpu nesiskiepijusiai moteriai toliau išlieka didelis pavojus susirgti.

Kiek laiko trunka skiepų apsauga?

Tyrimai rodo, kad net praėjus 6,5 metų po trijų „Cervarix“ dozių kraujyje yra aptinkama didelė antikūnų koncentracija. Antikūnai - tai organizmo imuninė reakcija į vakcinoje esančius 16 ir 18 žmogaus papilomos viruso (ŽPV) antigenus. Antikūnai apsaugo organizmą nuo užsikrėtimo šiais virusais. Darant gimdos kaklelio citologinį tepinėlį nerandama nei ikivėžinių, nei vėžinių pakitimų, sukeltų 16 ir 18 ŽPV tipų. Remiantis matematiniais modeliais nustatyta, kad dideli antikūnų titrai moters kraujyje išliks ne mažiau kaip 20 metų.

O gal vertėtų palaukti, kol vakcina bus ne dvivalentė, o jos patikimumas sieks 100 proc.?

Menka viltis, kad artimiausiu metu bus išrasti tokie skiepai, o grėsmė užsikrėsti yra didelė. Mokslininkai dažniau domisi tais viruso tipais, kurie sukelia vėžį. Yra žinoma, kad 16 ŽPV lemia beveik 54 proc. visų gimdos kaklelio vėžio atvejų, 18 tipas - apie 17 proc., 45 tipas - 7 proc., 31 - 3 proc. Vakcina „Cervarix" šimtu procentų apsaugo nuo labiausiai paplitusių 16 ir 18 ŽPV tipų, taip pat turi kryžminę apsaugą nuo giminiškų viruso tipų - 45 ir 31. Nemanau, kad moterims verta laukti, kai yra priemonių saugotis nuo vėžio.

Ką daryti, jeigu yra žinoma, kad virusas jau lindi moters organizme? Ar verta skiepytis?

Tokių dalykų klausia ne tik pacientės, bet ir gydytojai. Tai rodo, kad netgi specialistai painioja skiepus su vaistais nuo virusų. Mes dažniau linkę ieškoti infekcijos sukėlėjo. Jį aptikę, norime kuo greičiau įveikti užkratą antibiotikais. Tačiau skiepai nėra vaistai nuo viruso. Todėl prieš einant į skiepų kabinetą nebūtina atlikti specialių virusologinių tyrimų. Kita vertus, tikimybė, kad vienu metu moteris bus užsikrėtusi 16 ir 18 ŽPV tipais, sudaro vos procentą. Net užsikrėtus nėra vėlu skiepytis. Taip moteris galės apsisaugoti nuo kitų viruso tipų, taip pat nuo pakartotinės to paties sukėlėjo infekcijos.

Skiepai „Cervarix“ skirti mergaitėms ir moterims nuo 10 iki 25 metų. Ar tai reiškia, kad vyresnėms moterims skiepytis nebūtina?

Mergaitėms, neturinčioms intymių santykių patirties, naudingiausia skiepytis, jų organizme dar nėra virusų, todėl imuninis atsakas į vakciną bus stipriausias, vadinasi, susidarys patvariausia apsauga. Skiepytis naudinga ir vyresnio amžiaus moterims. Įrodyta, kad paskiepijus moteris nuo 26 iki 55 metų jų kraujyje susidaro pakankamai didelė antikūnų koncentracija, kaip ir jaunesnių nei 26 metų moterų. Skiepų tyrimai, kuriuose dalyvauja vyresnio amžiaus moterys, tęsiami ir toliau.

Kartais nuogąstaujama, kad gimdos kaklelio vėžys gali būti perduodamas iš kartos į kartą. Ar tai tiesa?

