biopsija_tyrimai_roger ressmeyer_corbis.jpgBiopsija – tai ląstelių ar audinių gabalėlio paėmimas. Mėginys tyrimams imamas iš to organo ar vietos, kur matomi pakitimai ir gydytojui būtina nustatyti, ar tie paikimai yra piktybiniai, ar ne. Literatūros šaltiniuose teigiama, kad biopsija yra tiksliausias tyrimas diagnozuojant daugelį ligų, ypač vėžį.

Paimtas mėginys yra dažomas specialiais dažais ir tiriamas mikroskopu.

Pagal ląstelių pokyčius nustatoma liga, jos tipas, aktyvumas, laipsnis.


Kaip atliekama biopsija?

Skiriami keli biopsijų tipai:


Biopsija gali būti paimama ir diagnostinių tyrimų metu gydytojui tiriant specialia žarnele, endoskopu: virškinamojo trakto endoskopija, kolonoskopija (tiesiosios ir storosios žarnos tyrimas) cistoskopija (šlapimo pūslės tyrimas), laparoskopija (pilvo ertmės tyrimas), mediastinoskopija (krūtinės ertmės, tarpuplaučio tyrimas), bronchoskopija (apatinių kvėpavimo takų tyrimas). taip dažniausiai imamos incizinės biopsijos.

Biopsija gali būti imama ne tik iš organo, kuris įtariama, kad pažeistas ligos, bet ir iš padidėjusių ir pakitusių limfmazgių. Limfmazgis gali būti visiškai pašalinamas, arba paimamas mėginys naudojant ploną aspiracinę adatą.

Kada atliekama biopsija?



Kaip pasiruošti biopsijai?

Prieš numatomą biopsiją būtina nutraukti krešėjimą mažinančių vaistų vartojimą. Gydytoją reikėtų perspėti jei vartojami nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo (pavyzdžiui, diklofenakas), aspirinas ar vitamino K antagonistai (pavyzdžiui, varfarinas). Taip pat reikia pasakyti apie žolelių preparatus, kurie yra vartojami.

Atsargumo priemonių reikėtų imtis, jei ligonis serga hemofilija ar kita kraujo krešėjimą mažinančia liga.

Gydytojas prieš biopsiją privalo įvertinti kraujo krešėjimą ir atlikti tam tikrus tyrimus.


Kaip elgtis po biopsijos?

Praėjus kelioms valandoms po biopsijos, gali skaudėti dūrio vietą. Gydytojas gali išrašyti vaistų šiam skausmui malšinti. Patariama 2-3 dienas po biopsijos daugiau ilsėtis. Jei įmanoma, reikėtų kuo mažiau naudotis ta kūno vieta, iš kurios buvo imta biopsija. Reikėtų vengti didelio fizinio krūvio bei sunkių daiktų kilojimo.

Dūrio vieta odoje yra aptvarstoma. Tvarstis keičiamas kas keletą dienų. Patariama nešlapinti šios vietos apie savaitę. Tvarstis dažniausiai nuimamas po praėjus 7-10 dienų po procedūros.


Kokios gali būti biopsijos komplikacijos?

Pagrindinė biopsijos komplikacija gali būti kraujavimas iš dūrio ar pjūvio vietos, todėl po kai kurių organų biopsijos (kepenų, inkstų ir kt.) pacientas stebimas ligoninėje. Kita komplikacija yra infekcija biopsijos ėmimo vietoje, todėl procedūra atliekama steriliomis sąlygomis. Gali atsirasti odos pažeidimų biopsijos ėmimo vietoje. Kartais pasitaiko atvejų, kai oda apie biopsijos vietą tampa nejautri.


Informacija parengta pagal infomed.lt informaciją