0

Pastaruoju metu alternatyvioji medicina ir aromoterapija onkologijoje atlieka ne mažą vaidmenį. Derinant šias dvi kryptis aktyviausi ir pasiryžę išbandyti kuo daugiau naujovių - Jungtinės Karalystės ir JAV gydytojai.

Neseniai atlikti tyrimai parodė, kad kai kurių augalų kvapai gali padėti ligoniams be jokių stiprių medikamentų ir be šalutinių poveikių susidoroti su stresu bei nemiga. O natūralūs šių augalų aliejai turi autoimuninį ir antiseptinį poveikį, kuris lenkia kai kurių sintetinių vaistų poveikį.

Tokiomis savybėmis pasižymi levanda, kuri kažkada buvo vertinama tik aromaterapijos specialistų, tačiau dabar kai kurių šalių onkologai rekomenduoja savo pacientams ją kaip pagalbinę priemonę vėžio gydymo metu.

Pradėjus taikyti levandų eterinius aliejus ir masažą, britų onkologai teigia pastebėję, esą net 99 proc. pacientų pajuto pagerėjimą, atsikratė depresijos ir nerimo. Pradėjo gyti žaizdos. Todėl nuspręsta tęsti levandos tyrimus ir išsiaiškinti, kokios levandoje esančios cheminės medžiagos padeda ligoniams.

Levandų aliejus

Levandos dažniausiai naudojamos eterinio aliejaus pavidalu. Manoma, kad šį aliejų, kaip gydomąją priemonę, galima tepti tiesiai ant odos. Mokslininkai atlikę tyrimus nustatė, kad levandos labai greitai įsigeria į odą ir jau po 5 minučių jos sudedamosios dalys randamos kraujyje. Los Andželo (JAV) ligoninėje šis aliejus naudojamas sergant odos vėžiu, vėžio ir jo gydymo metu pažeistoms kūno vietoms, pooperaciniu laikotarpiu, kaulų ligomis, įkandus vabzdžiams ir t.t. Taip pat patariama šiais aliejais trinti galvą nuplikus ar esant sunkiai pažeistiems plaukams. Levandose gausu įvairių medžiagų. Vienos jų pasižymi antiseptinėmis savybėmis, todėl puikiai tinka žaizdoms ir nudegimams gydyti, kitos - veikia raminančiai ir tinka skausmui bei raumenų spazmams malšinti, trečios - kovoja su įvairiais grybeliais ir t.t.

Kaip aliejų paruošti namų salygomis? Liaudies medicinos atstovai tikina, kad tai padaryti visai nesunku, tereikia rasti levandų ir alyvuogių aliejaus. Reikia nuo stiebo nuskabyti saują sausų ar ką tik nuskintų levandų žiedų. Sudėti juos į stiklainį, užpilti puodeliu alyvuogių aliejaus ir užsukti dangteliu. Mišinį reikia palaikyti tris dienas saulėtoje ir šiltoje vietoje, paskui nukošti ir išspausti likučius. Aliejų laikykite nepermatomame butelyje.

Jei nesiseka išsimiegoti...

Jau senovėje į pagalves būdavo pridedama levandų žiedų tam, kad padėtų nuvargusiems užmigti. Mūsų dienomis yra ir mokslinių įrodymų, teigiančių, kad kvapų terapija naudojant levandą mažina nervų sistemos aktyvumą, pagerina miego kokybę, padeda atsipalaiduoti, taip pat pakelia nuotaiką žmonėms, kenčiantiems nuo miego sutrikimų.

Specialistai tokiais atvejais taip pat siūlo masažą eteriniais levandos aliejais, nes tai taip pat pagerina miego kokybę, stabilizuoja nuotaiką, padidina protinę veiklą bei mažina nerimą. Jei neturite, kas jus pamasažuos, pasitepkite levandomis rankas, smilkinius, krūtinę, kojas. Netrukus turėtumėte pajusti raumenų atsipalaidavimą.

Levandų arbata

levandu arbata.jpgLevandų gėlės taip pat buvo patvirtintos Vokietijos „Commission E", kaip tinkamos arbatai nuo nemigos bei nervinių skrandžio sutrikimų. Levandų žieduose yra taninų, flavanoidų, fitosterolių ir kumarinų. Tradicinėje medicinoje, tikrųjų levandų arbata naudojama kaip raminamasis vaistas nuo nervingumo, nerimo, nemigo ar miego sutrikimams gydyti. Rekomenduojama 2 šaukštus tikrosios levandos žiedų užpilti puodeliu verdančio vandens, palaikyti 5-10 min., perkošti ir pasaldinus medumi gerti prieš miegą.

