0

klaus_tiedge_corbis.jpgDoc. dr. Audronė Arlauskienė


Krūtys
yra lyties organų sistemos dalis. Svarbiausia jų funkcija – laktacija.

Krūtį sudaro pieno liauka (15-20 skilčių), kurią gaubia riebalinis ir jungiamasis audinys. Krūtų augimas prasideda 10 mergaitės gyvenimo metais ir baigia formuotis dažniausiai apie 20 metus.

Dėl hormonų poveikio krūtys kinta lytinio ciklo metu: per mėnesines ir po jų krūtys mažesnės, o apie ciklo vidurį pradeda didėti, esti pabrinkusios ir itin jautrios prieš mėnesines. Krūtys ypač padidėja nėštumo ir žindymo metu, pieno liauka išsiplečia, atsiranda naujų liaukinio audinio skilčių. Vidutinė krūties masė yra 100-500 g, o maitinančios moters - iki 700-1000g. Po menopauzės liaukinis audinys virsta riebaliniu.

Krūties ligų rizikos veiksniai: bevaikystė, anksti prasidėjusios mėnesinės, vėlyva menopauzė, nutukimas, fizinio aktyvumo stoka, mitybos sutrikimai.

Nepiktybiniai krūtų pokyčiai yra gana dažni. Jie gali būti dėl įgimtų krūtų raidos sutrikimų (neišsivystymas, asimetrija), uždegimo, traumos, displazijos, navikų. Dažniausios nepiktybinės krūtų ligos yra cistinė fibrozinė liga (mastopatija), fibroadenoma, krūties infekcijos ir kt.

Cistinė fibrozinė liga – tai krūties liaukinio audinio įvairaus dydžio cistiniai pokyčiai.

Dažniau nustatoma 30-50 metų amžiaus moterims. Šiai ligai būdingas krūtų skausmingumas, pabrinkimas, krūtų gruoblėtumas ar mazginiai pokyčiai. Diagnozė nustatoma remiantis krūtų echoskopija, mamografija, atlikus tikslinę cistos ar židinio biopsiją.

Fibroadenoma – nepiktybinis krūties auglys, formuojasi iš pieno liaukos skiltelių, dažniau aptinkamas jaunesnėms nei 25 metų moterims. Krūtyje čiuopiamas apvalus, ribotas, paslankus, neskausmingas darinys. Diagnozė patikslinama įvertinus apčiuopos, echoskopijos, mamografijos duomenis.

Krūties lipoma – gerybinis, ribotas, minkštas ir paslankus darinys. Diagnozuojama apčiuopos būdu, mamografija. Gydymas nereikalingas.

Krūtų uždegiminės ligos. Dažniausi krūtų infekcijų sukėlėjai yra stafilokokas, streptokokas, žarnyno lazdelė, anaerobinės bakterijos. Krūties uždegimui (mastitui) būdingas stiprus skausmas, krūties padidėjimas, paraudimas, padidėję ir skausmingi tos pačios pusės limfmazgiai, karščiavimas. Gali susidaryti krūties pūlinys.

Ankstyvai krūties ligų, piktybinių ir nepiktybinių, diagnostikai labai svarbi krūties apžiūra ir apčiuopa. Kiekvienai moteriai patartina nuo 20 metų kartą per mėnesį, (pirma savaitė po mėnesinių) atlikti krūtų savityrą: apžiūrėti krūtis veidrodyje, lengvais sukamaisiais judesiais čiuopti krūtis ir pažastis (žr. Krūtų savityra). Pastebėjus krūties paviršiaus netolygumus („apelsino žievelė", gumbeliai), spenelio deformaciją, sukietėjimą, čiuopiant darinius krūtyje ir/ar pažastyje, atsiradus išskyroms iš spenelio, būtina kreiptis į gydytoją. Moterims esančioms menopauzėje krūtų savityrai tinka bet kuri mėnesio diena.

Mamografija (rentgenologinis krūtų tyrimas) – rekomenduojama visoms 45-69 metų amžiaus moterims, kaip pagrindinis krūties vėžio patikros metodas. Lietuvoje nacionalinė krūties vėžio patikra pradėta 2005m. Kuo anksčiau diagnozuojamas krūties vėžys, tuo geresni gydymo rezultatai.

Nors 80-90 proc. krūtyse čiuopiamų darinių yra gerybiniai, vis tik čiuopiamas darinys krūtyje yra pirmas vėžio simptomas 80-90 proc. moterų, sergančių krūties vėžiu.

Įsidėmėtina, kad ne kiekvienas sukietėjimas krūtyje yra vėžys, bet kiekvienas sukietėjimas krūtyje turi būti tiriamas dėl vėžio.

Būklės, kai reikalingi detalūs krūties tyrimai:

  • Čiuopiamas ribotas darinukas krūtyje.

  • Išskyros iš spenelio moterims virš 50 m. amžiaus.

  • Kraujingos, pasikartojančios išskyros jaunesnėms moterims.

  • Užsitęsusi mastalgija (krūtų skausmai), kuri sutrikdo moters gyvenimo kokybę, spenelio įtraukimas ar išopėjimas, odos paviršiaus pokyčiai, moterys, kurių pirmos eilės giminaičiai serga krūties vėžiu, asimetriški sukietėjimai krūtyse, kurie nepraeina po mėnesinių.

 

Nuotr.: Klaus Tiedge/Corbis

Informacija iš knygos „Moters sveikatos ir grožio enciklopedija“. Šią enciklopediją rengė gerai visuomenėje žinomi mūsų šalies gydytojai, remdamiesi naujausiomis medicinos mokslo žiniomis ir daugiamete praktine patirtimi. Skaitytojų pageidavimu, enciklopedija papildyta kosmetologijos ir kitomis šiuolaikiškomis moters grožio išsaugojimo technologijomis. Žinių apie įvairius negalavimus, patarimų bei rekomendacijų šioje knygoje ras įvairaus amžiaus moterys ir merginos. Leidinys skirtas moters sveikatingumo ir gyvenimo kokybės gerinimui. Knygos autoriai: Arlauskienė Audronė, Buckutė-Butkevičiūtė Ingrida , Bylaitė Matilda , Drąsutienė Gražina , Gancevičienė Rūta , Juocevičius Alvydas , Mačiulienė Kornelija , Palšytė Teresė , Pečiulienė Vytautė , Poškus Tomas , Pūrienė Alina , Stukas Rimantas . Knygą galima įsigyti Knygų klube.

 

Skaitykite daugiau:


Krūties vėžys

 

Rašyti komentarą


Security code  

2023 m. kovo 28 d., Antradienis