Kur ieškoti paramos ir supratimo, kai Jus pasiekia žinia apie krūties vėžį? Kaip neprarasti vilties ir nepasiduoti ligai, kaip pasiruošti operacijai ir greičiau atsigauti? Apie tai kalbamės su Kauno apskrities moterų sveikatos draugijos „ALMA“ pirmininke Regina Malžinskiene.
Regina prieš dešimt metų išgirdo diagnozę, kuri, pasak jos, net ir stipriausią moterį gali rimtai sutrikdyti. Tik iš trečio karto išdrįsusi žengti pro Kauno onkologinės ligoninės duris ir pradėti krūties vėžio gydymą, šiandien moteris pataria kitoms to paties likimo moterims, kaip nepasiduoti ir kovoti su liga.
Kur ieškoti paramos ir supratimo, kai pasiekia žinia apie krūties vėžį?
Moterims, kurios susirgo krūties vėžiu, nėra vieno recepto, kuris tiktų visoms. Kiekviena elgiasi taip, kaip jai šiuo metu atrodo. Vienos bendrauja, kitos - ne. Daug yra užsidariusių, nenorinčių į viešumą eiti moterų. Tos, kurios dirba, ypač slepia ligą, nes nežino, kaip į tai sureaguos bendradarbiai. Todėl, mano manymu, labai reikalingas socialinis švietimas. Moterims patarčiau ieškoti informacijos internete ir literatūroje. Arba tiesiog ateiti į „ALMA", jeigu esate Kaune, arba panašią draugiją kitame mieste. Būtina pabendrauti, išsišnekėti su tave suprantančiomis likimo sesėmis. Mes „ALMOJE" laukiame ir konsultuojame ne tik ligonius, bet ir jų šeimos narius. Svarbiausias yra bendravimas“.
Ką moteris turėtų žinoti prieš ir po operacijos?
Prieš operaciją prašau nesitikėti blogiausio, tačiau reikia susigyventi ir su mintimi apie krūties netekimą. Tačiau tai - ne gyvenimo pabaiga. Svarbiausia - nepalūžti, o pasikalbėti su tais, kurie supras. Žmonės, nesusiję su liga, gali paguosti, tačiau kitus ta paguoda gali net įžeisti. Geriausiai Jus supras visa tai pergyvenusi moteris. Pasidalins patirtimi ir patars Jums rūpimais klausimais.
Po operacijos – ligą patikėkite gydytojui. Padiskutuokite su juo ir kartu nuspręskite, kokį gydymą geriau pasirinkti – ar spinduliavimą, ar chemoterapiją. Tai priklauso nuo organizmo ir kitų priežasčių. Atėjus pas gydytoją neverkšlenti, o pateikti konkrečius klausimus, sugalvotus iš anksto, kad dialogas būtų konstruktyvus ir vaisingas.
Ką galėtumėte patarti moterims, kurioms skiriama chemoterapija? Ką jos turėtų žinoti, kaip galėtų sau padėti ištverti šį nelengvą gydymą?
Negaliu duoti vienareikšmiško patarimo. Visos esame skirtingos. Bet čia geriausias patarėjas - gydytojas.
Kaip manote, kokios pagalbos ir priemonių trūksta Lietuvoje sergančioms vėžiu ir išsigydžiusioms moterims? Kaip manote, kur valstybė galėtų daugiau prisidėti prie sirgusių ir sergančių krūties vėžiu moterų gerovės?
Morališkai gali padėti vienos kitoms pačios moterys, tačiau valstybė galėtų prisidėti prie gydymo ir kompensuoti mums taip reikalingus, bet neįperkamus vaistus. Kad vaistai būtų prieinami ne tik išsiausčiusioms poniutėms. Visos norime gyventi.
Papasakokite apie krūtų protezus, specialias liemenėles. Kaip šios priemonės gali padėti moteriai?
Lietuvos įmonės siūlo moterims lietuviškus ir užsienietiškus protezus. Su gydytojo siuntimu mes gauname vieną kartą per metus nemokamai protezą ir liemenėlę, jeigu šio komplekto kaina neviršija ligonių kasų kompensuojamos bazinės kainos. Užsienietiški protezai būna su priemoka.
Džiaugiamės, kad prie šios srities tobulinimo galime prisidėti ir mes. Praeitais metais bendradarbiavimo su AB „Ortopedijos technika" rezultatas - 2 konstrukcijų liemenėlės ir maudymosi kostiumėlis.
Ar moterims, kurioms pašalintas auglys, galima daryti plastines operacijas?
Aišku, galima. Tik kiekvienu atveju būtina pasitarti su gydytoju. Pažįstu moterų, kurios patenkintos operacija, pažįstu ir tokių, kurioms dėl organizmo ypatybių plastinės operacijos nerekomendavo.
