10

Ligos atveju, kaip niekada, pasitvirtina teiginys, kad šeima – tai nedalomas vienetas. Šeima užpildo visas netektis, kurias dėl ligos tenka patirti, ir prie bendro šeimos židinio šildosi kiekvienas, kuriam prireikia paramos ir stiprybės.

Pokalbis apie diagnozę

Sunkiausias uždavinys, kuris laukia gydytojų ir artimųjų – pranešti ligoniui apie diagnozę. Gerai, jei gydytojas yra pajėgus įvertinti ligonio pasirengimą priimti neigiamą informaciją ir sumažinti psichologinį sukrėtimą. Tačiau dažniausiai visa atsakomybė tenka artimiausiems žmonėms.

Manoma, kad daugeliu atvejų diagnozė turi būti ligoniui žinoma, nes žinojimas tampa stipriu stimulu imtis aktyvių veiksmų prieš ligą. Tačiau svarbu tinkamai pasirengti šiam pokalbiui.

Artimieji paprastai nėra medikai ir neturi pakankamai žinių apie vėžį, todėl pasikonsultuokite su specialistais apie ligos pobūdį, eigą, numatomą gydymą, paskaitykite medicininės literatūros minėtais klausimais. Tuomet jausitės labiau užtikrinti dėl sėkmingo ligos įveikimo. Tai netiesiogiai persiduos ir sergančiajam.

Ligonio reakcija į diagnozę gali būti pati įvairiausia. Tačiau žinant savo artimojo charakterį ir temperamentą, galima iš anksto apgalvoti pokalbio eigą.

Geriau, kad pokalbyje dalyvautų keli artimieji. Pirmiausia dėl to, kad pokalbio metu gali kilti nenumatytų situacijų, todėl „asistentas" labai gali padėti. Dar vieno žmogaus dalyvavimas sumažins smūgį visiems, kurie bus įtraukti į pokalbį. „Asistentas“ perims dalį atsakomybės dėl pokalbio eigos, nes bet kuriuo momentu galės įsiterpti, papildyti ar net tęsti pokalbį. „Asistento“ rolė – būti savotišku „žaibolaidžiu“. Antra, dėl ko labai svarbu, kad būtų daugiau artimųjų, – tai dėl galimų kraštutinių sergančiojo reakcijų į diagnozę. Žinoma atvejų, kai sužinoję diagnozę, ligoniai elgdavosi išskirtinai agresyviai savo ar artimųjų atžvilgiu. Todėl nekvieskite į šį nelengvą pokalbį tų giminaičių, kurie nėra pakankamai santūrūs ir emociškai stabilūs. Nes agresyvias reakcijas gali išprovokuoti ne tik patirtas šokas, bet ir artimųjų savikontrolės trūkumas.

Pokalbio metu reikia aiškiai leisti suprasti ligoniui, kokia rimta yra jo sveikatos būklė, ir kai sergantysis pats iškels prielaidą ar padarys išvadą, kad serga onkologine liga, švelniai ir kiek įmanoma ramiau patvirtinkite jo spėjimą.

Net jeigu sergantysis iki ligos buvo charakterizuojamas kaip ramus ir santūrus žmogus, vis tiek svarbu pasirūpinti, kad pokalbio metu:

  • aplinka būtų rami, nebūtina sukurti kokią nors neįprastą aplinką: tegul viskas būna savo vietose, apsirenkite ramių pastelinių spalvų drabužiais, geriausia žalios spalvos, nes ji puikiai ramina.

  • pokalbio vieta būtų kuo toliau nuo lango ar balkono (dėl galimų netikėtų šoko reakcijų); gerai, jei ligonis pro langą galėtų matyti peizažą – tai irgi „sušvelnins“ pokalbį.

  • 3-5 metrų atstumu nebūtų jokių duriančių-pjaunančių daiktų.

Geriausia taip parinkti pokalbiui laiką, kad po jo bent 2-3 valandas ligonis nebūtų vienas, žinoma, jei jis pats to nepaprašys. Bet net ir tuo atveju, būkite netoliese, nepalikite ilgam vieno.

Paros laikas taip pat turi įtakos. Manoma, kad geriausias laikas pokalbiui – nuo 10 iki 16 val. Nepatartina pradėti pokalbį, kuris gali užsitęsti iki kelių valandų vakare, nes organizmas bus pavargęs ir į negatyvią informaciją reaguos daug aštriau. Be to, vakare turėsite mažiau priežasčių būti šalia artimojo minėtas kelias valandas. Ankstyvas rytas – taip pat ne pats tinkamiausias, nes tik atsikėlus organizmas lėčiau reaguoja į bet kokią informaciją, tad ir susitaikymo su bloga žinia periodas bus ilgesnis.

Sergančiojo šeimai nuolat yra reikalingas psichologinis palaikymas, tad būkite arti vienas kito ir suteikite šią paramą kaip įmanoma dažniau. Sušaukite šeimos susirinkimą, iš naujo persiskirstykite pareigomis ir pasidalinkite buities darbais, visokeriopai sumažindami buities „naštą“ tam šeimos nariui, kuriam tenka pagrindinis vaidmuo prižiūrint ligonį.

