0

Angiogenezė yra procesas, kurio metu auga naujos kraujagyslės. Normaliomis sąlygomis šis procesas yra griežtai kontroliuojamas organizmo ir dalyvauja, pavyzdžiui, žaizdų gijime, nėštumo metu, moteriai sergant mėnesinėmis. 

angiogenesis-image.jpgAngiogenezė mokslininkams parūpo, kai buvo atlikti tyrimai su augliais ir buvo nustatyta, kad būtent dėl jos į piktybinį naviką atnešama maisto medžiagų ir deguonies. Kai kurie iš vėžio gydymo būdų yra pagrįsti būtent angiogenezės slopinimu, kad navikas negautų maisto. Tačiau neseniai atliktų tyrimų rezultatai nustebino mokslininkus – angiogenezės slopinimas gali paskatinti vėžio metastazes.

Angiogeneze pagrįsta medicina - onkologams jau nebe amžiaus laimėjimas? 

Iki šio mėnesio pradžios, buvo manoma, kad su angiogeneze susiję gydymo būdai atskleidžia visapusišką kovą su vėžio liga, praneša Science daily“. Angiogeneze grįstos medicinos atstovai teigė, kad naudojant naujus gydymo būdus slopinant arba skatinant angiogenezę, gydytojai gali padidinti vėžiu sergančių žmonių išgyvenimo statistiką, išvengti galūnių amputacijos, pagelbėti širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems žmonėms, netgi atkurti smegenų audinius, kas iki šiol buvo laikoma neįmanoma. Nauji vėžio gydymo būdai susiję su angiogenezės slopinimu, gali sėkmingai pagydyti žarnyno, inkstų, plaučių, krūties, kepenų vėžį. Tačiau, kovo 5 d. Science daily“ paskelbė naujus tyrimus, paneigiančius angiogeneze grįstos medicinos „laimėjimus onkologijos srityje. 

Angiogenezės slopinimas gali sukelti metastazes 

Šių metų kovo pradžioje „Science daily“ išplatino pranešimą, kuriame Kalifornijos universiteto mokslininkai nuogąstauja, kad yra tikimybė, jog kai kurie angiogenezę slopinantys vaistai gali paskatinti auglio metastazes. Jie įtaria, kad metastazė – naviko atsakas į badą, kurį sukelia angiogenezę slopinantys vaistai.

Pasak tyrime dalyvavusio mokslininko Douglas Hanahan, netrukdomas auglys gerai „maitinasi“, o kai tik nutraukiamas kraujo tiekimas į jį, jis maisto ima ieškoti kitur ir taip pradeda vykti procesai, kurie sukelia metastazes. „Mes keliame šią hipotezę, atlikę tyrimus su pelėmis. Jei sutrukdysime kraujo tiekimą į auglį, vėžinės ląstelės siekia kitais būdais gauti kuo daugiau deguonies ir maistinių medžiagų“, - sako D. Hanahan. 

Toronto universitete buvo atlikti analogiški tyrimai su pelėmis. Mokslininkų išvados panašios. Tyrėjai išbandė angionezę slopinančius vaistus su pelėmis, kurios sirgo smegenų ir kasos vėžiu. Pradėjus duoti vaistus paaiškėjo, kad smegenų ir kasos navikai išplito į gretimus audinius ir organus. 

Apie 1970 metus dr. Judah Folkman Harvardo universitete iškėlė hitoptezę, kad angiogenezės slopinimas gali būti veiksmingas vėžio gydymui. Daugiau nei du dešimtmečius ši idėja buvo naudojama moksliniuose tyrimuose ir dabar įgavo naują atspalvį vėžio tyrimuose. Pasak dr. D. Hanahan, stebint krūties vėžio metastazes ir naudojant angiogenezę slopinančius vaistus, rezultatai buvo labai įvairūs, tačiau sergančių išgyvenamumas nepadidėjo ir naujausi tyrimai pateikia atsakymą, kodėl taip įvyko. 

Pasak dr. D. Hanahan, chemoterapinio gydymo šie tyrimai neliečia. Chemoterapija išlieka tokia pat veiksminga, kaip ir buvo iki šiol.
 

Parengta pagal „Science daily“, „The Angiogenesis foundation“, Harvardo universiteto Angiogenezės tyrimų centro informaciją

©Įveikligą.lt

 

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. balandžio 26 d., Penktadienis