20

Gimdos vėžys – tai piktybinis navikas, kuris dažniausiai atsiranda gimdos gleivinėje. Daug rečiau gimdos navikas vystosi gimdos raumenyse ar kituose audiniuose. Tokio gimdos vėžio tipai sudaro apie 5 proc. susirgimų ir yra vadinami gimdos sarkoma. Išsivysčiusiose šalyse gimdos gleivinės vėžys yra trečioje vietoje po krūties ir žarnyno vėžio. Premenopauzės metu liga pasireiškia retai. Tik 5-7 proc. atvejų diagnozuojami jaunesnėms, nei 50 metų moterims.

Priežastys ir rizikos veiksniai. Kol kas gydytojai ir mokslininkai negali tiksliai pasakyti, kodėl kai kurios moterys suserga šia piktybine liga. Tačiau atliktų tyrimų metu nustatyta, kad yra tam tikri veiksniai galintys stipriai įtakoti šios ligos atsiradimą. Gimdos vėžys dažniausiai pasitaiko moterims pomenopauziniame laikotarpyje. Gimdos sarkoma dažnai suserga moterys, kurioms buvo atliekama dubens organų radioterapija. Taip pat yra nusstatyta, kad gimdos sarkoma dažniau serga juodaodės, nei baltosios rasės atstovės.

Tačiau yra daugiau duomenų apie gimdos gleivinės vėžį.

Tam tikri veiksniai gali įtakoti šios ligos atsiradimą:

  • Jei moteris nebuvo nėščia
  • Jei pirmosios mendstruacijos pasirodė mergaitei anksčiau nei ji sulaukė 12 metų, o paskutiniosios, kai moteriai daugiau nei 50.
  • Jei moteris serga diabetu
  • Jei moteris yra nutukusi
  • Jei moteriai buvo taikoma estrogenų pakaitinė terapija. Iš turimų duomenų apie tyrimus, kurie atliekami estrogenų naudojimo moterims, galima padaryti išvadą, kad gryni estrogenai neskirtini moterims, kurioms nepašalinta gimda, nes jie didina gimdos gleivinės vėžio riziką. Jei gydoma estrogenais ir gestagenais gimdos gleivinės vėžio rizika nedidėja.
  • Jei artimos giminaitės sirgo kiaušidžių ar krūtų vėžiu.
  • Jei moteris vartojo tamoksifeną, krūties vėžiui gydyti skirtus vaistus.


Tik nereikėtų pamiršti ir išimčių. Atsitinka taip, jog moterys, kurios turėjo riziką susirgti gimdos vėžiu, tačiau nesusirgo. Taip pat moterys, kurios nebuvo rizikos grupėje - susirgo.

Simptomai. Dažniausias simptomas – tai kraujavimas iš makšties pasirodantis pomenopauziniame laikotarpyje. Taip pat gali pasirodyti išskyros su krauju. Ankstyvosios stadijos sarkoma gali neturėti jokių požymių. Susirgus gimdos gleivinės vėžiu, pirmieji simptomai visada susiję su neaiškios kilmės kraujavimu iš makšties, vandeningomis išskyromis, skausmu lytinių santykių metu, dubens skausmu.

Tyrimai. Pajutus simptomus, kreipkitės į ginekologę, kuri nuodugniai apžiūrės jus ir, reikalui esant, atliks gimdos gleivinės biopsiją. Taip pat, jeigu dar nebuvo paimtas Žmogaus papilomos viruso nustatymui skirtas tepinėlis, apie tai praneškite savo ginekologei ir aptarkite gimdos kaklelio būklę. Gimdos gleivinės biobsija yra būtina, norint nustatyti, ar sergate gimdos vėžiu, ar ne. Dažniausiai biobsija trunka kelias sekundes ir dauguma moterų teigia jautusios vidutinio stiprumo skausmą, kuris trunka tik biopsijos metu, po tyrimo skausmas gali pasikartoti. Dar vienas būdas paimti gleivinės audinio - kada iš gimdos, vadinama kiurete, gydytoja „išgrando“ gimdą. Jums bus suleista nuskausminamųjų, tačiau po tyrimo galite jausti skausmą.

