0

Po radikalaus krūties vėžio gydymo Lietuvos onkologinėse ligoninėse jau siūloma pacientėms atlikti onkoplastines operacijas, po kurių, pasak medikų, krūtys vėl tampa gražios ir po metų sunku pastebėti operacijos žymes.

Gydytojai tvirtina, kad šios operacijos Lietuvoje nieko nekainuoja, nes tai yra krūties vėžio gydymo dalis.
 

Liga, kuri gniuždo moteriškumą

„Krūties vėžys pirmiausia sugniuždo moters dvasią, paskui ir fizinę išvaizdą. Kiekvieną dieną pamačiusi save veidrodyje, moteris pamato ir tai, kad ji serga vėžiu. Dabar ligoninėje siūlome krūtį tausojančias operacijas, kurių metu išlaikomas radikalumas – išpjaunamas navikas, bet ir pasiekiamas kosmetinis rezultatas“, - sako Kauno onkologinės ligoninės gydytoja, onkologė chirurgė L. Šarakauskienė.

Gydytojos teigimu, gydytojams kiekvieną kartą tenka spręsti, kaip „gražiai“ pašalinti auglį, minimaliai pažeidžiant krūtis. Tačiau krūties vėžio operacijų pagrindinė užduotis – teisingai pašalinti auglį, jeigu reikia negailint ir aplinkinių audinių. Skirtumas tarp dabar ir anksčiau atliekamų tokių operacijų - dabartinės sąlygos ne tik kad leidžia, bet ir reikalauja, kad moteris po operacijos nesijaustų sudarkyta. Chirurgai jau kuris laikas apmokomi ir atlieka krūtų kosmetines operacijas kartu su naviko pašalinimo operacijomis.

kruties operacija.jpgPrieš metus „The Wall Street Journal“ išspausdino straipsnį, kuriame minimi faktai, kad moterys vis dažniau pasirenka tokius chirurgus, kurie pašalindami navikus, kosmetiškai sutvarko krūtis. Pasak žurnalo, „moteris vilioja ir tai, onkoplastika joms dovanoja galimybę vieną kartą atsigus po peiliu, gauti dvigubą naudą - išpjaunamas navikas ir atliekama plastinė operacija“. Be to onkoplastinė chirurgija išvaduoja nuo psichologinio streso, kurį moterys patiria išvydusios save veidrodyje po radikalios krūties operacijos ir nuo krūties protezo paieškų ir diskomforto, gėdos ir kitų nepatogumų su kuriais moteris gali susidurti tiek darbe, tiek draugų rate. Dar vienas ne mažiau svarbus dalykas, kurį pabrėžia medikai – moteris pasirinkdama onkoplastinės chirurgijos siūlomas galimybes, išvengia kelių operacijų ir jų komplikacijų.

„Moterys, net ir praėjus keliems metams po operacijos, gali kreiptis į mus, kad būtų sutvarkyta krūtis taip, kad moteris nesijaustų negerai. Juk su krūties protezu gyventi nepatogu - vasarą pasilenkus matosi, kad nėra krūties, ar ta krūtis kitokia“, - pasakoja gydytoja. Pasak jos, moterys, kurioms buvo atliktos operacijos, gali drąsiai ateiti ir pasitarti, kuo gali padėti plastikos chirurgai ir tai nieko nekainuos, nes onkoplastinės operacijos yra tęstinė krūties vėžio gydymo dalis, kuri kompensuojama iš ligonių kasų. Jei moteriai baigtas krūties vėžio gydymo kursas, tereikia gauti šeimos gydytojo siuntimą konsultacijai, pasirengti operacijai ir po metų beveik nebus matyti nei ženklo, kad ši moteris buvo onkologų pacientė.

Pasak gydytojos, išpjovus auglį, moters krūtis praranda savo ankstesnį tūrį ir tampa mažesne, todėl neretai siūloma sumažinti ir antrąją krūtį, kad moteris įgautų pasitikėjimą ir nesigėdytų savo išvaizdos. Antra krūtis operuojama taip pat nemokamai.

