Melanoma yra vienas pavojingiausių odos vėžio tipų. Ji yra diagnozuojama rečiau nei kitų rūšių odos vėžys, bet gali išplisti labai greitai. Melanomos dažniausiai prasideda ant odos, bet gali išsivystyti ant kitų kūno dalių.

Priežastys ir rizikos veiksniai: Nors dar tiksliai nežinoma, kas sukelia melanomas, bet mokslininkai neabejoja dėl keleto rizikos veiksnių, kurie padidina tikimybę susirgti šia liga:

Simptomai: Pasikeitę apgamai, gali būti vienas pirmųjų melanomos požymių. Kaip pastebėti, ar apgamas pasikeitė, ar ne. Čia keli bruožai:

Viskas, kas Jums atrodo įtartina, turėtų būti ištiriama sveikatos priežiūros specialistų, pageidautina, kad Jus apžiūrėtų dermatologas.

Tyrimai: Diagnostika prasideda jau tada, kada Jūs aptikote įtartiną darinį ant savo odos. Klinikinis odos tyrimas turėtų būti atliekamas pakankamai dažnai tuo atveju, jeigu Jūs įtariate, kad yra galimybė vystytis melanomai.

Jei įtariamas odos vėžys, daroma biopsija, siekiant patvirtinti arba paneigti vėžio buvimą. Odos biopsija gali būti atliekama keliais būdais, ir dauguma jų gali būti padaryta naudojant vietinius anestetikus, priklausomai nuo melanomos dydžio ir vietos.

Jei biopsijos rezultatai rodo, kad yra melanomos, gali būti reikalingi kiti tyrimai, siekiant nustatyti, kiek liga išplito. Jums gali būti atliktas krūtinės ląstos rentgenas, kepenų funkcijos ir kiti, gydytojų manymu, reikalingi tyrimai.

Gydymas: Šiuo metu yra keturi melanomos gydymo metodai: chirurgija, chemoterapija, radioterapija ir imunoterapija. Gydymas priklauso nuo to, kiek vėžys išplitęs, koks paciento amžius ir bendra jo sveikatos būklė.

Tiems, kurie susidūrėte su ankstyvąja melanomos forma, chirurginės operacijos turėtų pakakti siekiant visiškai išgyti. Gydytojas dar gali paimti biopsiją iš aplinkinių audinių, kad įsitikintų, jog vėžys neišplito. Jei vėžys išplito, Jums gali būti taikoma chemoterapija ir imunoterapija. Atskirais atvejais naudojama radioterapija.

Apsauga: Pirmasis žingsnis, siekiant užkirsti kelią odos vėžiui - tai išvengti ultravioletinių spindulių poveikio. Tai galima padaryti:

 

Informacija parengta pagal:

„Skin Cancer Symptoms“. What You Need to Know About Skin Cancer. National Cancer Institute. 01 Aug 2005. Accessed 21 June 2008.
„Skin Cancer Prevention“. What You Need to Know About Skin Cancer. National Cancer Institute. 01 Aug 2005. Accessed 25 June 2008.

 

Vėžio tipai A-Z