Levandų vonia

Galite pasiruošti ir vonią. Tačiau gydantis vėžį, jums reikėtų imtis tam tikrų atsargumo priemonių ir nebūti vonioje, jeigu jums to neleidžia gydytojas. Patariama nesikaitinti. Tačiau kūno temperatūros vanduo kvepiantis levandomis, atgaivins jūsų kūną ir mintis prieš miegą, padės geriau pailsėti ir ramiau miegoti. 100 g levandų žiedų užpilkite 1 l verdančio vandens, palaikykite 10 minučių, tuomet nukoškite ir supilkite nuovirą į vonios vandenį.


Nepageidaujamas levandos poveikis

Tačiau, kad ir kaip dėl savo gerųjų savybių būtų vertinamos, žolelės taip pat turi sudedamųjų dalių, kurios gali paskatinti nepageidaujamus poveikius, sureaguoti su kitomis žolelėmis, preparatais ar vaistais. Dėl šios priežasties žolelės turi būti vartojamos atidžiai bei pasitarus su specialistais. Nors levandos šalutiniai poveikiai reti, kai kuriems žmonėms gali atsirasti alerginė reakcija. Pykinimas, vėmimas, galvos skausmas, drebulys, buvo pastebėti žmonėms, vartojusiems levandą inhaliacijos bei tepimo ant odos būdu. Nėščios ir krūtimi maitinančios moterys turėtų levandos nevartoti.

Naudinga žinoti:

  • Parduotuvėje parduodamuose mažuose levandų aliejaus buteliukuose yra koncentruota eterinių aliejų mikstūra. Ją galima naudoti tik mažais lašeliais. Jeigu norite tokį aliejų naudoti masažui, pirmiausia jo 1-2 lašus reikia sumaišyti su 1 šaukštu valgomojo aliejaus.

  • Tiek dabar, tiek ir prieš tūkstantmečius levanda buvo mėgstama, vertinama ir naudojama daugiausia dėl jos netradicinio ir teigiamai veikiančio kvapo. Pats pavadinimas „levanda" yra kilęs iš lotyniško žodžio lavare, reiškiančio „plauti, skalbti". Šį pavadinimą gėlė užsitarnavo daugiausia dėl to, kad labai dažnai buvo naudojama atgaivinančioms vonioms, kūnui ir sielai valyti. Jau senovės graikai žinojo levandą ir jos stiprų kvapą. Jie vadino ją nardus, kadangi tuo metu geriausia levanda buvo vežama iš Sirijos miesto Nardos.

  • Graikai iš ten importavo jos žiedus ir naudodavo kambariams kvėpinti bei medicinoje. Romėnai į levandą žiūrėjo kiek atsargiau, kadangi buvo įsitikinę, kad jos krūmuose gyvena nuodingos gyvatės. Tačiau tai jų nestabdė nuo džiovintų žiedų pirkimo, nes tam nereikėjo patiems eiti jos rinkti ir taip rizikuoti savo gyvybe. Būtent tokia romėnų nuostata ir padarė levandą viena brangiausių medicinos priemonių turguje. Romėnai šią gėlę naudojo voniai, senovės libiečiai - kaip kvepalus.

  • Levanda yra kilusi iš Viduržemio jūros kraštų, kalnuotų teritorijų, kur ji auga saulėtoje ir akmeningoje aplinkoje, tačiau dabar šiomis šalimis ji neapsiriboja - augalas išplitęs ne tik visoje Pietų Europoje, bet ir Australijoje bei Jungtinėse Amerikos Valstijose. Levandas galima auginti ir Lietuvoje.

 

©Įveikligą.lt

 

Parengta pagal:

Meryland Univesiteto medicinos centro informaciją: http://www.umm.edu/altmed/articles/lavender-000260.htm

Straipsnis: Soden K, Vincent K, Craske S, Lucas C, Ashley S. A randomized controlled trial of aromatherapy massage in a hospice setting. Palliat.Med 2004;18:87-92.

 

Skaitykite daugiau:

Kaip teisingai kvėpuoti

Padėk sau

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. balandžio 18 d., Ketvirtadienis