0

Gydytojai ir mokslininkai skelbia karą rūkoriams. Visame pasaulyje atliekama daugybė tyrimų siekiant pagrįsti plaučių vėžio ir rūkymo sąsajas. BBC skelbia, kad nuo 1970 m. Didžiojoje Britanijoje moterų sergančių plaučių vėžiu skaičius padidėjo du kartus. 

rūkanti moteris.jpgGydytojai ir mokslininkai tai sieja su pastaraisiais metais išaugusiu rūkančių moterų skaičiumi. Mokslininkus nustebino tai, kad vis daugiau britų vyrų atsisako rūkymo ir tai gerina sergamumo plaučių vėžiu tarp vyrų statistiką. O Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad dėl rūkančių kaltės kasmet dėl pasyvaus rūkymo miršta per 600 tūkst. žmonių, iš kurių trečdalis yra mažamečiai vaikai.

Mokslininkai skaičiuoja, kad moterų sergamumas plaučių vėžiu nuo 1975 m., kuomet buvo užfiksuoti 7800 atvejai, iki 2008 m. pasiekė rekordiškai didelius skaičius. Per minėtus metus net 17 500 bričių susirgo plaučių vėžiu. Įdomu tai, kad 1980 m. nuolat didėjęs moterų sergamumas ėmė mažėti, tačiau nuo 2002 metų statistika netikėtai šovė aukštyn. Jungtinės Karalystės Vėžio tyrimų centro direktoriaus Jean King nuomone, net 9 ir 10 atvejų plaučių vėžio sergamumo priežastis yra rūkymas. O statistiniai duomenys rodo, kad šioje šalyje rūko 1 iš 5 britų. „Reikėtų būtinai riboti prekybą tabako gaminiais ir neparduoti rūkalų jauniems žmonės“, - sako J. King.

Pro akis neprasprūsta ir informacija, kad moterys turi apie 3 kartus didesnę tikimybę sirgti agresyvios formos plaučių vėžiu, nes pripratimas prie nikotino, moterų tarpe yra kur kas didesnis nei vyrų, todėl mesti rūkyti joms yra kur kas sunkiau.

Rūkyti madinga?

Paklausus draugų, ar jų nebaugina lipdukai su užrašais ant cigarečių pakelių, išvysti tik šypseną ir paprastą atsakymą, kad visos ligos prasideda nuo galvos. Tiesos tame yra, tačiau antirūkymo kampanijomis užsiimančios organizacijos jau nebežino, kaip dar įtikinti rūkalius mesti rūkyti ir kad į plaučius traukiami dūmai kenkia, nes rūkyti vis dar madinga. Tyrimai atskleidžia, kad daugėja rūkančių moterų. „The Gazette“ rašo, kad milijonai moterų besivystančiose šalyse rizikuoja savo sveikata rūkydamos. PSO perspėja, kad per artimiausius metus ekonominis ir politinis moterų statusas išaugs, o tai reiškia, kad padidės užkietėjusių rūkalių skaičius.

Susipažinę su 74 šalių duomenimis mokslininkai atskleidė, kad tose valstybėse, kuriose yra žemas moterų teisių ir galimybių lygis, rūkančių vyrų yra penkis kartus daugiau nei moterų. Tokiose kaip Kinija, Indonezija, Pakistanas, Uganda ir Saudo Arabija. Australijoje, Kanadoje, Norvegijoje, Švedijoje ir JAV, kuriose moterys įtvirtino savo teises, damos rūko tiek pat, kiek ir vyrai.

Medikai skelbia, kad tabakas nužudo pusę visų rūkančiųjų pasaulyje ir yra didžiausia grėsmė visuomenės sveikatai. Jei nebus imtasi skubių priemonių, kasmetinis mirtingumas nuo rūkymo viršija 5 mln. žmonių, o iki 2030 m. gali išaugti iki 8 mln.

Moterys rūko daugiau tose šalyse, kuriose yra lygiateisės su vyrais. Jos turi rinkimų teisę, teisę kandidatuoti į parlamentą, gauti tokį patį kaip vyrai atlyginimą. Taip pat moterims atsiranda noras piktnaudžiauti žalingais įpročiais, nes jos yra nepriklausomos ir laisvos. Pavyzdžiui, besivystančioje Kinijoje, tik 4,2 proc. moterų rūko, bet apie 61 proc. vyrų yra priklausomi nuo tabako.