Šios rūšies vėžys nėra paveldimas. Moteriai yra kur kas didesnė grėsmė sirgti ne gimdos kaklelio, o kiaušidžių ar krūties vėžiu, jeigu tokia liga buvo nustatyta jos motinai. Užsikrėtus papilomos virusu, ligonėmis tampa ne visos moterys. Praėjus maždaug dvejiems metams virusas gali pasišalinti iš organizmo. Gal tai priklauso nuo imuninės sistemos? Šią mįslę dar turi įminti mokslas. Anksti pradėjus lytinį gyvenimą, keičiant partnerį vieną po kito, nenaudojant apsisaugojimo priemonių tai atveria kelią virusui patekti į moters organizmą. Jeigu moteris daug rūko, per gimdos kaklelio gleives išsiskiria nuodingų medžiagų, kurios mažina apsaugą nuo viruso. Nėštumo nutraukimai, daugkartiniai gimdymai didina gimdos kaklelio mikrotraumų tikimybę. Dėl šių aplinkybių moteris tampa greičiau pažeidžiama.

Žinoma ne viena skaudi istorija, kai moterį pasiglemžė gimdos kaklelio vėžys, o jos vyras jaučiasi kaltas dėl jos mirties. Jeigu toks našlys nori kurti šeimą, jis baiminasi, kad gali savo mylimajai perduoti papilomos virusą. Ar šis virusas pavojingas ir vyrams?

Patarčiau tokiam našliui palydėti draugę pas akušerį ginekologą, taip pat į skiepų kabinetą. Moters ir vyro anatomija yra skirtinga, todėl žmogaus papilomos virusas vyrui sukelia mažiau rūpesčių – vyro organizme jis gyvuoja trumpiau. Jau seniai pastebėta, kad apipjaustytų vyrų mylimosios kur kas rečiau serga gimdos kaklelio vėžiu.

Jei pavojingas užkratas plinta lytiniu būdu, gal praverstų prezervatyvai?

Prezervatyvai neapsaugo šimtu procentų nuo žmogaus papilomos virusų. Virusui plisti nėra būtini skysčiai, pavyzdžiui, sperma ar gleivės. Užtenka glamonėjantis prisiliesti prie infekuoto žmogaus genitalijų odos, ir virusas patenka į moters organizmą. Jis nukeliauja į gimdos kaklelį ir skverbiasi į gleivinę net ir per plika akimi nematomus jos pažeidimus. Pasiekęs epitelio ląsteles virusas ima daugintis. Jis nepatenka į kraują, todėl užsikrėtus nebūna išskyrų, karščiavimo, skausmo ar silpnumo. Virusas išskiria medžiagas, slopinančias organizmo atsparumą. Todėl šis užkratas gali būti lėtinės infekcijos priežastis.

Ar pasiskiepijus vėliau būtinas citologinis tepinėlio tyrimas?

Pasiskiepijusi nuo žmogaus papilomos viruso moteris turėtų nenustoti rūpintis sveikata. Ji turėtų reguliariai lankytis pas ginekologą, o šis turėtų atlikti citologinį gimdos kaklelio tepinėlio tyrimą. Toks tyrimas padeda nustatyti ikivėžinius pakitimus, o vakcina gali apsaugoti ne tik nuo ikivėžinių pakitimų, bet ir nuo vėžio. Tik atsakinga lytinė elgsena, skiepai ir patikra leidžia moteriai jaustis saugiai.

Susirgimų daugėja

  • Kasmet šalyje nustatoma apie 540 naujų šio vėžio atvejų.
  • Beveik 270 ligonių kasmet miršta dėl šios priežasties.
  • Didžiausias sergamumas 35-49 metų moterų grupėje.

 

Aut. Danutė Jonušienė, „Lietuvos ryto“ korespondentė

Straipsnis paruoštas remiantis LR SAM leidimo vykdyti Gyventojų skiepijimo nuo gimdos kaklelio vėžį sukeliančio ŽPV (16 ir 18 tipo) programą įsakymu Nr.2/08.

 

Skaitykite daugiau:

Gimdos kaklelio vėžys

Kur galima pasiskiepyti

Kaip papasakoti dukrai apie ŽPV skiepus

Kodėl Švedijos moterys rečiau serga gimdos kaklelio vėžiu

ŽPV sukelia gimdos kaklelio displaziją

 

 

 

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

2023 m. kovo 28 d., Antradienis