0

Didžiosios Britanijos mokslininkai ir sveikatos apsaugos organizacijų atstovai skambina pavojaus varpais. Prieš vėžį aktyviai kovojančioje valstybėje ženkliai auga sergančiųjų burnos ir gerklės vėžiu skaičius. Tai siejama ne tik su rūkymu, bet ir su alkoholio vartojimu, stipriųjų alkoholinių gėrimų suvartojimas šalyje išaugo net dvigubai.

Teigiama, kad pavojingiausia rizikos grupė – ketvirtą dešimtmetį perkopę vyrai ir moterys.

40-50 metų amžiaus žmonių grupei, alkoholis - viena pagrindinių priežasčių, sukeliančių burnos ertmės vėžį, tvirtina britų mokslininkai. Remiantis statistika, per pastarąjį dešimtmetį lūpų, liežuvio ir gerklės vėžinių susirgimų tarp šio amžiaus žmonių padaugėjo net ketvirtadaliu. Nuo burnos ertmės vėžio registracijos pradžios 1975 metais, šių susirgimų Didžiojoje Britanijoje padaugėjo net 45 procentais. Kiekvienais metais neguodžiančią diagnozę gydytojai paskelbia 5000 britų (šalyje gyvena 61 mln.). Kasmet nuo burnos vėžio miršta apie 1800 žmonių. Nuo devintojo dešimtmečio vidurio, vyrų, susirgusių burnos ertmės vėžiu, padaugėjo 28 procentais, moterų - 24 procentais, pranešė BBC. 

Nuo 1950 metų Didžiojoje Britanijoje alkoholio suvartojimas padvigubėjo. Onkologijos specialistai mano, kad šis faktas, kartu su rūkymu, geriausiai paaiškina, kodėl taip išsaugo burnos ertmės vėžio atvejų. Svarbia priežastimi mokslininkai laiko ir kasdieniame žmogaus racione nepakankamą kiekį suvalgomą vaisių ir daržovių bei lytiškai plintančią infekciją, vadinamą žmogaus papilomos virusu (ŽPV). 

„Šie skaičiai kelia didžiulį nerimą. Apie tris ketvirtadalius šių susirgimų lėmė rūkymas ir alkoholio vartojimas. Tabakas iki šiol yra pagrindinis rizikos veiksnys, galintis sukelti burnos vėžį, todėl svarbu skatinti žmones mesti rūkyti. Tačiau keturiasdešimtmečiams prisideda ir kiti faktoriai. Stebime nuolat augantį alkoholio vartojimą ir su tuo susijusį susirgimų burnos vėžiu didėjimą. Gali būti, kad ir ŽPV bei įvairios dietos prie to prisideda, ŽPV vaidmuo ypač didėja“, - sako Hazel Nunn, „Vėžio Tyrimų centro" atstovė Didžiojoje Britanijoje. „Gera žinia yra tai, kad burnos vėžys gali būti sėkmingai gydomas, jeigu jis anksti aptinkamas. Svarbu, kad žmonės reguliariai lankytųsi pas odontologą ir jam praneštų bet kokius simptomus“. 

„Žmonės net neįsivaizduoja, koks tamprus ryšys yra tarp piktnaudžiavimo alkoholiu ir onkologinių susirgimų. Iki šiol pagrindine alkoholio vartojimo pasekme buvo laikomos kepenų ligos. Tačiau vis daugiau ir daugiau žmonių suserga vėžiu dėl šios savo priklausomybės“, - įsitikinęs analitinę politiką prieš alkoholio vartojimą vykdančios organizacijos „Alcohol Concern" vadovas Donas Shenkeris. „Atėjo laikas, kai apie alkoholio keliamus pavojus turi būti informuojama taip, kaip apie tabako žalą. Žmonės turi teisę žinoti visą sveikatos riziką, susijusią su alkoholio vartojimu. Šiuo tyrimu mes tikimės padėti žmonėms suvokti visą žalos mąstą, ką alkoholis gali padaryti“. 

„Royal College of Physicians“ sąjungos pirmininkas prof. Ianas Gilmore‘as sako: „Šie naujausi duomenys dar kartą įrodo, kad nuo alkoholio vartojimo miršta vis jaunesni žmonės, nors šių ligų anksčiau niekas nesiejo su girtavimu. Būtina nedelsiant permąstyti, su kokia rizika mes susiduriame. Pirmiausia - reikia pakeisti plačiai paplitusią sampratą, kad chroniškomis ligomis serga tik nedidelė, nuolat geriančių vyresnio amžiaus žmonių grupė“. 

„Tikrai mirtinas kokteilis tenka tiems, kurie rūko ir geria stiprius alkoholinius gėrimus, jie gauna dvigubai daugiau kancerogenų į burnos ir gerklės gleivinę. Mano patarimas - jeigu geri, nerūkyk, arba jeigu rūkai - venk alkoholio“, - pataria Jungtinės Karalystės Visuomenės sveikatos fakulteto pirmininkas prof. Alanas Maryonas-Davisas. 

Pagrindiniu burnos ertmės vėžio požymiu yra opų, įtrūkimų, baltų ar raudonų dėmių atsiradimas ir jų neišnykimas daugiau nei tris savaites. Ligos vystimąsi gali parodyti ir skausmas ar nemalonūs pojūčiai ausyse. Rečiau pasitaikantys požymiai yra nuolatinis gerklės skausmas ir sunkumas ryjant seiles.

 

©Įveikligą.lt

Corbis com. nuotraukos

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. gegužės 3 d., Penktadienis