„Tyrimas suteikė mums svarius pagrindus įgyvendinti konkrečius renginius, skirtus kovai su moterų rūkymų. Reikia padidinti mokesčius tabako bendrovėms, išnaudoti grafinius atvaizdus ant pakelių, uždrausti bet kokią tabako reklamą“, - teigia Vaterlo universiteto mokslininkas Geoffrey Fongas.

„Tabako milžinai daro statymą ant moterų, kalbėdami apie cigaretę kaip apie emancipacijos simbolį. Valdžia privalo atidžiai išstudijuoti ir nutraukti tabako bendrovių daromą poveikį tikslinei auditorijai“, - komentuoja tyrimą tyrimo grupės narė Sara Hitchman.

Civilizuotas pasaulis susiduria ir su kita labai didele problema – kaip uždrausti rūkyti būsimoms mamoms. Apie rūkymo žalą nėščiosioms gausu informacijos. Apie tai gydytojai kabinetuose kalbasi su į konsultaciją atėjusiomis mamomis. Jie tikisi būsimų motinų sąmoningumo, tačiau neretai į jų kalbas jaunos moterys nekreipia dėmesio. Mano kolegė, kuri laukėsi Danijoje, tik sužinojusi žinią, kad jos įsčiose mezgasi gyvybė, metė rūkyti. Danų gydytojai norėjo jaunai moteriai įteikti pagyrimo raštą ir aprašyti, kaip pavyzdį ligoninės sienlaikraštyje, nes dauguma rūkančių danių, rūko ir nėštumo metu. Jos numoja ranka ir giria savo drauges, kurios rūkydamos pagimdė sveikus vaikus. Tačiau ar tikrai rūkančių mamų gimsta sveiki vaikai? Atlikta daugybė tyrimų, kurie atskleidžia, kad rūkydama mama nėštumo metu, gimusį vaikelį pasmerkia sunkioms ligoms - pradedant imuninės sistemos sutrikimais ir baigiant įvairiomis psichozėmis. Britų mokslininkai nustatė, jog vaikų, kurių mamos nėštumo metu daugiau ar mažiau rūkė, paauglystėje turėjo padidintą riziką įvairiems psichozės pasireiškimams, praneša EurekAlert.

Pasak tyrimo vadovo, psichiatro Stenlio Zamito, jei mamos būtų susilaikiusios nuo rūkymo nėštumo metu, apie 20 procentų paauglių neturėtų psichinių simptomų.

Pasyvus rūkymas taip pat kenkia

Dėl rūkančiųjų kaltės suserga jų aplinkiniai. PSO atlikusi tyrimą 192 šalyje nustatė, kad kasmet dėl taip vadinamo pasyvaus rūkymo kasmet miršta 600 tūkst. žmonių iš kurių trečdalį sudaro vaikai. Tėvų rūkymas yra ypač pavojingas kūdikiams. Nustatyta, kad pasyvus rūkymas yra viena iš pagrindinių kūdikių staigios mirties sindromo, astmos, ir pneumonijos priežasčių. Pasyvus rūkymas vaikams, kaip ir suaugusiems sukelia širdies, kvėpavimo takų, vidurinės ausies ir plaučių ligas, - teigiama BBC pranešime.

Rūkymas patalpoje yra didžiausias vaikų priešas, pastebi gydytojai ir ragina tėvus atsisakyti įpročio traukti dūmą patalpoje, kurioje gyvena daugiau asmenų, ypač vaikų. Nuo pasyvaus rūkymo labiausiai kenčia Azijos vaikai, nes cigaretės dūmas ne tik kad silpnina vaikų imunitetą, skatina minėtas ligas, bet ir leidžia plisti mirtinai pavojingoms infekcijoms. Azijos šalyse vaikų mirštamumas nuo pasyvaus rūkymo yra didžiausias pasaulyje.

Mokslininkai nustatę, kad rūkančių aplinkoje net 40 proc. vaikų, 33 proc. nerūkančių vyrų ir 35 proc. nerūkančių moterų yra veikiami pasyvaus rūkymo. Tyrimų duomenimis daugiausia su pasyviu rūkymu susiduria Europos ir Azijos gyventojai, mažiausiai - Viduržemio jūros regione ir Afrikoje. 1,2 milijardo rūkalių šiandien pasaulyje pasmerkia kelis kartus daugiau nerūkančių suaugusių ir vaikų.

 

Dalia Vencevičienė

©Įveikligą.lt

 

Skaitykite daugiau:


Rūkymas sergant vėžiu: tabako gaminiai paaštrina skausmus

Plaučių vėžys

 

Rašyti komentarą


Security code  

2024 m. gegužės 19 d., Sekmadienis