Chirurgai krūties „rekonstrukcijai“ naudoja moters audinius

„Onkoplastinių operacijų metu galima išsaugoti sveiką pacientės krūties odą, spenelį. Įsodinus gyvą pačios pacientės nugaros ar pilvo raumens lopą, suformuojama natūraliai atrodanti krūtis, o moteris išvaduojama nuo išorinio protezo“, - sako L. Šarakauskienė.

Nugaros raumenį galima pritaikyti ne tik krūties, bet ir kitoms rekonstrukcinėms operacijoms - žandikaulio, pakaušio, sprando plastikai, defektams padengti. Taikant mikrochirurginę techniką atjungiama šio raumens kraujagyslė, paimamas visas kompleksas - raumuo, paodis, oda. Kai raumuo dedamas vietoj krūties liaukos, turi būti pašalinamos jo nervinės skaidulos, kad moteriai keliant ranką persodintas raumuo nedirbtų. Atliekant rekonstrukciją iškart po onkologinės operacijos, tikimasi geresnio kosmetinio efekto. Rekonstrukcijai panaudotas nugaros raumuo yra savas organizmo audinys, tuo jis yra pranašesnis už bet kokį implantą, svetimkūnį, kurį organizmas stengiasi atmesti.

„Manęs moterys dažnai klausia ir teko ne kartą girdėti moterų pasakojimus, neva kiti medikai moterims pasakoja, kad šioms teks kankintis, jeigu medikai operuodami krūties auglį palieka krūtį. Noriu pasakyti, kad tai visiškai neatitinka tiesos. Metastazės gali atsirasti ir toms, kurioms krūtis visiškai pašalinta ir toms, kurioms krūtis paliekama", - sako gydytoja. „Dabar mes darome viską, kad moteris būtų apsaugota. Nauja metodika mums padeda ir suteikia daugiau galimybių atsisakyti to, ko nebūtina daryti - šiuo metumes turime galimybę dar operacijos išsiaiškinti, ar limfmazgiai pažeisti ar ne, ar reikės išpjauti limfmazgius, ar ne“, - sako gydytoja L. Šarakauskienė.

Prieš operaciją atliekamas limfmazgių žymėjimas radioaktyvia medžiaga. Kol vyksta operacija, skenuojami limfmazgio duomenys, kurie parodo, ar limfmazgis sveikas, ar ne. Tuomet gydytojai sprendžia, ar reikia operacijos metu pašalinti ne tik auglį, bet ir limfmazgį. „Jei limfmazgis nepažeistas, moteris išvengia bereikalingos operacijos ir tolimesnių sunkumų, kuriuos sukelia būtent limfmazgio pašalinimas“, - sako chirurgė.

Operacijų pasekmės

Pasak gydytojos L. Šakrakauskienės, po onkoplastinių operacijų, kaip ir po kitų operacijų, moteris gali susidurti su tam tikromis komplikacijomis - nekroze, pilvo sienos silpnumu, limfos nutekėjimu, kraujavimas.

Krūties rekonstrukcijos operacijos ne pirmi metai atliekamos Vilniaus bei Kauno onkologijos centruose. Neseniai tokio pobūdžio operacijas atliko ir Šiaulių ligoninės chirurgai.

Prevencija leidžia kontroliuoti ligos eigą

Gydytoja džiaugėsi, kad Lietuvoje veikia krūties vėžio prevencijos sistema, dėka kurios, krūties vėžys nustatomas ankstyvose stadijose, todėl lengviau įveikiamas ir pasekmės moteriai mažesnės.

 

Informacija parengta pagal:

  • 1. ALMA II nacionalinė konferencija. Kaunas. 2009 10 23.
  • 2. R.L.Rundle, New Surgery Eases the Toll of Breast cancer, The Wall Street Journal, 2008 liepos 1 d.

 

©Įveikliga.lt

Informaciją griežtai draudžiama kopijuoti ar spausdinti be raštiško įveikligą.lt redakcijos sutikimo.

 

Skaitykite daugiau:


Krūties vėžys

Fizinių pratimų nauda ir pavojai po krūties vėžio operacijos

Apie liemenėles po operacijų

Krūties vėžys – dar ne pasaulio pabaiga

Draugijos „ALMA“ informacija

Rožinio kaspino draugija

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. liepos 19 d., Penktadienis