0

1. Priminkite jam, kad liga nėra kokio nors elgesio pasekmė, ir kad nei liga, nei gydymas nėra bausmė už kažką.

2. Būkite sąžiningi ir realistiški, pasakodami vaikui apie ligą, gydymą ir su juo susijusias procedūras. Tegul vaikas, jei jis to nori, žino apie visus gydymo pasikeitimus.

3. Niekas, taip pat ir jūsų vaikas, nesitiki, kad jūs viską žinosite. Nebijokite pasakyti: „Aš nežinau".

4. Nebijokite klausti savo vaiko, ką jis galvoja. Tai neiššauks jam naujų baimių, tai leis išsakyti jau esamas baimes.

5. Skatinkite vaiką kalbėti apie savo jausmus. Šeimai jausmų aptarimas - puiki galimybė sumažinti nerimą, padėti visiems šeimos nariams įveikti ligą kartu.

6. Pripažinkite jausmus, kuriuos jūsų vaikas išgyvena. Pasakykite, kad liūdėti ir verkti yra normalu, kad tai jo išgyvenimų išraiška.

7. Neimkite besąlygiškai vaiko lepinti ir viską jam leisti. Kontrolė vaiko akimis taip pat yra meilės išraiška, tad jei nustosite drausminti vaiką, jis gali pamanyti, kad skiriate jam mažiau dėmesio, o tai reiškia - mažiau mylite.

8. Leiskite vaikui įtakoti kai kuriuos dalykus, jei tai netrukdo gydymo eigai ir sveikimui.

9. Skatinkite vaiką išreikšti savo nerimą socialiai priimtinomis formomis, pavyzdžiui, piešimu, žaidimu su medicininiais instrumentais ar lėlėmis.

10. Svarbu prisiminti, kad ir vaikams būna „geros" ir „blogos" dienos.

11. Prisiminkite, kad medikai visuomet pasiruošę jums padėti ar jus palaikyti.

12. Vaikai, ypač jaunesni nei penkerių metų, labai išgyvena, jei pasilieka be tėvų. Išeidami nuraminkite juos, pasakykite, kad mylite, ir kad pasistengsite sugrįžti kuo greičiau.

13. Skatinkite vaikus palaikyti ryšį su bendraamžiais, kitais šeimos nariais. Gerai, jei vaikas, net ir nelankydamas mokyklos, visvien darys namų darbus, nes tai jam reikš, kad ir toliau jis yra toks pat normalus žmogus su savo interesais ir atsakomybėmis.

14. Pasistenkite, kad kiekvieną dieną skirtumėte laiko išreikšti savo meilę visiems šeimos nariams ir suteikti jiems galimybę išsakyti jų meilę jums. Nesigėdykite kalbėti apie meilę. Sunkiais momentais norisi išgirsti, kad esi mylimas.

15. Nepamirškite ir savęs. Jūs taip pat nusipelnote poilsio ir palaikymo. Juk nuo jūsų savijautos priklauso ir jūsų vaiko savijauta.

 

Grįžti

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. liepos 19 d., Penktadienis