0

Sergančiojo ir jo šeimos nusiteikimas - lemiamas faktorius, nuo kurio priklausys gydymo eiga. Kam turi būti nusiteikusi šeima? Žinoma, tik pergalei, apvainikuotai kantrybe. Tik toks nusiteikimas padės sutelkti vidinius sergančiojo ir jo artimųjų resursus.

Gyvenimas pasikeitė, bet nuleisti rankų neverta. Turi vyrauti optimistinės nuotaikos, tačiau situacija neturi virsti „karnavalu“ - visi su linksmybės kaukėmis, tačiau viduje - ašaros ir nuoskaudos.

Nuoskaudos jaumas - vienas dažniausiai pasitaikančių psichologinių ypatumų, kai kalbame apie sergančiuosius onkologine liga. Nuoskauda būna nukreipta į save, į savo šeimą (prisimenami praeities skauduliai, kurie „privedė" prie ligos), į likimą („kodėl tai atsitiko man ir už ką?“).

Žmogui yra įprasta savo kančios priežasčių ieškoti aplinkoje. Gynybinės psichologinės sistemos gali net iššaukti egocentrines reakcijas - „Kodėl jums nėra taip blogai kaip man?". Agresija artimųjų atžvilgiu gali tęstis ganėtinai ilgai. Jums dėl to skaudu, tad apkaltinate sergantįjį nedėkingumu? Neskubėkite! Pakeiskite savo požiūrį - tegul jūsų širdies niekuomet neapleidžia įsitikinimas, kad pykstama ir šaukiama ne ant jūsų. Tiesiog taip sergančiajam lengviau. Tuo labiau, kad ligonis supranta, kad tik patys artimiausi žmonės atleis jam tokią agresiją. Svarbiausia neatsakyti agresija į agresiją. Nesigraužkite - tai nieko bendro su jumis neturi! Kartais verta priminti, tačiau labai subtiliai, kad jūs nesate kalti dėl to, kad jis serga. Neretai tai gali iššaukti dar didesnę agresiją, bet jūsų ramus ir užtikrintas atskymas privers sergantįjį susimąstyti. Kantrybė ir rūpestis nepalieka abejingų, tad nenustebkite, kai jau po minutėlės išgirsite: „dukryte“, „mažute“, „mamyte“ ar pan.

Dar vienas išsivystantis sergančiajam psichologinis kompleksas - manymas, kad „esu našta šeimai“. Taip, šeimos gyvenimas iš tiesų ligos periodu pertvarko visų šeimos narių gyvenimo tėkmę. Net jei ir pasijausite pavargę ar nepatenkinti esama situacija, neužsimirškite ir būkite atsargūs bendraudami su sergančiu šeimos nariu - ligos metu jo intuicija padidėja kelis kartus!

Kartais tenka susidurti su dar vienu šokiruojančiu dalyku - tai sergančiojo noru numirti. Tačiau dažniausiai tokie norai yra laikini, nuslopinami instinktu išgyventi ir viltimi išgyti.

Ligonis gali sakyti, kad „artimieji jo nesupranta“. Ir nors tai perdėtas apibendrininmas, bet iš dalies taip ir yra. Liga gali būti išties nenuspėjama, keisti savo pavidalus taip greitai, kad artimieji tiesiog nespėja adaptuotis prie pokyčių. Tad nesibaiminkite tiesiai paklausti sergančiojo - kaip jis nori, kad jūs elgtumėtės? Išgirskite, ką ji sako, ir, išsaugodami blaivų situacijos vertinimą, numatykite savo elgesį ir veiksmus.

Vienas iš pagrindinių asmenybės poreikių - noras būti reikšmingu. Ligos metu sergantysis ypač jautrus šiuo klausimu. Todėl ligos metu stenkitės palaikyti tokius pačius santykius, kokie buvo susiklostę iki ligos. Sergantysis gali ir turi dalyvauti šeimos gyvenime. Nemanykite, kad visas sergančiojo egzistavimas dabar susijęs su jo problemomis. Pasitarkite esminiais šeimos klausimais, aptarkite ateities planus. Tai teigiamai įtakos sergančiojo savijautą ir padidins tikėjimą šviesesniu rytojumi. Jeigu tai tik pirmosios ligos stadijos, sergantysis gali tęsti aktyvų gyvenimą ir net dirbti. Tačiau jeigu jo jėgos riboja galimybes, artimieji turėtų pagalvoti, kokią veiklą pasiūlyti, kad sergantysis visgi „neužsidarytų su savo liga į vienutę“.

Tinkama veikla tokioje situacijoje būtų nesudėtingi ir širdžiai mieli darbai, kurie anksčiau buvo hobis. Jei visgi tokių nebuvo, artimieji turėtų pasiūlyti kažką, kas būtų įdomu sergančiajam ir naudinga šeimai. Pavyzdžiui, šeimos nuotraukų sistematizavimas, išsamių komentarų prierašai; namų bibliotekos, videotekos, audiotekos katalogo sudarymas; mėgstamiausių šeimos receptų knygos sudarymas; šeimos istorijos rašymas; dienoraščio rašymas ir pan.

Informaciją parengė psichologė Laura Bratikaitė

 

Jei serga Tavo artimas

Psichologija

 

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. gegužės 25 d., Šeštadienis