0

Daugėjant sergančiųjų vėžiniu susirgimu – melanoma, kauniečiai raginami pasitikrinti apgamus. Apsilankyti pas specialistus ir nemokamai pasitikrinti Kauno Dainavos poliklinikoje galima lapkričio 23 - gruodžio 4 dienomis.

Kauno gyventojus, iš anksto užsiregistravusius telefonais 40 39 00, 40 39 11 ir 40 39 33, konsultuos vienos geriausių mieste odos gydytojų – Jolanta Urbštienė, Audronė Majerienė ir Lina Malinauskienė. Pasitikrinti būtina, norint išsiaiškinti, ar didelis apgamų skaičius ant kūno, jų pakitimai nesignalizuoja apie itin pavojingą piktybinį odos naviką – melanomą.

Kasmet mūsų šalyje nustatoma apie 200 naujų šios ligos atvejų, apie 75 proc. susirgusiųjų miršta. Atliktų tyrimų duomenimis, tai - dažniausiai mirtį sukeliantis vėžys tarp 25-30 metų amžiaus moterų. Gydytojos dermatovenerologės J. Urbštienės teigimu, pastebėjus bent menkiausius apgamo pakitimus, būtina kreiptis į gydytoją. Reikėtų atkreipti dėmesį į tai, ar ant kūno nėra melanomos simptomų: netaisyklingos formos asimetriškų apgamų. Esant melanomai, apgamai sparčiai didėja, apgamo paviršiuje atsiranda patamsėjimai, skirtingi atspalviai. Ilgainiui atsiranda niežulys, apgamas gali kraujuoti.  

Gydytojų duomenimis, anksti diagnozavus piktybinius navikus, 97 proc. sergančiųjų pasveiksta. Pagrindinis melanomos gydymo metodas – chirurginis. Kartais taikoma chemoterapija, imunoterapija ar radioterapija. Laiku nesuteikus pagalbos, vėžio ląstelės skverbiasi gilyn į sveikus audinius ir gali pasklisti po visą kūną. Melanomai išplitus į galvos smegenis ar kepenis, žmogus gali išgyventi 2-4 mėnesius, į poodinius limfinius mazgus ar plaučius – iki 10-11 mėnesių. 

Melanoma gali sirgti įvairaus amžiaus žmonės. Ligai vystytis įtakos turi ilgas kaitinimasis saulėje, soliariumai, pomėgis išvykti į saulėtus kraštus šaltuoju sezonu. Rizika susirgti padidėja šviesią ar strazdanotą odą turintiems žmonėms, kurie dažnai nudega saulėje. Vienas iš rizikos faktorių – paveldimumas.

 

ELTA ir „Lietuvos rytas“ informacija 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. liepos 19 d., Penktadienis