Vulvos vėžys yra piktybinis vulvos navikas. Vulva – tai moters išoriniai lytiniai organai, kuriems anatomiškai priklauso gakta, didžiosios ir mažosios lytinės lūpos, varputė, makšties prieangis su liaukomis ir mergystės plėvė.
Yra įvairių vulvos vėžio tipų, bet suragėjusių ląstelių vulvos karcinoma yra labiausiai paplitusi forma. Ji sudaro daugiau nei 90% visų diagnozuotų atvejų. Melanomos - taip pat labai paplitusi vėžio forma ir sudaro apie 5proc. moterų sergančių vulvos vėžiu. Kiti, rečiau aptinkami vulvos vėžio tipai - Paget'o liga, adenokarcinoma, bazalioma.
Priežastys ir rizikos veiksniai:
- Jei esate užsikrėtusi žmogaus papilomos virusu (ŽPV).
- Jei esate užsikrėtusi ŽIV.
- Jei esate užsikrėtusi „Herpes“ virusu.
- Jei sergate vulvos krauroze.
- Jei rūkote.
- Šeimos istorijoje pasitaikiusios melanomos.
- Jei esate 70 metų ar vyresnė (vulvos vėžys gali būti diagnozuojamas ir jaunesnėms moterims).
Simptomai. Pradiniuose ligos etapuose, vulvos vėžys retai išprovokuoja simptomus, tačiau, ligai progresuojant, atsiranda šie simptomai:
- apčiuopiamas guzelis ant vulvos.
- niežulys, deginimas arba jautrumas vulvos srityje.
- skausmas šlapinanimosi metu.
- vulvos pokyčiai.
- kraujavimas nesusijęs su Jūsų menstruaciniu ciklu.
Šie vulvos vėžio simptomai yra būdingi ne tik vulvos vėžiui, bet gali būti susiję su kita, nemažiau rimta liga. Pajutusios simptomus, būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.
Tyrimai ir diagnozė. Vulvos vėžys gali būti nustatomas taikant įprastinę dubens apžiūrą, net jei moteriai nekyla jokių įtarimų. Biopsija yra reikalinga tik tuomet, kada reikia patvirtinti, ar Jums vėžys ar ne. Pasitvirtinus diagnozei, tiriama, kiek vėžys yra išplitęs į netoliese esančius audinius ar organus. Kiti tyrimai, naudojami diagnozuoti vulvos vėžį gali būti šie:
- cistoskopija
- proktoskopija
- plaučių rentgeno tyrimas
- intraveninė urografija
Gydymas. Vulvos vėžio gydymas priklauso nuo vėžio stadijos ir Jūsų sveikatos. Vulvos vėžiui gydyti skiriami šie metodai: chirurgija, chemoterapija ir radioterapija.
Chirurgija. Pirmojo tipo operacijos, atliekamos pašalinant vėžinių ląstelių pažeistas vietas su sveiku audiniu aplink. Gali būti pašalinami ir netoliese esantys limfmazgiai. Dar viena chirurginė procedūra - vulvektomija. Tai galimas gydymo variantas kai kurioms moterims, kai vėžys progresavęs. Šios procedūros metu yra pašalinama visa vulva. Moterims, kurioms buvo atlikta vulvektomija, yra galimos makšties atstatymo operacijos, atliekamos taikant plastinės chirurgijos metodus.
Chemoterapija. Chemoterapija dažnai derinama su radioterapija.
Radiacinė terapija. Tai vėžinių (ir kai kurių kitų susirgimų) gydymas naudojant jonizuojančiųjų spindulių energiją. Švitinimas pažeidžia vėžinių ląstelių genetinę medžiagą ir taip sustabdo jų dauginimąsi ir augimą. Jonizuojantieji spinduliai paveikia ir sveikas ląsteles, tačiau taikant šiuolaikinius radioterapijos metodus, sveikas ląsteles pavyksta išsaugoti. Manoma, kad pažeistos sveikos ląstelės vėliau atsistato.
Prevencija:
- Jūsų ŽPV rizikos mažinimas – pasirūpinkite, kad lytiniai santykiai būtų saugūs.
- Meskite rūkyti.
- Išmokite stebėti save pačios. Jei pastebėjote bet kokius pakitimus ar pajutote įtarimą keliančius simptomus, nedelsiant kreipkitės į gydytoją.
Komentara