0

Vėžys ir depresija dažnai neatsiejamos ligos. Nacionalinis vėžio institutas (JAV) apskaičiavo, kad apie 25 proc. vėžiu sergančių žmonių kenčia nuo depresijos, nepriklausomai nuo paciento lyties. Nerimą ir baimę patiria visi. Kaip atskirti sunkią ligą nuo laikinai trunkančios baimės ir nerimo?

Vėžio diagnozė griauna planus

Išgirdus diagnozę vėžys, žmogui pasikeičia daugybė dalykų, kurie įtakoja nerimo ir depresijos atsiradimą:

 • keičiasi planai
 • keičiasi kūnas
 • atsiranda baimė ir nepasitikėjimas
 • dažnai tenka lankytis gydymo įstaigose
 • apie ligą sužino artimieji, draugai, bendradarbiai

Keletas tyrimų parodė, kad nerimas ir depresija pasireiškia dažniau tiems ligoniams, kurie yra jaunesnio amžiaus, nevedę ir tiems, kuriems diagnozuotas vėlyvosios stadijos vėžys. Manoma, kad depresija suserga dažniau besigydantys kasos, galvos ir kaklo sričių, plaučių, smegenų vėžį.

Kaip pažinti depresiją? 

„Dauguma vėžiu sergančių žmonių paprastai nesiskundžia ir neatlieka tyrimų dėl depresijos, nes mano, kad bijoti ir nerimauti yra natūralu", - sako Mičigano universiteto Psichoonkologijos programos direktorė medicinos mokslų dr. Mišelė Riba. Pasak jos, depresija suserga žmonės nepriklausomai nuo išsilavinimo ar turimų žinių apie vėžį ir jo gydymą. Ši liga skiriasi nuo patiriamo liūdesio dėl diagnozės, kuris laikui bėgant išnyksta. Depresija - sunki liga, kurią reikia gydyti. Pasak dr. M. Riba ligą galima atpažinti: 

 • Jei žmogus nuolatos jaučia liūdesį, kuris trunka nevieną dieną.
 • Jei trūksta susidomėjimo ir jokia veikla neteikia malonumo.
 • Jei pasikeitė mitybos įpročiai.
 • Jei pasikeitė miegas.
 • Jei žmogus nuolat jaučia nerimą.
 • Jei kinta kūno svoris (didėja arba mažėja).
 • Jei žmogus jaučiasi nuolat pavargęs.
 • Jei tampa užmaršus, negali susikaupti.
 • Jei apninka mintys apie mirtį ar savižudybę. 

Jeigu jaučiate tokius simptomus, būtinai praneškite savo gydytojui. 

Svarbu suprasti, kad depresija suserga ne visi vėžiu sergantys pacientai. Nerimas ir baimė yra natūralus reiškinys ir yra susiję su praktiniais dalykais: dėl ligos ir jos gydymo, finansinių ar transporto, aplinkinių reakcijos ir panašių klausimų. Pasak dr. M. Riba labai svarbu, kad pacientas atpažintų ir skirtų depresijos simptomus nuo nerimo ir baimės.  

Vėžio ir depresijos gydymas

„Depresijos pobūdis gali skirtis priklausomai nuo to, koks vėžio gydymas yra skiriamas pacientui“, - sako dr. M. Riba. „Dauguma chemoterapinių vaistų turi poveikį centrinei nervų sistemai ir kartais tai gali sukelti depresiją“. 

depression1.jpg

Depresijos gydymas vėžiu sergantiems žmonėms yra beveik toks pats kaip ir tiems, kurie vėžiu neserga. Jiems skiriami antidepresantai, psichologo konsultacijos ar šių gydymo būdų derinys. Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad ne visi vaistai dera su vėžio gydymui skirtais vaistais. Kai kurie antidepresantai gali sumažinti vėžiui gydyti skirtų vaistų efektyvumą. 

Pasak dr. M. Riba, dažnai tenka diagnozuoti ir gydyti nuo depresijos sergančių vėžiu šeimos narius. „Mes visada stengiamės padėti visai šeimai, nes nuo to labai priklauso ligonio būsena. Dirbame ir su susirgusių tėvų vaikais ir atvirkščiai“. Gydytojos manymu, svarbiausia, kad vėžiu sergantis žmogus susikoncentruotų ties sveikimu ir negalvotų apie tai, kodėl prislėgti artimieji. 

 

Šaltinis: Nacionalinis vėžio institutas (JAV)

©Įveikligą.lt 
 

Skaitykite daugiau:
 

Jei sergi Tu...

Kaip pranešti darbdaviui, kad sergi vėžiu?

Psichologija


Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. liepos 19 d., Penktadienis