Ar po krūties operacijos, moteris kas nors apmoko, kaip gyventi toliau? Ar galima sportuoti ir kokius pratimus rekomenduojama daryti, kokius griežtai draudžiama? Ar turite tokį specialistą?
Konkretaus specialisto nėra. O sportas mums gyvybiškai reikalingas. Kaip oras. Galėčiau vardinti daug sporto šakų, tačiau primygtinai rekomenduoju vandens procedūras. Pavyzdžiui, pažeistosios pusės rankos sausumoje net iškelti negali, o vandenyje laisvai ja plaukti gali. Aš pati 2 kartus per savaitę lankau baseiną.
Kiek moterų iš Jūsų tarpo skundžiasi dėl limfedemos? Ar žinote, kokios priemonės pagelbsti palengvinti šį nemalonų ir varginantį operacijos ir radioterapijos sukeltą reiškinį?
Limfedema skundžiasi daug kas. Ką tokiu atveju patarti? Prižiūrėti ranką. Konsultuotis su gydytoju. Mes galime aprūpinti lankstinukais su mankštos pratimais, kuriuos galima atlikti namuose. Ir, kaip minėjau, - vandens procedūros.
Kokių dar šalutinių gydymo reiškinių tenka patirti moterims po krūties vėžio gydymo? Ką galėtumėte patarti, kaip sau padėti?
Šalutiniai reiškiniai po gydymo - sutrinka virškinimas, gausiau prakaituojama, tačiau ir vėl - kiekvienai skirtingai. Gal kuriai nors padėtų mitybos įpročių pakoregavimas, tačiau primygtinai prašau neperlenkti lazdos. Nes sergančioms jokiu būdu negalima laikytis lieknėjimo dietų. Patarčiau užsiimti mėgstama veikla. Kas dirba, kas būna su anūkais, tačiau nepamirškite skirti laiko ir sau - nueiti į baseiną, pakeliauti, pasiminkštinti, pabendrauti. Pažįstu moterų, kurios, būdamos 60 m., mokosi universitete, eina į kompiuterinio raštingumo kursus.
Kaip manote, kokios informacijos stinga moterims sergančioms krūties vėžiu? Kokios informacijos trūksta toms, kurios pasveiko?
Daug informacijos internete, bet ką daryti toms, kurios neprieina prie jo. Mažiau informacija pasiekiama provincijos moterims. Joms patarčiau pasikliauti esama literatūra, kurios gali rasti „Almoje“ ir kitose draugijose. Bendrauti su gydytojais, esant galimybei, burtis į bendruomenes, nes ten gali rasti kalbą su bendramintėmis, pasidalinti patirtimi, išsikalbėti. Bendravimas tarpusavyje - geriausia terapija ir informacijos pasidalijimas.
Apie intymumus dalykus? Apie tai ypač trūksta informacijos, nes lietuvės moterys yra gana santūrios tuo klausimu. Būtų įdomu pasiskaityti apie tai Jūsų portale. Galbūt tai galėtų būti anoniminės istorijos apie realius būtent lietuvių moterų išgyvenimus?
Kiek ir kaip Jūsų gyvenimą pakeitė diagnozė, gydymas? Ką palinkėtumėte moteriai, kuri šiandien išgirs diagnozę - krūties vėžys?
Neslėpsiu, po ligos buvau palūžusi. Bet – trumpam. Po pusės metų atsigavau, ir dabar manęs – nesustabdysi. Gyvenu, kaip gyvenau. Valgau viską, kaip anksčiau (tikiuosi, mano gydytojas neperskaitys šių eilučių). Turiu mėgstamą veiklą, draugus. Visur manęs pilna! Dar daugiau užimta negu anksčiau, kai dirbau. Gyvenu noru gyventi. Už tai – AČIŪ mane suprantančiai šeimai.
Ką dar noriu pastebėti – tik nereikia aimanuoti. Turėkit minty, kad šeima gali pavargti nuo to. Neapsimeskit ligonėmis. Moterys visada buvo ir turi būti tvirtesnės, susiimti, nes šeimai ir taip sunku.
O likimo sesėms noriu palinkėti tvirtybės, stiprybės ir kantrybės! Ir žinoma – SVEIKATOS. Gyvenkime dėl tų, kuriuos mylime ir kurie myli mus! Sveika mama – sveika šeima!
©Įveikligą.lt
Skaitykite daugiau:
Fizinių pratimų nauda ir pavojai po krūties vėžio gydymo
Kinų tradicinės medicinos pratimai sergantiems vėžiu
Komentara