Informaciją parengė psichologė Laura Bratikaitė

Parengta pagal žurnalą „Vmeste protiv raka"

Toliau skaitykite:

Psichologinės problemos šeimoje

Šeimos vaidmuo, pasirenkant gydymo būdą

Liga įveikta!

Psichologija

 

Rašyti komentarą


Security code  

Komentara  

#10 Ruta 2014-02-04
Sveiki .Gal as pradesiu nuo pat pradziu kad butu aiskiau.Turiu uosvienyte 65m! visa gyvenima buvo sveikuole ir mus to paties mokino.visada zvali ir energinga.Rugseji pradejo jaustis nekaip.Daktarai pasake kad yra mazas akmenukas ir ji isoperavo.Moteris vistiek blogai jautesi-vaziavo pas gydytoja kuris operavo o jis vel siuncia i namus laikytis dietos ir visa kita...tada atranda kasos uzdegima 2k gydesi ir vis blogiau.Perejo nemazai daktaru-vis kvietesi greitaja padaro kraujo tyrimus ir slapima ir vel viskas gerai vaziuok i namus daug vaiksciok ir t.t.As matau kad mamai blogai.kas svarbiausia turejo gera atminti o ji ka pasako vis uzmirsta.keistai man pasirode.siunte pas psihologus psihiatrus ir vel gere vaistus nuo kuriu lb bloga pasidare.kol galop is 8karto greitoji isveze i onkologini su baisiausiais skausmais.ir piktybinis KASOS VEZYS! kuris isplites po visus.Mama praranda atminti.pikina neturi is ko..vaizdas baisus zmogus kankinasi morfiju leidzia 2k.Svarbiausia kad gruodi dare kasos echoskopa ir ligos nemate.kol neatsidure onkologiniame.Sirdi skauda kai matai kaip zmogus kencia ir negali niekuo padeti.ir ji nesuvokia kad jai Vezys! Ji jau sako kad ja tuoj isleis i namus nors to niekas nesake Ne duok Dieve?! ar taip gali buti kad kasos vezys tikrai klastingas ir tylus? Ar jo nebuvo imanoma pamatyti anksciau.Daktarai teigia kad jo nebuvo imanoma izvelgti-bet kaip sitaip???? Turiu dar savo Mamyte kuriai yra 53metai.pries 6metus sirgo kruties veziu! 3stadijos,bet sandien ji sveika ir dekoju Dievui.ji gydesi Graikijoje nes ten ir gyvena.Maciau visas kancias-viska! ir nera baisesnio skausmo uz artima zmogu!
Quote
#9 ginte 2013-12-31
Jonai reikia susitaikyti su ziauria realybe nuo kalbu lengviau nebuna ,zoles gal ir gydo tik ne onkologines ligas ,visur pinigai ir smegenu plovimas
Quote
#8 Jonas Gimbutis 2013-10-29
Jei kam problema su vėžiu,ypač po operacijos,ar chemijos,galite skambinti,padėsiu..864058585.Pats išsigydžiau ir kitiems padedu.
Quote
#7 Jonas Gimbutis 2012-08-23
Ne,tik esu tai praėjęs...nors vienam padėsiu,ir tai bus gerai.Kai kada skambina,bet daugiau iš smalsumo...
Quote
#6 ale 2012-08-21
Jonai, jūs šiame puslapyje ganėtinai daug pasisakote, gal jūs esate vienas iš šios svetainės kūrėjų?
Quote
#5 Jonas 2011-06-12
Užjaučiu,Fausta.Deja,visų mūsų lemtis viena,tik keliai į ją skirtingi....Aš taip pat nebeturiu tėvų,abu mirė man ant rankų...žinau,ką tai reiškia.(:Dabar padėkime sau,kad kitiems netaptume našta.Sėkmės Kelyje.
Quote
#4 fausta 2011-06-03
Laba diena Jonai, Mano tėveliui niekas negalėjo padėti, neseniai palaidojom tėvelį.:(
Quote
#3 Jonas 2011-05-25
Pabandykite paskambinti Anatolijui Malovičko į Kauną 837335325,gydo dieta ir žolėmis,yra daugeliui beviltiškų padėjęs...
Quote
#2 fausta 2011-04-30
Norėčiau jums papasakoti apie savo tėtį ir paklausti vieno klausimo. Mano tėtis vakar sužinojo ,kad serga vėžiu. Liga yra įsisenėjusi ir greitai plečiasi. Tėtis kiekviena diena kenčia didžiausius skausmus geria daug vaistų. Vėžys apėmes plaučius, skrandį, pūsle, žarnyną, kepenis, inkstus, kasą. Galima sakyti beveik visą organizmą. Chirurgai pasakė kad padėti niekuo nebegali. Kad ir operuotu (operacija kainuoja 1600lt ) tikimybės jokios nėra. Mes negalime susitaikyti su ta mintimi. Bet ar mano tėvelis mirs? ;'(
Quote
#1 Jonas 2011-03-28
Kur pranešimo problema?Paklausiau gydytojo,ar tai inksto vėžiukas,o jis man tiesiai-ko gero taip...ir nieko,dr.ULYS išoperavo,o po to pakeičiau savo gyvenimo būdą ir dabar sveikas.TIESIOG NORĖKIM GYVENTI,o nekalbėkim,nevapėkim-DARYKIM.
Quote
2024 m. liepos 19 d., Penktadienis