Gydymas. Chirurginė operacija, radioterapija, chemoterapija, harmoninis gydymas. Harmoninis gydymas taikomas, kai liga sparčiai progresuoja ir kai moters negalima gydyti jokiu kitu būdu.

 

Vėžio tipai A-ZRašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#20 vida 2015-06-22
parase vida 2015- 06- 22 man jau 3 savaites skauda pilvo apacia, nugara ir maksti, buvau pas gydytoja paeme tepineli pripazino gimdos uzdegima isgerus 2 kapsules skausmas nepraejo jokiu isskyru, kraujavimo nera, ar gali buti baisi liga, man 63 metai
Quote
#19 Ne as 2015-01-27
Labas vakaras, man 19 metu, as esu nescia antra karta, pas mane bega vandeningos iskiros ir nemalonus kvapas, skauda litiniu santikiu metu, per pirma nestuma tokio nebuvo, ar gali buti vezis?
Quote
#18 lola 2014-10-07
Kiek daug klausimu,o atsakymu vos pora. Kam tadakazko klausti,jei rasai i tustuma?
Quote
#17 Natalija 2014-06-29
Sveiki, man 28 metai. kazkodel pas mane pradingo menesines, nestumo test neigiamas. menesiniu jau ner gal kokie 4-5 menesiai... menesines niekada nebuvo reguliarios, gydytoja buvo israsius hormoniniu vaistu bet jie nepadejo. pries keleta metu atsirado desineje puseje guzas(netoli kur turetu but apendiksas bet zemiau) kartais guza skauda, visada ji jauciu... ir kazkodel pas mane labai padidejo plaukuotumas....visada pavargus ir issekus,apetitas kaip kada, kartais nk nevalgau, kartais apetitas normalus... turiu labai zema spaudima. gal cia cista kokia? pas gydytoja neinu nes visad sako jog sveika ....
Quote
#16 Aisteja 2014-06-09
Sveiki, man 20 metų, praėjus 2 dienom po mėnesinių jutau maidimą kairėje strenoje, 3 - čia dieną, maudydamasi pritūpiau ir pasistanginau, išbėgo keli lašai kraujo, bet po to neliko nei pėdsako. Maudimas kartas nuo karto pasikartoja. Ar man gali būti vėžys? Ačiū!
Quote
#15 zita 2013-06-18
Sveiki mano dokrai pries menesi isoperavo gimda ir visus priedus bet dabar jau menuo ir renkasi skysciai pilve kas antra diena vazuoja nutraukti kas cia gali buti ir ar tai pavojinga aciu
Quote
#14 sandra 2013-04-22
laba diena.as esu dvieju vaiku mama man 23 metai po antro gimdymo man prasidejo mendstruacijos gausios sergu beveik visa menesi.tuo tarpu gereu lindinete n30. nuejus pas ginekologe ji man israse graciali kitas kontraceptines tabletes.nespejau isgeri pirmo ciklo tableciu vel susirgau ir kraujuoju gausei jau 8 dien.kas cia galetu buti ?
Quote
#13 Nesuprantu 2013-02-07
Laba diena. As pradejau kraujuoti 2 kartus i menesi, man skauda ir strenas, ir gimda, ir dubens kaulus, bega neaiskios isskyros, bet man 20m. Ar verta pasirodyti pas daktarus?
Quote
#12 Endometrioze 2012-01-25
jums nebutinai gali bui vezys yra ir kitokiu ligu. nenorekit problemu mielos moterys. pas ginekologa nujus reikia isvardy visus negalavimus o ne tik sudijusius su gimda
Quote
#11 Mergaite 2012-01-02
To li: Kartais naudojamas indeksas G, kuris reiškia histologinį naviko tipą ir jo piktybiškumą. G1 reiškia mažą piktybiškumą; navikas lėtai auga ir dauginasi, piktybiškumas didėja atitinkamai G2 ir G3, o G4 reiškia, kad navikas labai piktybiškas, dauginasi be sustojimo. Kita vertus, toks navikas jautresnis chemoterapijai.
Quote
2024 m. balandžio 18 d., Ketvirtadienis